Generał Kraszewski odchodzi z wojska i BBN. „To osobista decyzja”

Gen. Jarosław Kraszewski odchodzi z Biura Bezpieczeństwa Narodowego i po ponad 30 latach służby przechodzi na emeryturę, choć do osiągnięcia pełnego wieku pozostało mu osiem lat. Informację potwierdził już oficjalnie rzecznik BBN. Przypomnijmy, że w 2017 roku Służba Kontrwywiadu Wojskowego wszczęła wobec Kraszewskiego śledztwo i odebrała mu certyfikat dostępu do informacji niejawnych. 

@BBN_PL Twitter.com

Szef departamentu zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi BBN gen. bryg. Jarosław Kraszewski odchodzi z BBN i z wojska. Jest to osobista decyzja generała. Generał Kraszewski złożył wniosek o zwolnienie z zawodowej służby wojskowej i w związku z tym w połowie czerwca odejdzie ze stanowiska dyrektora departamentu zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi w BBN.
- potwierdza rzecznik Biura Bezpieczeństwa Narodowego Marcin Skowron.

W czerwcu 2017, gdy szefem MON był Antoni Macierewicz, Służba Kontrwywiadu Wojskowego wszczęła wobec Kraszewskiego postępowanie sprawdzające, co oznaczało czasowe odebranie generałowi dostępu do informacji niejawnych; w grudniu SKW cofnęła mu dostęp do tych informacji; generał odwołał się do premiera od tej decyzji.

W marcu 2018 minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński działając z upoważnienia premiera Mateusza Morawieckiego uchylił decyzję szefa SKW o cofnięciu poświadczenia bezpieczeństwa osobowego Kraszewskiemu, generał odzyskał dostęp do tajemnic.

Co istotne, gen. Jarosław Kraszewski był bezpośrednim przełożonym płk. Czesława Juźwika, o którym zrobiło się głośno po publikacji "Gazety Polskiej". We wrześniu 2017 roku "Gazeta Polska" ujawniła, że płk Czesław Juźwik, jedna z najważniejszych postaci w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, był do 1990 r. oficerem komunistycznego kontrwywiadu wojskowego WSW, nagradzanym finansowo za swoje zasługi osobiście przez szefów tej służby.

„Gazeta Polska” dotarła do teczki człowieka, który w latach 80. zwalczał wrogów „socjalistycznej Ojczyzny”, a następnie został jedną z kluczowych postaci w BBN kierowanym przez Pawła Solocha.

Za gen. Kozieja płk Juźwik brał m.in. udział w spotkaniu z Generalnym Inspektorem Bundeswehry gen. Volkerem Wiekerem, a także rozmawiał z grupą studyjną amerykańskich nowo mianowanych generałów. Za szefostwa Pawła Solocha - jako zastępca dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi BBN - przyjmował w Biurze m.in. grupę oficerów-słuchaczy Wysokiego Kursu Dowodzenia Sił Zbrojnych Finlandii. 

Według informacji „GP” płk Juźwik został też delegowany przez BBN do konsultacji raportu ze Strategicznego Przeglądu Obronnego, przesłanego w 2017 r. do Biura Bezpieczeństwa Narodowego przez MON.

 

 Źródło: onet.pl, niezalezna.pl

#wojsko #Jarosław Kraszewski #BBN

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo