Putin ma nowy plan! Ogłasza „strategiczne partnerstwo” z Chinami

Xi Jinping i Władimir Putin / kremlin.ru

  

Władimir Putin po spotkaniu na Kremlu z przywódcą Chin Xi Jinpingiem oznajmił, że stanowiska Rosji i Chin w najważniejszych kwestiach międzynarodowych są zbieżne. Chiński przywódca ma być jednym z głównych z gości forum ekonomicznego w Petersburgu.

Trzydniowa wizyta państwowa chińskiego przywódcy w Rosji - najwyższa pod względem protokołu dyplomatycznego - jest uważnie śledzona ze względu na kontekst, którym są napięte relacje obu państw ze Stanami Zjednoczonymi. Przed rozmowami zapowiadano podpisanie około 30 wspólnych dokumentów.

Po rozmowach bez udziału delegacji Putin powiedział, że dyskutował z chińskim przywódcą o „aktualnych tematach agendy międzynarodowej” i obaj potwierdzili zbieżność stanowisk Rosji i Chin „na temat kluczowych problemów światowych”. Jak zapewnił, „strategiczne partnerstwo” Moskwy i Pekinu osiągnęło „bezprecedensowo wysoki poziom”.

Xi Jinping, mówiąc o stabilnym rozwoju stosunków chińsko-rosyjskich podkreślił, że obie strony „twardo wzajemnie się popierają i bronią swoich żywotnych interesów”.

W rozmowach na Kremlu z udziałem delegacji uczestniczą wicepremierzy Rosji, szefowie ministerstw i największych rosyjskich koncernów, m.in.: Gazpromu, Rosyjskich Kolei Żelaznych, Rosatomu, banku WTB (VTB).

Po spotkaniu Władimir Putin i Xi Jinping wezmą udział w uroczystym koncercie w Teatrze Bolszoj z okazji 70-lecia ustanowienia stosunków dyplomatycznych między obydwoma państwami. Od czwartku Xi będzie jednym z głównych gości Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu, a delegacja chińska na najważniejszym forum inwestycyjnym w Rosji będzie w tym roku najliczniejsza.

Doradca Putina ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow informował przed wizytą, że w Rosji firmy chińskie biorą udział w realizacji około 30 projektów inwestycyjnych o łącznej wartości około 22 mld USD. W sferze współpracy przemysłowej Rosja i Chiny rozmawiają m.in. o wspólnym projekcie budowy szerokokadłubowego samolotu pasażerskiego, współpracy w sferze infrastruktury i eksploracji Kosmosu.

Wśród spraw międzynarodowych, o których mieli rozmawiać Putin i Xi, są m.in. denuklearyzacja Półwyspu Koreańskiego i kryzys w Wenezueli. Spotkanie zakończy się przyjęciem dwóch wspólnych komunikatów: pierwszego mówiącego o rozwoju strategicznej współpracy Rosji i Chin oraz drugiego - o kwestiach stabilności strategicznej.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

"Poland - First to fight". Samorządowcy mówią "nie" kłamstwom Putina i ruszają z nową inicjatywą

/ fot. Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Czterej samorządowcy - prezydenci miast - podpisali się pod apelem zachęcającym przedstawicieli samorządów - ponad partyjnymi podziałami - do "wspólnych działań na rzecz prawdy historycznej" w ramach akcji "Poland First to Fight". "Nie możemy biernie patrzeć i słuchać jak na potrzeby wewnętrznej polityki inne państwa próbują budować fałszywą retorykę" - czytamy w apelu prezydentów.

Jakub Banaszek, prezydent Chełma, zamieścił dzisiaj na Twitterze apel, który inicjuje akcję "Poland First to Fight". Pod oświadczeniem podpisało się - obok Banaszka - trzech innych włodarzy miast: prezydent Stalowej Woli, Lucjusz Nadbereżny, prezydent Zamościa, Andrzej Wnuk oraz prezydent Raciborza, Dariusz Polowy.

Na czym polega akcja zainicjowana przez samorządowców? Wyjaśnienie można znaleźć już na wstępie apelu.

"W ostatnim czasie jesteśmy świadkami próby budowania nowej narracji historycznej dotyczącej okresu II wojny światowej. Jest to próba zmiany historii i postawienia naszego państwa w niekorzystnym fałszywym świetle. (...) Na próby fałszowania historii musimy odpowiedzieć prawdą. (...) Dlatego w obliczu ewidentnej próby zmiany historii zwracamy się do naszych zagranicznych miast partnerskich z prośbą i apelem o przypomnienie prawdy historycznej podczas sesji rad miast, podczas miejskich wydarzeń lub innych stosownych uroczystości. Zwracam się się z prośbą o przesłanie tej informacji dalej - do kolejnych zaprzyjaźnionych miast czy regionów"

- czytamy w liście.

W dalszej części apelu krótko opisane są ważne wydarzenia z okresu II wojny światowej, szczególnie te, które często są przedmiotem manipulacji w polityce historycznej, takie jak wybuch II wojny światowej, pakt Ribbentrop-Mołotow, zbrodnia katyńska, zbrodnia holocaustu czy powstanie warszawskie.

"Prawda historyczna musi wybrzmieć, nie możemy pozwolić na jej fałszerstwo. Nie możemy biernie patrzeć i słuchać, jak na potrzeby wewnętrznej polityki inne państwa próbują budować fałszywą retorykę" - piszą prezydenci, jednocześnie apelując do innych samorządowców, by ponad politycznymi podziałami włączyli się do akcji "Poland First to Fight"

"Dzisiaj wychodzimy z inicjatywą pokazania prawdy, inicjatywą przesłania naszym miastom partnerskim informacji o tym, jak było naprawdę"

- puentują włodarze miast w liście.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Twitter, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts