Grecja będzie musiała zacisnąć pasa? Premier Cipras straszy powrotem „mrocznych dni”

zdjęcie ilustracyjne / Albert Häsler; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Kierowana przez premiera Grecji Aleksisa Ciprasa lewicowa partia Syriza poniosła dotkliwą porażkę w majowych wyborach europejskich, przegrywając z opozycyjną Nową Demokracją o ponad 9 punktów procentowych, co skłoniło premiera do ogłoszenia przedterminowych wyborów parlamentarnych. Mają się one odbyć 7 lipca. Teraz szef greckiego rządu zagroził swoim rodakom powrotem do czasów zaciskania pasa.

Cipras oświadczył, że wyniki wyborów europejskich  ośmieliły niektórych kredytodawców Grecji do podjęcia próby podważenia wprowadzonych ostatnio przez jego rząd świadczeń socjalnych i redukcji podatków.
 
Wyniki eurowyborów zaostrzyły apetyt zarówno starego politycznego establishmentu w Grecji, jak i bardziej ekstremalnych kół konserwatywnych w Brukseli, na podawanie w wątpliwość naszych wyborów politycznych i na stawianie przeszkód na drodze do realizacji naszego planu.
- powiedział grecki premier.
 
Na krótko przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Cipras zapowiedział obniżki podatków i podwyżki świadczeń emerytalnych, wskazując na dobre rezultaty przedsięwzięć oszczędnościowych z ostatnich lat. VAT na artykuły spożywcze i usługi gastronomiczne ma zostać zredukowany z 24 proc. do 13 proc. W przypadku gazu i energii elektrycznej dla odbiorców indywidualnych stawka VAT zostanie zredukowana z 13 proc. do 6 proc. Emerytom Cipras obiecał, że w przyszłości będą otrzymywać dodatkowo średnio połowę miesięcznego świadczenia rocznie.
 
W środę Komisja Europejska wyraziła obawę o wpływ tych przedsięwzięć na greckie cele budżetowe.
 
Cipras podkreśla, że chodzi o to, by ci, którzy ponosili ofiary w okresie, gdy zagrożona bankructwem Grecja musiała korzystać z programów ratunkowych, „mogli w swym codziennym życiu zobaczyć rezultaty tych ofiar”.
 
Ostatni - trzeci - międzynarodowy program ratunkowy dla Grecji zakończył się latem 2018 r. W ramach planu ratowania jej gospodarki Grecja uzyskała łącznie w programach pomocowych trwających osiem lat 288,7 mld euro kredytów, w tym 256,6 mld euro od partnerów europejskich i 32,1 mld z Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Dożynki Prezydenckie w Spale rozpoczęte

/ Twitter: @prezydentpl

  

Msza święta z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą odprawiona w Kaplicy Polowej AK w Spale (Łódzkie) rozpoczęła w niedzielę Dożynki Prezydenckie. Spalskie święto plonów to tradycja sięgająca 20-lecia międzywojennego.

Po nabożeństwie para prezydencka - wraz z korowodem dożynkowym w strojach ludowych z różnych regionów Polski - przejdzie na stadion Centralnego Ośrodka Sportu, gdzie zaplanowana jest ceremonia dożynkowa w wykonaniu Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego oraz wystąpienie Andrzeja Dudy.

Po części oficjalnej prezydent odwiedzi rozstawione na spalskim stadionie Miasteczko Regionów, w którym swoje zwyczaje, regionalne specjalności i kulturę prezentuje każde z 16 województw. Dożynkowe atrakcje - kiermasze i występy - będą trwać przez całą niedzielę, a ich zwieńczeniem będzie wieczorny plenerowy koncert muzyki disco.

Tradycję spalskich dożynek po 62 latach przerwy w ich organizowaniu wskrzesił w roku 2000 prezydent Aleksander Kwaśniewski. W latach 2006-08 święto plonów miało charakter regionalny. W 2009 r. gospodarzem dożynek był Lech Kaczyński, w kolejnych latach - Bronisław Komorowski. Andrzej Duda przyjmie symboliczny dożynkowy bochen chleba po raz czwarty

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl