Wśród gości honorowych będzie także m.in. następca brytyjskiego tronu książę Walii Karol oraz kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się podczas dzisiejszej wizyty w Wielkiej Brytanii z szefową brytyjskiego rządu Theresą May.

Przygotowane i transmitowane przez BBC wydarzenie rozpocznie się od przypomnienia o inwazji nazistowskich Niemiec na Polskę. Następnie przedstawiona zostanie historia II wojny światowej i tego, jak sojusznicy przygotowali plan odzyskania wolności na Starym Kontynencie.

Uczestnicy zobaczą m.in. nagrania archiwalne, w tym słynne przemówienie ówczesnego brytyjskiego premiera Winstona Churchilla, a także będą mieli okazję wysłuchać opowieści weteranów i występu 90-osobowego chóru i 70-osobowej orkiestry.

Na zakończenie obchodów rozlegną się salwy honorowe, a nad zgromadzonymi przeleci 25 samolotów Królewskich Sił Powietrznych (RAF), w tym legendarne myśliwce Spitfire i Hurricane oraz współczesne Typhoon FGR4. Na koniec odbędzie się pokaz zespołu akrobatycznego RAF Red Arrows.

Po uroczystościach przywódcy mają wziąć udział w prywatnym spotkaniu z weteranami II wojny światowej oraz w lunchu roboczym poświęconym przyszłości współpracy międzynarodowej w zakresie polityki bezpieczeństwa i obronności.

Premier Morawiecki został poproszony o wygłoszenie okolicznościowego przemówienia, podczas którego zaprezentuje polską perspektywę historyczną.

W sobotę miała miejsce rozmowa telefoniczna Mateusza Morawieckiego z Teresą May podczas której premier wskazał cele strony polskiej związane z udziałem w obchodach. Są nimi:

- Podkreślenie wkładu polskich sił zbrojonych w pokonaniu nazistowskich Niemiec oraz zwrócenie uwagi na zmagania Polski z dwoma systemami totalitarnymi: nazizmem i komunizmem.
- Uwypuklenie więzów sojuszniczych, zarówno z partnerami europejskimi, jak 
i z USA. Jest to szczególnie istotne w dobie kryzysu spowodowanego brexitem.
- Wymiana opinii ze światowymi przywódcami na temat bieżącej agendy międzynarodowej, w tym kwestii dot. przyszłości Europy.
Cele związane z bilateralnym spotkaniem z Teresą May:
- Podziękowanie za bezprecedensowe zbliżenie polsko-brytyjskie, które zaowocowało strategicznym partnerstwem i licznymi formatami bilateralnymi. Omówienie kwestii bieżących (brexit).
- Omówienie kwestii transatlantyckich, w kontekście wizyty Prezydenta D. Trumpa i zaproszenia dla Prezydenta A. Dudy do Waszyngtonu.

W momencie lądowania w Normandii w RAF służyło 12 polskich dywizjonów, z których 11 uczestniczyło bezpośrednio w operacjach związanych z D-Day. Wsparcie zapewniały także trzy obsługiwane przez Polaków okręty, które zostały udostępnione przez Brytyjczyków polskiej marynarce wojennej. Na lądzie istotną rolę odegrała m.in. 1. Dywizja Pancerna dowodzona przez generała Stanisława Maczka, która później wyzwoliła Holandię.