Moskwa nie chce wizyty papieża

Zdjęcie ilustracyjne / By Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15238395

  

Zdaniem Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej brak obecnie warunków do wizyty w Moskwie papieża Franciszka - powiedział w wywiadzie dla szwajcarskiej katolickiej agencji informacyjnej metropolita wołokołamski Hilarion, osobistość nr 2 w Patriarchacie Moskiewskim.

"Nie jest to na agendzie naszych stosunków dwustronnych" - powiedział o możliwości wizyty papieża metropolita, który w Patriarchacie Moskiewskim kieruje Wydziałem Zewnętrznych Stosunków Kościelnych, tj. cerkiewną dyplomacją.

"Wielu biskupów, duchownych i wiernych nie jest gotowych go przyjąć. Nie chcemy, by nasze relacje zepsuły się z powodu tych nastrojów. Wolimy iść naprzód stopniowo, bez gwałtownych kroków"

- tłumaczył Hilarion.

Metropolita ocenił jednocześnie, że stosunki pomiędzy Kościołem katolickim i Rosyjską Cerkwią Prawosławną rozwijają się w pozytywnym duchu. Ocenił, że dla Cerkwi wydarzeniem wielkiej duchowej wagi było przybycie w 2017 roku do Rosji z włoskiego Bari relikwii św. Mikołaja.

"Takie wydarzenia są potrzebne by umocnić nasze relacje" - podkreślił. Przybycie relikwii, jak dodał, było możliwe dzięki spotkaniu w Hawanie patriarchy Cyryla i papieża Franciszka. Historyczne spotkanie zwierzchników dwóch Kościołów odbyło się w lutym 2016 roku.

Wywiad metropolity, w którym prezentuje on głównie stanowisko Patriarchatu Moskiewskiego na temat sytuacji prawosławia na Ukrainie, ukazał się na portalu cath.ch; fragment opublikował w środę dziennik "Kommiersant", a omówienie - Patriarchat Moskiewski na swojej stronie internetowej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nieprawidłowości przy przetargach dla Poczty Polskiej. Kolejne zatrzymania

/ cba.gov.pl

  

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało kolejne dwie osoby w związku z nieprawidłowościami przy przetargach dla Poczty Polskiej - dowiedziała się Polska Agencja Prasowa. Wcześniej - w czerwcu - zatrzymano 11 osób, m.in. pięciu pracowników Poczty, a korupcja ma dotyczyć zamówień na ponad 30 mln zł.

Dwaj zatrzymani przez CBA, to prezes gdańskiej spółki zajmującej się dostawą usług i rozwiązań IT oraz osoba związana z działaniem warszawskiej spółki informatycznej - dowiedziała się PAP.

- Obecnie trwają przeszukania w mieszkaniach zatrzymanych w Gdańsku przez funkcjonariuszy warszawskiej delegatury CBA

 - powiedział PAP rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Zatrzymani trafią do nadzorującej śledztwo Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Według śledczych, przy ustawianiu przetargów dla Poczty Polskiej o wartości ponad 30 mln zł, jej przedstawiciele mieli przyjąć, co najmniej 300 tys. zł korzyści majątkowych.

Żaryn przypomniał, że wśród zatrzymanych w czerwcu 11 osób, oprócz pięciu pracowników Poczty - m.in. dyrektora w Centrum Obsługi Finansowej - zastępcy dyrektora Biura Zarządu, zastępcy dyrektora zarządzającego w pionie informatyki i telekomunikacji ds. rozwoju IT, głównego architekta oraz osoby powiązanej biznesowo i rodzinnie z zatrzymanymi przedstawicielami Poczty, byli też przedstawiciele warszawskiej spółki informatycznej.

"Nadal sprawa będzie się rozwijać, jest wielowątkowa i planowane są kolejne zatrzymania" - zapowiedział Żaryn.

W czerwcu Poczta Polska w oświadczeniu zaznaczyła, że zatrzymania, to wynik działającej przy przetargach publicznych "tarczy antykorupcyjnej", a działania organów ścigania wynikają z przekazanych w kwietniu 2018 roku przez Zarząd Poczty Polskiej informacji.

Jednym z zatrzymanych w czerwcu był prezes firmy informatycznej Sygnity. Sąd zdecydował o poręczeniu majątkowym zamiast trzymiesięcznego aresztu. Sygnity informowało, że przekazało Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu dokumentację w związku z prowadzonym śledztwem.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl