Dzisiejszy wyrok to finał ostatniego z aktów oskarżenia w trwającym 10 lat śledztwie ws. korupcji w polskiej piłce nożnej. Pierwotnie tym aktem oskarżenia objętych było 20 osób, w tym Ryszard F., pseudonim Fryzjer, którego prokuratura oskarżyła o założenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Grupa miała działać od lipca 2003 r. do czerwca 2006 r. Jej członkowie – zdaniem prokuratury - przyjmowali i wręczali łapówki w zamian za ustawianie wyników meczów piłkarskich na różnych szczeblach rozgrywek.

"Fryzjer" oraz cztery inne osoby zostały wyłączone z tego procesu do odrębnego postępowania.

Dziś wyroki skazujące usłyszało 15 osób. To byli obserwatorzy PZPN, sędziowie, działacze klubów oraz pośrednicy transakcji korupcyjnych. Najwyższa kara to rok i osiem miesięcy w zawieszeniu na cztery lata, a najniższa to 10 miesięcy.

Jak informuje blog "Piłkarska mafia" poświęcony problemowi korupcji w polskiej piłce, na ławie oskarżonych znaleźli się Przemysław E., były menedżer Lecha Poznań, Krzysztof D., były prezes Wisły Płock, Władysław K., były menedżer Groclinu, Krystian R., były prezes Ruchu Chorzów, byli sędziowie: Jacek G., Mariusz P., Marek R., Artur Sz. oraz Zbigniew M., były szef sędziów w PZPN, Tadeusz D., byli obserwatorzy PZPN - Krzysztof P., Dawid S., Janusz R., Jerzy M., oraz były piłkarz Mieczysław A.

Zachowania korupcyjne objęte aktem oskarżenia miały dotyczyć m.in. meczów Pogoni Szczecin, Ruchu Chorzów, Zagłębia Lubin, Podbeskidzia Bielsko-Biała, GKS Bełchatów, Kotwicy Kołobrzeg. "Ustawianie" wyników miało, zdaniem prokuratury, zapewnić tym klubom korzystne wyniki sportowe w rozgrywkach o mistrzostwo II i III ligi piłkarskiej. Wysokość wręczanych łapówek wynosiła od tysiąca do 30 tys. zł.

Efektem prowadzonego przez 10 lat śledztwa dotyczącego korupcji w polskiej piłce nożnej było kilkadziesiąt aktów oskarżenia, które trafiły do sądów w różnych częściach kraju. Oskarżono łącznie działaczy z 84 klubów piłkarskich.

Zdaniem śledczych najbardziej liczącym się pośrednikiem w transakcjach korupcyjnych był "Fryzjer" i jego bliski współpracownik Marian D. oraz sędzia Grzegorz G.

W kwietniu 2009 r. wrocławski sąd okręgowy m.in. za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która ustawiała wyniki meczów z udziałem Arki Gdynia, skazał na 4 lata więzienia byłego prezesa tego klubu Jacka Milewskiego, a "Fryzjera" na 3,5 roku więzienia. W maju 2010 r. Sąd Apelacyjny utrzymał wyrok dla "Fryzjera", a Milewskiemu obniżono karę do 3 lat więzienia.

Przed wrocławskim sądem nadal toczy się również proces, w którym "Fryzjer" odpowiada za założenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, która przyjmowała i wręczała łapówki w zamian za ustawianie wyników meczów piłkarskich na różnych szczeblach rozgrywek. Grupa miała działać od lipca 2003 r. do czerwca 2006 r.

Oskarżenie dotyczy przypadków korupcji w klubach piłkarskich, m.in. Widzewie Łódź, Zagłębiu Lubin, Górniku Polkowice, Zawiszy Bydgoszcz, Kujawiaku Włocławek, Świcie Nowy Dwór, Pogoni Szczecin i Podbeskidziu Bielsko-Biała. "Fryzjerowi" postawiono w tym akcie oskarżenia 110 zarzutów.