Program „500 plus” nie wpłynął na dzietność Polaków? Prof. Hrynkiewicz przedstawiła dane

prof. Józefa Hrynkiewicz / twitter.com/RadiowaJedynka

  

- Trzeba podejmować bardzo szerokie działania, które będą sprzyjały zakładaniu rodziny, utrwalaniu rodziny a także jej powiększaniu – powiedziała w rozmowie z Katarzyną Gójską w Jedynce Polskiego Radia poseł Prawa i Sprawiedliwości prof. Józefa Hrynkiewicz. Poseł PiS będzie uczestniczyć w jednym z paneli podczas kongresu „Polska Wielki Projekt”.

Około 1300 gości weźmie dziś udział w Warszawie w dziewiątym kongresie „Polska Wielki Projekt”. Jeden z paneli będzie dotyczyć rodziny, demografii i tego, jak przełamać niekorzystne trendy w Polsce i w Europie. Jedną z prelegentek będzie prof. Józefa Hrynkiewicz.

Według danych w ciągu najbliższych czterech dekad, w Polsce ubędzie 14 proc. obywateli. Jak temu zapobiegać?

- Wszystkie te zagadnienia są przedmiotem bardzo szczegółowych badań. Problemy demograficzne są bardzo trudne. Rodzina jest podmiotem autonomicznym, nie możemy więc na nią bezpośrednio oddziaływać. Możemy tylko tworzyć warunki materialne, prawne, ekonomiczne czy społeczne dla rodziny

- powiedziała Hrynkiewicz.

Dodała, że najpoważniejsze problemy demograficzne występują na terenach Polski północnej oraz na terenach wschodnich, ale problem dotyczy także wielu innych regionów.

„Trzeba podejmować bardzo szerokie działania, które będą sprzyjały zakładaniu rodziny, utrwalaniu rodziny a także jej powiększaniu - podsumowała posłanka Prawa i Sprawiedliwości.

Jednocześnie prof. Hrynkiewicz podkreśliła, że „ponad połowa kobiet, które dzisiaj rodzą dzieci ma wyższe wykształcenie”.

Wymagania jeśli chodzi o poziom usług: edukacji, opieki, zdrowia, wychowania jest b. wysoki. Musimy sprostać jako samorząd, jako rząd, jako państwo – mówiła.

Dodała, że program „Rodzina 500plus” zadziałał w sposób istotny i wyraźny.

Wreszcie zlikwidowaliśmy największą zmorę, największy problem ostatniej transformacji - głodne dzieci, dzieci żyjące w biedzie

– powiedziała poseł PiS.

Opozycja bardzo często mówi, że program 500 plus zadziałał, jako program ograniczający skalę ubóstwa w Polsce, natomiast nie zachęcił do tego, by Polacy mieli więcej dzieci.

Nie zgadzam się z tym, dlatego, że przed wdrożeniem programu mieliśmy dzietność na poziomie 1,3, co oznaczało, że sto kobiet rodziło 130 dzieci, po wprowadzeniu programu mamy dziś poziom 1,45 – sto kobiet rodzi 145 dzieci. W sposób istotny, wyraźny ten program zadziałał. A to, że jest mniejsze ubóstwo, wreszcie zlikwidowaliśmy coś, co było najtrudniejszą i najgorszą zmorą ostatniej transformacji. To były te głodne dzieci, żyjące w strasznej biedzie. Dziś możemy, że ten problem został zlikwidowany

– zaznaczyła.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, polskieradio.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Estonia: Ambasador Rosji wezwany do MSZ. Chodzi o jego wypowiedź o "wyzwoleniu" Tallina

/ flickr.com/Heikki Siltala/CC BY 2.0; https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

  

Rosyjski ambasador Aleksandr Pietrow został w piątek wezwany do estońskiego MSZ w związku z wypowiedziami o wyzwoleniu Tallina przez Armię Czerwoną 22 czerwca 1944 roku, przy okazji 75. rocznicy tego wydarzenia.

Jak poinformowało estońskie radio publiczne ERR, Pietrow spotkał się z szefem departamentu politycznego w MSZ Lembitem Uibo; na spotkaniu omówione zostały - jak podano - kwestie historyczne dotyczące wydarzeń z 22 września 1944 r.

Wezwanie rosyjskiego ambasadora do MSZ zapowiedział w czwartek szef tego resortu Urmas Reinsalu. Miało to związek z wypowiedzią Pietrowa dla agencji TASS opublikowaną na początku tygodnia, która odnosiła się do 75. rocznicy wyzwolenia republiki bałtyckiej spod okupacji niemieckiej.

Według Reinsalu, ambasador w swojej wypowiedzi podkreślił, że mieszkańcy Estonii "szanują bohaterskie czyny żołnierzy ZSRR, które doprowadziły do wyzwolenia Estonii". Przypomniał też, że w szeregach Armii Czerwonej walczyli przedstawiciele wielu narodowości, w tym również "bohaterscy" estońscy żołnierze. Zdaniem ministra sposób przedstawienia tych wydarzeń mija się z prawdą i jest niezgodny z konstytucyjnymi podstawami estońskiej republiki.

Minister podkreślił, że na skutek tych wydarzeń Estonia została zajęta, a stanowisko władz kraju do obu okupacji jest w takich historycznych okolicznościach "wyraźnie negatywne".

Szef MSZ przypomniał, że kiedy jednostki Armii Czerwonej zajęły Tallin w 1944 r., oddziałów niemieckich nie było już w mieście, a powracający z Finlandii estońscy ochotnicy stawiali opór. Ostatecznie na baszcie "Długi Herman" na tallińskiej starówce trójkolorową niebiesko-czarno-białą flagę narodową zastąpiono flagą czerwoną.

Rosyjski ambasador podkreślił w wywiadzie, że w związku z wyzwoleniem spod okupacji niemieckiej w wielu estońskich miastach odbywają się uroczystości upamiętniające te wydarzenia organizowane wspólnie z weteranami czy stowarzyszeniami.

Przypomniał też, że dla uczczenia 75. rocznicy wyzwolenia Tallina 22 września odbędzie się pokaz fajerwerków, któremu towarzyszyć będą artyleryjskie salwy honorowe. Jest to część organizowanego w 2019 r. i 2020 r. przez rosyjskie ministerstwo obrony programu "Pamięć Zwycięstwa", tj. obchodów jubileuszu wyzwolenia radzieckich miast oraz wschodnio-europejskich stolic od nazistowskich najeźdźców.

W lipcu estońskie MSZ w związku ogłoszeniem przez Moskwę takiego sposobu upamiętnienia wojennych wydarzeń wystosowało protest, w którym inicjatywę Rosji uznało za niedopuszczalną. "Ponowne zajęcie Tallina nie przyniosło Estonii wolności, zamiast tego przyniosło sowiecką okupację, która trwała pół wieku" - oświadczył wtedy Reinsalu.

Estońska Socjalistyczna Republika Radziecka powstała w 1940 r. po aneksji przez ZSRR (w latach 1941-44 pod okupacją niemiecką) i funkcjonowała do 20 sierpnia 1991 r., kiedy to ogłoszono niepodległość kraju.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl