Prokuratura podała, że zatrzymany to mieszkający w Nowym Jorku 22-letni Ashiqual Alam. Jest on obywatelem Bangladeszu i ma pozwolenie na pobyt w USA.

Mężczyzna był pod obserwacją służb bezpieczeństwa. Został zatrzymany w czwartek, kiedy próbował kupić dwa pistolety Glock kaliber 9 mm z usuniętymi numerami seryjnymi od tajnych agentów.

Podczas trwających od miesięcy spotkań z działającym pod przykryciem funkcjonariuszem służb Alam wyrażał poparcie dla Państwa Islamskiego oraz zamachów z 11 września 2001 roku - przekazała prokuratura. Alam wykorzystywał swój telefon komórkowy do nagrywania Times Square i "tłumaczył funkcjonariuszowi, że poszukuje potencjalnych celów" - podkreślono w dokumentacji sądowej, cytowanej przez AP.

Alam również przeprowadzał "zwiady" na Times Square oraz mówił o kupnie pistoletów i granatów, które miałby wykorzystać podczas ataku - dodano.

Na Times Square, najbardziej znanym placu Nowego Jorku, przez który codziennie przechodzą setki tysięcy ludzi, dochodziło w przeszłości do ataków. W 2010 roku Faisal Shahzad, obywatel USA, próbował zdetonować tam samochód pułapkę. Został skazany na dożywocie. W 2017 r. imigrant z Bangladeszu Akayed Ullah zdetonował ładunek wybuchowy w podziemnym pasażu łączącym stację metra pod dworcem autobusowym Port Authority oraz stację metra w pobliżu Times Square. W wyniku eksplozji cztery osoby, w tym sprawca, zostały ranne. W tym samym roku na Times Square zginęła 18-letnia kobieta, a 22 osoby odniosły obrażenia, kiedy 26-letni były wojskowy Richard Rojas wjechał w tłum ludzi samochodem.