Wystawa pod tytułem... "Dzban roku"

/ muzeum.szczecin.pl/

  

Ponad sto eksponatów - od średniowiecznych kruży po dwudziestowieczne dzbanki - znalazło się na nowej wystawie Muzeum Narodowego w Szczecinie. Inspiracją do jej stworzenia była wygrana słowa "dzban" w plebiscycie PWN na ubiegłoroczne "Młodzieżowe Słowo Roku".

Nowe znaczenie słowa "dzban" nie jest do końca pejoratywne. Czytając fora internetowe, ale też wypowiedzi językoznawców, widzimy jego wieloznaczność. Może być oczywiście użyte w zdecydowanie negatywnym znaczeniu, ale może mieć też znaczenie żartobliwe, można go użyć mówiąc do przyjaciela. I taka właśnie jest wystawa – z przymrużeniem oka

– powiedziała dziennikarzom kuratorka wystawy "Dzban roku" Agnieszka Słowińska z Działu Etnografii Pomorza Muzeum Narodowego w Szczecinie. Jak dodała, wakacyjna ekspozycja skierowana jest także do młodych odbiorców.

"Wyszliśmy od słowa, które jest obecnie popularne, szczególnie w polszczyźnie używanej przez młodzież w internecie, a doszliśmy do tego, że możemy pokazać nasze piękne zabytki, które w większości nie miały okazji pojawić się do tej pory na naszych wystawach"

- zaznaczyła Słowińska.

Na ekspozycji znajdzie się ponad sto naczyń pochodzących ze zbiorów muzeum, zarówno wykorzystywanych niegdyś w gospodarstwie domowym, jak i dekoracyjnych. To dzbanki gliniane, kamionkowe, fajansowe, porcelanowe oraz szklane – niewielkie, do śmietanki czy mleka, ale też wysokie, pękate dzbany na wodę. Najstarszymi eksponatami są średniowieczne kruże ze zbiorów Działu Archeologii Muzeum Narodowego w Szczecinie. Szczególnie godnym uwagi eksponatem – jak wskazali organizatorzy – jest natomiast dzban z 1807 r., należący do kolekcji szczecińskiej ceramiki białej.

Kuratorka wystawy zwróciła też uwagę na XIX-wieczny kamionkowy dzbanek. "To naczynie codziennego użytku z oderwanym uchem. (…) Ciekawy jest sposób, w jaki ucho zostało naprawione – przymocowano je do dzbanka za pomocą siatki druciarskiej. Metoda, która jeszcze na początku zeszłego wieku była bardzo popularna w naprawie naczyń, teraz nie ma już racji bytu; niewiele też przetrwało odrutowanych obiektów – to czyni ten dzbanek godnym uwagi" – wyjaśniła Słowińska.

Wystawie będzie towarzyszyć plebiscyt – każdy ze zwiedzających będzie mógł oddać głos na naczynie, które najbardziej mu się spodoba. To z największą liczbą głosów otrzyma tytuł "Dzbana roku" i będzie prezentowane także po zakończeniu ekspozycji.

Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek w Muzeum Historii Szczecina w Ratuszu Staromiejskim. Ekspozycja będzie otwarta do 8 września.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Znany muzyk pedofilem? "Przez lata doskonalił system doboru ofiar i kontroli nad nimi"

Mariusz Zielke / TVP Info/printscreen

  

Krzysztof Sadowski przez lata doskonalił system doboru ofiar i kontroli nad nimi. Osoby, które w dzieciństwie molestował, a później gwałcił - kontrolował również w dorosłym życiu. Sprawa jest szokująca, wstrząsająca. Tak poważnej sprawy nie tylko w środowisku medialnym, ale i w Polsce, jeszcze nie było - mówił w programie "Minęła 20" w TVP Info gość Michała Rachonia pisarz i były dziennikarz Mariusz Zielke. Ponadto pisarz twierdzi, że próbował sprawą zainteresować duże media - bezskutecznie.

Jak zauważył Mariusz Zielke, oświadczenie Krzysztofa Sadowskiego, w którym zaprzeczył wszelkim doniesieniom medialnym o jego rzekomej pedofilii, nie odnosiło się do żadnego z przypadków, które były dziennikarz opisywał.

[polecam:https://niezalezna.pl/283193-sadowski-wydal-oswiadczenie-ws-oskarzen-o-pedofilie-muzyk-im-zaprzecza]

Moje teksty na początku dotyczyły trzech kobiet, których personaliów nie mogę ujawnić. Nie wiedziałem natomiast, że jest prowadzone postępowanie w prokuraturze w tej sprawie

- ujawnił Zielke.

Jak zapewnił, nie ma wątpliwości, że relacje pokrzywdzonych są prawdziwe.

Są to osoby z zupełnie innych środowisk, a ich relacje są zbliżone również w sferze intymnej

- powiedział gość Michała Rachonia.

Sadowski przez lata doskonalił system doboru ofiar i kontroli nad nimi. On zachowywał kontrolę nad dziećmi również w ich dorosłym życiu. Osoby, które w dzieciństwie molestował, a później gwałcił - kontrolował również w dorosłym życiu. Sprawa jest szokująca, wstrząsająca. Tak poważnej sprawy nie tylko w środowisku medialnym, ale i w Polsce, jeszcze nie było

- zauważył Zielke.

Nie ma znaczenia, czy pedofilia ma miejsce w Kościele, czy wśród celebrytów, prawników, czy sędziów. Trzeba z tą pedofilią walczyć - dodał.

Jak zaznaczył pisarz, zna już ponad 20 osób, które twierdzą, że były molestowane przez muzyka. Pierwsze przypadki zdarzały się już w latach siedemdziesiątych.

[polecam:https://niezalezna.pl/282878-ceniony-muzyk-byl-potworem-dziennikarz-publikuje-kolejne-historie-i-pisze-o-kryciu-przez-branze]

Ten temat trafił do mnie przypadkiem i nie chciałem się nim zajmować dziennikarsko, ponieważ to nie jest już mój zawód. Próbowałem ten temat oddać dziennikarzom dużych mediów: np "Fakt", "Super Express", portalowi OKO.press. 

- ujawnił Zielke.

Rozumiem, że dla niektórych mediów względy ideologiczne i walka z kościołem jest ważniejsza niż inne przypadki, przy czym nie podzielam tego zdania, bo walka z pedofilią wszędzie jest istotna. Chodzi o dobro dzieci i tych ofiar

- dodał.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: TVP Info, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl