Grecja będzie musiała zacisnąć pasa? Premier Cipras straszy powrotem „mrocznych dni”

zdjęcie ilustracyjne / Albert Häsler; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Kierowana przez premiera Grecji Aleksisa Ciprasa lewicowa partia Syriza poniosła dotkliwą porażkę w majowych wyborach europejskich, przegrywając z opozycyjną Nową Demokracją o ponad 9 punktów procentowych, co skłoniło premiera do ogłoszenia przedterminowych wyborów parlamentarnych. Mają się one odbyć 7 lipca. Teraz szef greckiego rządu zagroził swoim rodakom powrotem do czasów zaciskania pasa.

Cipras oświadczył, że wyniki wyborów europejskich  ośmieliły niektórych kredytodawców Grecji do podjęcia próby podważenia wprowadzonych ostatnio przez jego rząd świadczeń socjalnych i redukcji podatków.
 
Wyniki eurowyborów zaostrzyły apetyt zarówno starego politycznego establishmentu w Grecji, jak i bardziej ekstremalnych kół konserwatywnych w Brukseli, na podawanie w wątpliwość naszych wyborów politycznych i na stawianie przeszkód na drodze do realizacji naszego planu.
- powiedział grecki premier.
 
Na krótko przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Cipras zapowiedział obniżki podatków i podwyżki świadczeń emerytalnych, wskazując na dobre rezultaty przedsięwzięć oszczędnościowych z ostatnich lat. VAT na artykuły spożywcze i usługi gastronomiczne ma zostać zredukowany z 24 proc. do 13 proc. W przypadku gazu i energii elektrycznej dla odbiorców indywidualnych stawka VAT zostanie zredukowana z 13 proc. do 6 proc. Emerytom Cipras obiecał, że w przyszłości będą otrzymywać dodatkowo średnio połowę miesięcznego świadczenia rocznie.
 
W środę Komisja Europejska wyraziła obawę o wpływ tych przedsięwzięć na greckie cele budżetowe.
 
Cipras podkreśla, że chodzi o to, by ci, którzy ponosili ofiary w okresie, gdy zagrożona bankructwem Grecja musiała korzystać z programów ratunkowych, „mogli w swym codziennym życiu zobaczyć rezultaty tych ofiar”.
 
Ostatni - trzeci - międzynarodowy program ratunkowy dla Grecji zakończył się latem 2018 r. W ramach planu ratowania jej gospodarki Grecja uzyskała łącznie w programach pomocowych trwających osiem lat 288,7 mld euro kredytów, w tym 256,6 mld euro od partnerów europejskich i 32,1 mld z Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Pamięć o Auschwitz jest ważna dla 94 proc. Polaków

Auschwitz / pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

Pamięć o obozie Auschwitz jest osobiście ważna lub bardzo ważna dla 94 proc. Polaków – wynika z badań przeprowadzonych przez Kantar na zlecenie prof. Marka Kuci z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

"Prawie wszyscy badani – 94 proc. - zadeklarowali, że pamięć o obozie Auschwitz (określanym przez nich często jako +Oświęcim+) jest dla nich osobiście bardzo ważna lub ważna" – poinformował prof. Kucia, kierownik projektu badawczego "Auschwitz w pamięci społecznej Polaków po 75 latach" w przekazanym komunikacie.

Blisko jedna trzecia badanych - 28,7 proc., wskazała Auschwitz/Oświęcim jako najważniejsze wydarzenie w historii Polski w czasie II wojny światowej. Podobny odsetek (29,2 proc.) określił tak samo agresję niemiecką na Polskę 1 września 1939 r. w przesłanym komunikacie czytamy, że podstawowe fakty z dziejów obozu Auschwitz są Polakom znane niewystarczająco.

"Co dziesiąty spośród ogółu badanych (10 proc.), a co trzeci (32 proc.) z podających jakąkolwiek odpowiedź, podał liczbę ofiar obozu Auschwitz, którą można uznać za prawidłową, czyli mieszczącą się w przedziale od 1 mln do 1,5 mln. Oszacowana przez historyków i podawana przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau liczba ofiar to ponad 1,1 mln. Liczba ofiar widniejąca na wielojęzycznych tablicach pomnika ofiar obozu w Brzezince to 1,5 mln. Dwie trzecie (67 proc.) respondentów w ogóle nie udzieliło odpowiedzi na pytanie o liczbę ofiar Auschwitz"

– podał w komunikacie prof. Marek Kucia.

Naukowiec wskazał, że Żydzi byli prawidłowo wymieniani najczęściej, jako największa grupa ofiar Auschwitz. Wymieniła ich ponad połowa (56 proc.) respondentów. Prawie co czwarty ankietowany (24 proc.) błędnie uważał, że byli to Polacy. Co piąty badany (21 proc.) nie udzielił odpowiedzi na pytanie o największą grupę ofiar Auschwitz.

Prawie co drugi ankietowany prawidłowo wymieniał Polaków, jako drugą najliczniejszą grupę ofiar obozu (46 proc. badanych). Na to pytanie nie odpowiedziała prawie jedna trzecia (29 proc.) respondentów.
Z badań wynika, że Polacy są podzieleni w kwestii symboliki Auschwitz. Dla połowy badanych (50 proc.) Auschwitz/Oświęcim to przede wszystkim miejsce męczeństwa narodu polskiego. Dla drugiej licznej grupy (43 proc.) – przede wszystkim miejsce zagłady Żydów.

Polacy interesują się Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Połowa respondentów (50 proc.) zadeklarowała, że była w tej placówce. Czterech na dziesięciu z nich (43 proc.) odwiedziłoby je jeszcze raz. Spośród połowy badanych, którzy nie byli w Muzeum, dwie trzecie (66 proc.) chciałoby je odwiedzić.

Ogólnopolski sondaż został przeprowadzony na liczącej 1015 osób próbie losowo-kwotowej reprezentatywnej dla ludności kraju w wieku powyżej 15 lat. Zrealizowany był w domach respondentów techniką wywiadów osobistych wspomaganych komputerowo przez firmę Kantar w dniach 10-15 stycznia 2020 r., na zlecenie prof. Marka Kuci z Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierownika projektu badawczego "Auschwitz w pamięci społecznej Polaków po 75 latach", finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts