Po wyborach do Parlamentu Europejskiego, gdzie Kukiz'15 zdobył 3,69 proc. głosów, Paweł Kukiz rozpoczął serię spotkań przed wyborami do parlamentu. 

„Melduję, że od wczoraj jestem w Warszawie i cały czas rozmawiam z szefami różnych ugrupowań, które obawiają się sytuacji, że PiS w kolejnych wyborach uzyska większość konstytucyjną. Oczywiście nie rozmawiam z tymi, którzy (Leszka) Millera i (Włodzimierza) Cimoszewicza wprowadzili do Parlamentu Europejskiego”

- napisał Kukiz kilka dni temu na Facebooku.

- Rozmawiam ze wszystkimi oprócz Platformy Obywatelskiej w sprawie jesiennych wyborów - powiedział dziś lider Kukiz'15.

Rozmowy dotyczą przede wszystkim spraw ustrojowych. - Rozmawiam o nadaniu biernego prawa wyborczego wszystkim obywatelom poprzez wprowadzenie ordynacji mieszanej: częściowo partyjnej, częściowo jednomandatowej - jak na Węgrzech - mówił Kukiz.

Jak dodał, spotkania dotyczą także wprowadzenia obligatoryjnych dla władz referendów, a także poddania sądownictwa obywatelskiej kontroli np. poprzez wprowadzenie instytucji „sędziego pokoju” czy wybieranej w wyborach powszechnych Krajowej Rady Sądownictwa.

- To są warunki ewentualnych porozumień. To są moje kluczowe postulaty, z którymi szedłem od wyborów prezydenckich i będę im wierny do końca. Im więcej znajdę podmiotów, które zaakceptują te postulaty i zobowiążą się, że będą one również dla nich priorytetowe, to w większej sile pójdziemy do wyborów - podkreślił.

- Nie ma znaczenia szyld partyjny, nie ma znaczenia światopogląd - znaczenie ma realizacja tych postulatów, a zrealizowanie tych postulatów powoduje z kolei, że nie będzie liczyła się przynależność partyjna, tylko będzie się liczyła przyzwoitość i fachowość

- wyjaśnił lider Kukiz'15.

Jak zapowiadał Kukiz, podmioty, które zdecydowałyby się wejść w porozumienie z Kukiz'15, musiałby na piśmie podpisać wspólną deklarację.

Kukiz pytany czy rozmawia o współpracy z PSL - który zapowiedział budowanie Koalicji Polskiej - powiedział, że od dawna rozmawia z ludowcami m.in. na temat wprowadzenia ordynacji mieszanej. Wśród jego rozmówców jest także prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. - Trudno, żebyśmy nie rozmawiali, skoro mamy w Sejmie biura przez ścianę - powiedział lider Kukiz'15.

W piątek o godz. 12 w Sejmie odbędzie się konferencja prasowa, gdzie Kukiz ma przedstawić wynik rozmów, które prowadzi na temat porozumienia.