Tajemnice archiwów – sejmowe zbiory w Pałacu Staszica

Obchody Święta Niepodległości na Polu Mokotowskim w Warszawie 11.11.1934 r. Marszałek Polski Józef Piłsudski na trybunie honorowej. / Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygn. 1-P-2955-2.

  

W sobotę 8 czerwca w godzinach 11:00–17:00 na terenie Pałacu Staszica odbędzie się X Warszawski Piknik Archiwalny „Tajemnice Archiwów”. Z tej okazji zespół Archiwum Sejmu przygotował fragment wystawy „Dobro Rzeczypospolitej najwyższym prawem” dotyczącej 100-lecia Sejmu Ustawodawczego.

Ekspozycja zostanie zaprezentowana w Sali Okrągłego Stołu obok prezydenckich zbiorów. Jej tytuł nawiązuje do łacińskiej dewizy, której autorstwo przypisywane jest Cyceronowi. Była ona umieszczona w sali, w której obradował Sejm Ustawodawczy.

Uczestnicy pikniku dzięki prezentowanym eksponatom będą mogli zapoznać się z atmosferą kampanii wyborczej do Sejmu Ustawodawczego, przebiegiem inauguracyjnego posiedzenia izby, a także przypomną sobie jej główne dokonania legislacyjne.

Organizatorem Warszawskiego Pikniku Archiwalnego jest Polska Akademia Nauk. Od prawie dekady gromadzi on instytucje archiwalne i muzealne z całej Polski, umożliwiając nie tylko prezentację najcenniejszych dokumentów z ich zbiorów, ale także zapoznanie z ich ofertą edukacyjną. Archiwum Sejmu od samego początku bierze udział w tym wydarzeniu, tym samym aktywnie włączając się w obchody Międzynarodowego Dnia Archiwów. Dzień ten został ustanowiony w 2007 r. podczas 16. Międzynarodowego Kongresu Archiwów w Kuala Lumpur na pamiątkę utworzenia Międzynarodowej Rady Archiwów (ICA) w 1948 roku będącej pod auspicjami UNESCO. Jego obchody mają ułatwiać dostęp do światowych zasobów archiwalnych i przypominać o swojej misji oraz znaczeniu dla zbiorowej pamięci narodów i społeczeństw. Między 7 a 9 czerwca w większości polskich archiwów państwowych w Polsce odbywają się Dni Otwarte.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: sejm.gov.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

MOCNE! „Korzenie sitw akademickich sięgają stalinizmu. Do dziś wrogów eliminują bezwzględnie”

kadr z programu "Wywiad z chuliganem" Piotra Lisiewicza / fot. Telewizja Republika

  

Tak mocno o akademickich sitwach nie mówił jeszcze nikt! – Na uniwersytetach nie było mowy o rozliczeniu z komunizmem. Odwrotnie, u progu transformacji uniwersytety oczyszczono z nonkonformistów. Nowe kadry rekrutowane są od bardzo wielu lat na bazie „ustawianych” konkursów. I ta rekrutacja dokonuje się nie z powodów merytorycznych, a genetycznych i towarzyskich – mówi dr Józef Wieczorek, autor bloga akademickiego nonkonformisty. ZOBACZ ROZMOWĘ, KTÓRA OTWIERA OCZY! (FILM).

Ta rozmowa powinna wstrząsnąć wszystkimi, którzy decydują o stanie polskiej nauki. Dr Józef Wieczorek, geolog wyrzucony w 1986 r. Uniwersytetu Jagiellońskiego z powodu „negatywnego oddziaływania na młodzież akademicką”, wie o patologiach na polskich uczelniach więcej niż ktokolwiek inny w Polsce. Jest on autorem bloga akademickiego nonkonformisty, a także blogów poświęconych mobbingowi na uczelniach oraz lustracji – „Lustro nauki”.

Sprawa zawieszenia prof. Aleksandra Nalaskowskiego przez władze Uniwersytetu Toruńskiego za felieton o LGBT, to wierzchołek góry lodowej. Wcześniej rektor Uniwersytetu Poznańskiego Andrzej Lesicki oficjalnie potępił abp Marka Jędraszewskiego, b. wykładowcę tej uczelni. Co najbardziej szokujące, poparcie dla stanowiska Lesickiego ogłosiła Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Jej prezydium decyzję podjęło JEDNOGŁOŚNIE.

Kto naprawdę rządzi na polskich uniwersytetach?

Dlaczego mówi się o czystce na uczelniach w stanie wojennym, a milczy się o ważniejszej czystce z roku 1986, która stworzyła podwaliny pod obecny akademicki establishment?

Jak dyktatura tego establishmentu szkodzi krytyce naukowej, przez co polskie uczelnie zajmują katastrofalne miejsca w światowych rankingach?

Dlaczego uniwersytety budują setki olbrzymich budynków, a w żaden sposób nie przekłada się na poziom polskiej nauki?

Jak ustawia się konkursy na uczelniane stanowiska?

Jak niszczeni są ci, którzy ujawniają plagiaty ważnych osób?

Jak mobbingowani są doktoranci?

Jak to możliwe, że w 2019 r. historycy boją się pisać nawet o czasach stalinowskich, jeśli dotyczy to osób zatrudnionych na ich uniwersytecie?

Cała rozmowa w programie Piotra Lisiewicza „Wywiad z chuliganem” poniżej:
 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Telewizja Republika, Radio Poznań

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl