To muzeum ma już 130 lat! Niezwykły jubileusz w Zakopanem

Gmach główny muzeum / fot. creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en

  

Z okazji 130-lecia istnienia Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem w czwartek rozpoczęła się trzydniowa ogólnopolska konferencja naukowa poświęcona pierwszemu kustoszowi zbiorów etnograficznych, a następnie dyrektorowi tej placówki Juliuszowi Zborowskiemu.

Rozpoczynamy konferencję naukową zatytułowaną Juliuszu Zborowski i jego dzieło. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń naszego jubileuszu, czyli 130-lecia otwarcia Muzeum Tatrzańskiego. Zborowski jest jedną z najważniejszych, o ile nie najważniejszą postacią z historii Muzeum Tatrzańskiego. Był dyrektorem placówki prawie przez 44 lata, a jego zasługi są niezwykłe

 – przekonywała dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Anna Wende – Surmiak. 

Zborowski był osobą niezwykle pracowitą przy tym skromną i bardzo oddaną Muzeum Tatrzańskiemu. To za jego dyrektorowania Muzeum Tatrzańskie stało się wzorcowym muzeum regionalnym w Polsce, na którym wzorowały się inne muzea. Swoją funkcję sprawował z niezwykłą pasją i oddaniem. Przekazy mówią, że nawet w środku nocy było widać światło w jego gabinecie. Można powiedzieć, że całe swoje życie poświęcił muzealnictwu

 – opowiadała Wende – Surmiak. 

Zborowski zdając sobie sprawę z wielkiego dziedzictwa podhalańskiej sztuki i rzemiosła pieczołowicie powiększał kolekcję etnograficzną. Za jego przyczyną ocalały m.in. oczekujące na wpis na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO dudy podhalańskie, które można podziwiać w muzealnej kolekcji. 

Zborowski był świadomy również, że badania nad przyrodą Tatr i góralszczyzną powinny się rozwijać i zrobił ukłon w stronę naukowców, że zaaranżował w gmachu głównym Muzeum przy Krupówkach kilka pokoi z przeznaczeniem właśnie dla naukowców, aby mogli się tu zatrzymywać. Potem żartobliwie nazywano to miejsce Grand Hotelem Muzeum Tatrzańskiego, gdzie naukowcy mogli bezpłatnie pomieszkiwać prowadząc badania w Tatrach i na Podhalu

 – mówiła dyrektor Muzeum Tatrzańskiego.

Konferencja potrwa przez trzy kolejne dni i zakończy się w sobotę. Wezmą w niej udział naukowcy i badacze folkloru podhalańskiego, etnolodzy, etnografowie i etnomuzykolodzy. 

Bardzo się cieszymy z odzewu na naszą konferencję, ponieważ przyjechali do nas goście z różnych ośrodków badawczych, uniwersytetów, a także z muzeum z całej Polski, między innymi z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Łódzkiego czy Warszawskiego oraz Polskiej Akademii Nauk

- powiedziała organizatorka konferencji dr Magda Kwiecińska z Muzeum Tatrzańskiego. 

Konferencji towarzyszą inne wydarzenia - wystawa zatytułowana „Schronisko dla wiedzy o Tatrach i Podhalu” zorganizowana w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego, oraz spotkanie z podhalańskimi dudziarzami i koncert w ich wykonaniu w Centrum Kultury „Jutrzenka” w Zakopanem.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Przestańmy się w końcu bać, to nasze miasta! Prof. Nalaskowski w „Wywiadzie z chuliganem”

zdjęcie ilustracyjne / Fot. archiwum Aleksandra Nalaskowskiego

  

To kolejny po Zofii Klepackiej sportowiec, który przeciwstawił się inwazji LGBT. Prof. Aleksander Nalaskowski jako ciężarowiec był rekordzistą Polski w podrzucie, a potem trenerem jazdy konnej. - Dzięki mojej sprawie policzyliśmy się. Jest nas naprawdę dużo. Przestańmy się w końcu bać. Nie można mówić, że król ma piękne szaty, jak jest nagi. Mówmy jasno: to jest nienormalne, my tego nie chcemy, nie pozwalamy, to są nasze miasta – powiedział w „Wywiadzie z chuliganem” Piotra Lisiewicza. Premiera 50-minutowej rozmowy o historii życia profesora, którego felieton zelektryzował Polskę, dziś o 22.30 w Telewizji Republika.

- Pokazaliśmy politycznej poprawności granicę, za którą jest społeczny gniew. Scenariusz, który spełnił się w wielu państwach zachodnich, został przez to przyhamowany. Nie przez felieton, bo przecież wszyscy tak myślą, jak ja napisałem. Tak naprawdę bohaterem nie jest Nalaskowski, tylko ci, przeciwstawili się zawieszeniu mnie na Uniwersytecie, te 32 tysiące osób, które podpisały się z imienia i nazwiska, że nie godzą się na kneblowanie wolności słowa

– tak profesor podziękował tym, którzy go poparli, w wyniku czego rektor przywrócił go do pracy na Uniwersytecie Toruńskim.

Pytany o to, czy naruszył „godność profesora” i zasłużył na karę, odpowiedział:

- Czy gdyby powiedział to chłop, to Kosiniak-Kamysz stwierdziłby, że zawieszamy go na jego polu? A gdyby powiedział to maszynista, to mu za karę przyspawamy parowóz do szyn? A profesorowi nie wolno, bo okazuje się że ja uderzam w jakąś godność.  A na pytam, czy godne są plagiaty, za które nikt nigdy nie wyleciał z pracy, a nawet nie odebrano stopni naukowych? Czy godne profesora jest bycie wieloletnim współpracownikiem SB? Czy godne profesora jest pisanie analiz na Zachód, w których fałszuje się wyniki badań?

„Wywiad z chuliganem” jest koprodukcją Radia Poznań i Telewizji Republika. W radiu słuchać można go w każdą sobotę o 16.00, telewizyjna premiera w Republice w niedzielę o 22.30.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalena.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl