W hołdzie likwidatorom Czarnobyla

  

Dość niespodziewanie, ale zasłużenie amerykańsko-brytyjski serial „Czarnobyl” stał się hitem na skalę światową. Przypomniał nieco już zapomnianą tragedię katastrofy czarnobylskiej w 1986 r. Większość likwidatorów reaktora nigdy nie została należycie doceniona.

Wielu wegetuje na głodowych rentach. Serial mówi o wielu rzeczach, m.in. o tym, jak patologiczny system panował w ZSRS, ale jednocześnie oddaje hołd likwidatorom Czarnobyla, zwanym też „biorobotami”. Wielu z nich zapłaciło cenę najwyższą. Pochodzili ze wszystkich republik ZSRS. Byli wśród nich także Polacy mieszkający za wschodnią granicą. Ich poświęcenie uratowało od jeszcze większej tragedii nie tylko bezpośredni region oddziaływania skutków katastrofy (ogromne obszary dzisiejszej Białorusi, Ukrainy i Rosji). Uratowali całą Europę, także Polskę. I Polska też powinna o nich pamiętać.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts