Putin ma nowy plan! Ogłasza „strategiczne partnerstwo” z Chinami

Xi Jinping i Władimir Putin / kremlin.ru

  

Władimir Putin po spotkaniu na Kremlu z przywódcą Chin Xi Jinpingiem oznajmił, że stanowiska Rosji i Chin w najważniejszych kwestiach międzynarodowych są zbieżne. Chiński przywódca ma być jednym z głównych z gości forum ekonomicznego w Petersburgu.

Trzydniowa wizyta państwowa chińskiego przywódcy w Rosji - najwyższa pod względem protokołu dyplomatycznego - jest uważnie śledzona ze względu na kontekst, którym są napięte relacje obu państw ze Stanami Zjednoczonymi. Przed rozmowami zapowiadano podpisanie około 30 wspólnych dokumentów.

Po rozmowach bez udziału delegacji Putin powiedział, że dyskutował z chińskim przywódcą o „aktualnych tematach agendy międzynarodowej” i obaj potwierdzili zbieżność stanowisk Rosji i Chin „na temat kluczowych problemów światowych”. Jak zapewnił, „strategiczne partnerstwo” Moskwy i Pekinu osiągnęło „bezprecedensowo wysoki poziom”.

Xi Jinping, mówiąc o stabilnym rozwoju stosunków chińsko-rosyjskich podkreślił, że obie strony „twardo wzajemnie się popierają i bronią swoich żywotnych interesów”.

W rozmowach na Kremlu z udziałem delegacji uczestniczą wicepremierzy Rosji, szefowie ministerstw i największych rosyjskich koncernów, m.in.: Gazpromu, Rosyjskich Kolei Żelaznych, Rosatomu, banku WTB (VTB).

Po spotkaniu Władimir Putin i Xi Jinping wezmą udział w uroczystym koncercie w Teatrze Bolszoj z okazji 70-lecia ustanowienia stosunków dyplomatycznych między obydwoma państwami. Od czwartku Xi będzie jednym z głównych gości Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu, a delegacja chińska na najważniejszym forum inwestycyjnym w Rosji będzie w tym roku najliczniejsza.

Doradca Putina ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow informował przed wizytą, że w Rosji firmy chińskie biorą udział w realizacji około 30 projektów inwestycyjnych o łącznej wartości około 22 mld USD. W sferze współpracy przemysłowej Rosja i Chiny rozmawiają m.in. o wspólnym projekcie budowy szerokokadłubowego samolotu pasażerskiego, współpracy w sferze infrastruktury i eksploracji Kosmosu.

Wśród spraw międzynarodowych, o których mieli rozmawiać Putin i Xi, są m.in. denuklearyzacja Półwyspu Koreańskiego i kryzys w Wenezueli. Spotkanie zakończy się przyjęciem dwóch wspólnych komunikatów: pierwszego mówiącego o rozwoju strategicznej współpracy Rosji i Chin oraz drugiego - o kwestiach stabilności strategicznej.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Niemcy na specjalnych zasadach w Unii? "Polska nie oczekuje niczego więcej, niż równego traktowania"

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

"Zasada równego traktowania to jedna z naczelnych zasad Unii Europejskiej. Polska nie oczekuje niczego więcej, niż właśnie równego traktowania" - mówi wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk w reakcji na decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, sprzeciwiającej się połączeniu podobnych spraw, dotyczących Polski i Niemiec.

Z dokumentów, do których dotarła Polska Agencja Prasowa wynika, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odmówił połączenia sprawy dotyczącej niezależności sędziów i KRS z podobną sprawą z Niemiec.

Polska złożyła wniosek w tej sprawie do Luksemburga na początku sierpnia wskazując, że niemieckie pytanie dotyczy tej samej kwestii, co pytania prawne polskich sędziów, a Trybunał powinien udzielić na nie jednej, spójnej odpowiedzi. Polska argumentowała, że wszystkie kraje Unii Europejskiej powinny być traktowane w taki sam sposób.

"Bez wątpienia są to bardzo podobne sprawy. Sędziów w Niemczech powołują komisje złożone w większości z polityków, a w niektórych wypadkach – wyłącznie z nich. Jest tak na przykład na najwyższym szczeblu federalnym – sędziów pięciu najważniejszych niemieckich sądów powołuje komisja składająca się z posłów do Bundestagu i landowych ministrów sprawiedliwości. To znacznie bardziej upolityczniona procedura niż polskie przepisy"

- mówi wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

"Krajowa Rada Sądownictwa jest wybierana przez parlament, ale w ponad 2/3 tworzą ją niezawiśli sędziowie. Jeżeli więc Polska oskarżana jest o naruszanie europejskich standardów, Trybunał powinien stosować tę samą miarę także do innych państw Unii. Dlatego właśnie pełnomocnik rządu RP przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił na początku sierpnia o połączenie tych spraw"

- dodał.

Jaki był finał tej sprawy?

"Niestety Prezes Trybunału odrzucił wniosek, powołując się wyłącznie na przyczyny proceduralne – stwierdził że polska sprawa jest bardziej zaawansowana niż niemiecka i dlatego odmówił ich połączenia.

- odpowiada Szynkowski vel Sęk.

Polski rząd ma w tej sprawie jasne stanowisko. 

"Te proceduralne przyczyny nie są w naszej ocenie wystarczającym uzasadnieniem odmowy. Obie sprawy merytorycznie są wystarczająco powiązane, by były rozpatrywane razem. Dotyczą one tej samej kwestii: w jaki sposób można powoływać sędziów. Jeśli w stosunku do Polski padają oskarżenia o naruszenie europejskich standardów, to absolutnie konieczne jest sprawdzenie, czy te standardy są rzeczywiście w taki sam sposób stosowane we wszystkich krajach. Zasada równego traktowania to jedna z naczelnych zasad Unii Europejskiej. Polska nie oczekuje niczego więcej, niż właśnie równego traktowania"

- mówi wiceminister.

Szynkowski vel Sęk podkreśla jednak, że jeszcze nie wszystko stracone i ma nadzieję na korzystny wyrok trybunału.

"Liczymy na to, że pomimo braku połączenia spraw, Trybunał Sprawiedliwości zastosuje te same kryteria do Polski, do Niemiec, i do każdego innego kraju. Jest wiele państw, w których politycy mają znacznie większy udział w powoływaniu sędziów niż to ma miejsce w Polsce. Oczekujemy, że będą one oceniane tak samo jak nasz kraj"

- zakończył.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl