Moskwa nie chce wizyty papieża

Zdjęcie ilustracyjne / By Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15238395

  

Zdaniem Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej brak obecnie warunków do wizyty w Moskwie papieża Franciszka - powiedział w wywiadzie dla szwajcarskiej katolickiej agencji informacyjnej metropolita wołokołamski Hilarion, osobistość nr 2 w Patriarchacie Moskiewskim.

"Nie jest to na agendzie naszych stosunków dwustronnych" - powiedział o możliwości wizyty papieża metropolita, który w Patriarchacie Moskiewskim kieruje Wydziałem Zewnętrznych Stosunków Kościelnych, tj. cerkiewną dyplomacją.

"Wielu biskupów, duchownych i wiernych nie jest gotowych go przyjąć. Nie chcemy, by nasze relacje zepsuły się z powodu tych nastrojów. Wolimy iść naprzód stopniowo, bez gwałtownych kroków"

- tłumaczył Hilarion.

Metropolita ocenił jednocześnie, że stosunki pomiędzy Kościołem katolickim i Rosyjską Cerkwią Prawosławną rozwijają się w pozytywnym duchu. Ocenił, że dla Cerkwi wydarzeniem wielkiej duchowej wagi było przybycie w 2017 roku do Rosji z włoskiego Bari relikwii św. Mikołaja.

"Takie wydarzenia są potrzebne by umocnić nasze relacje" - podkreślił. Przybycie relikwii, jak dodał, było możliwe dzięki spotkaniu w Hawanie patriarchy Cyryla i papieża Franciszka. Historyczne spotkanie zwierzchników dwóch Kościołów odbyło się w lutym 2016 roku.

Wywiad metropolity, w którym prezentuje on głównie stanowisko Patriarchatu Moskiewskiego na temat sytuacji prawosławia na Ukrainie, ukazał się na portalu cath.ch; fragment opublikował w środę dziennik "Kommiersant", a omówienie - Patriarchat Moskiewski na swojej stronie internetowej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Remont ulicy Garbary. Wkrótce koniec!

/ poznan.pl

  

Szybkie tempo prac i sprzyjające warunki atmosferyczne spowodowały zmiany w harmonogramie robót na ul. Garbary w Poznaniu – poinformował poznański magistrat. Jeśli warunki atmosferyczne pozwolą, to od poniedziałku kierowcy będą mogli poruszać się po całej szerokości ulicy.

Celem prac prowadzonych na jednej z głównych poznańskich ulic jest przygotowanie ulicy Garbary do wprowadzenia buspasa. Remont nawierzchni prowadzony jest na lewym pasie jezdni, na odcinku od ulicy Wielkiej do posesji nr 48.

Urząd Miasta Poznania poinformował, że szybkie tempo prac remontowych i sprzyjające warunki atmosferyczne spowodowały zmiany w harmonogramie robót. Jeśli warunki atmosferyczne na to pozwolą, to od poniedziałku kierowcy będą mogli poruszać się już po całej szerokości ulicy.

"Następny etap został zaplanowany już od 2 do 7 marca, kiedy drogowcy z Zakładu Robót Drogowych wyremontują prawy pas na odcinku od ulicy Estkowskiego do ulicy Wielkiej. Tydzień przerwy między kolejnymi etapami jest spowodowany koniecznością odtworzenia jezdni pobliskich ulic Mostowej i Wszystkich Świętych wraz ze skrzyżowaniem ulic Wszystkich Świętych i Garbary"

– podał Urząd Miasta Poznania.

Następnie na ulicy wymieniona zostanie nawierzchnia jezdni środkowego pasa na odcinku od okolic przystanku autobusowego Małe Garbary do ulicy Wielkiej. Przy sprzyjającej pogodzie prace te rozpoczną się 7 marca i potrwają tydzień.

Magistrat podał, że kolejne działania na ul. Garbary uzależnione będą od rozpoczęcia robót na ul. Jana Pawła II, gdzie dobudowany zostanie trzeci pas jezdni; od ronda Śródka w kierunku ul. Berdychowo.

Ulica Garbary to jedna z głównych dróg w ścisłym centrum Poznania. Według danych zaprezentowanych przez Urzęd Miasta Poznania, poruszające się nią autobusy czterech linii przewożą dziennie ok. 15 tys. osób. Według rozkładu jazdy autobusy powinny przejechać ul. Garbary w ciągu pięciu minut, ale ze względu m.in. na natężenie ruchu w centrum często zdarzają się opóźnienia. Magistrat wskazał, że wprowadzenie buspasa w tym miejscu pozwoli zminimalizować rozbieżności pomiędzy rozkładowym a rzeczywistym czasem przejazdu. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts