Jak odróżnić rumianek od podobnych roślin?

rumianek / _Alicja_

  

Rumianek należy do najstarszych roślin wykorzystywanych w ziołolecznictwie. To panaceum na wiele dolegliwości, takich jak alergia, problemy z trawieniem, stres oraz wszelkie zapalenia.

Rumianek pospolity pojawia się na łąkach, ugorach, wśród łanów zbóż, przy drogach, na obrzeżach lasów lub ogrodach.

Rumianek można pomylić
Znakiem rozpoznawczym rumianku są kwiaty, które pojawiają się od maja do października. One także stanowią cenny surowiec zielarski. Podczas zbierania ich trzeba jednak pamiętać, że w naturze, a nawet na plantacjach, można spotkać wiele roślin wyglądem przypominających rumianek, ale pozbawianych leczniczych właściwości (mowa tu np. o rumianie polnym czy marunie bezwonnej).
By nie doszło do pomyłki, należy przyjrzeć się koszyczkom, które powinny być puste w środku, a roztarte przyjemnie pachnieć (u żadnego innego gatunku te dwie cechy nie występuję jednocześnie).
Rumianek jest rośliną jednoroczną. Dziko występuje na polach, przydrożach. Jest rośliną długiego dnia, światłolubną. W uprawach rolnych jest chwastem. Wymagania glebowe minimalne. Dobrze plonuje zarówno na glebach piaszczystych jak i gliniastych. Rumianek rośnie do 60 cm wysokości (uprawne odmiany do 80 cm) o wzniesionych, nagich, mocno rozgałęzionych pędach. Pędy są porośnięte liśćmi skrętolegle ułożonymi. Roślina posiada mocny, charakterystyczny aromat.

Roślina lecznicza
Kwiat rumianku (Matricariae flos) – wysuszone koszyczki o zawartości minimum 4 ml/kg olejku eterycznego oraz nie mniej niż 0,25% 7–glukozydu apigeniny. Surowiec zawiera także flawonoidy, związki kumarynowe, śluz, cholinę, sole mineralne. Znajdujący się w nich olejek zawiera wiele związków o specyficznym działaniu leczniczym. Należy do nich m.in. antyalergiczny chamazulen, a także bisabolol, który rozkurcza mięśnie gładkie jelit, ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne

Działanie
W medycynie i kosmetyce używa się olejku. Najczęściej jest stosowany doustnie jako środek przeciwzapalny i przeciwskurczowy układu pokarmowego, ma też działanie przeciwalergiczne. Użyty zewnętrznie przeciwdziała stanom zapalnym skóry. Stosowany wewnętrznie w nieżycie jelit i żołądka, zewnętrznie na owrzodzenia skóry, hemoroidy, rumień, oparzenia słoneczne i termiczne I i II stopnia.
Dzięki wymienionym aktywnym biologicznie składnikom kwiaty rumianku mają właściwości: przeciwzapalne, przeciwalergiczne, bakteriobójcze, moczo- i żółciopędne, uspokajające, przeciwbólowe.
Łagodne działanie rumianku powoduje, że można go z powodzeniem stosować u małych dzieci, nawet u niemowląt i noworodków. Napar z koszyczków rumianku sprawdza się np., gdy maluch ma kolkę, ząbkuje, jest niespokojny lub trudno mu zasnąć.

Napar z rumianku – kiedy go stosować?
Z suszonych kwiatostanów rumianku przyrządza się napar lub nalewkę do użytku wewnętrznego. Przetwory te są wskazane m.in. w przypadku: dolegliwości żołądkowo-jelitowych takich jak wzdęcia lub skurcze (zwłaszcza o podłożu nerwowym); zaburzeń trawienia; schorzeń wątroby, woreczka żółciowego i nerek; braku apetytu; bolesnego miesiączkowania; stanów napięcia i stresu; bezsenności.
Napar z koszyczków rumianku można nie tylko popijać. Stosuje się go także zewnętrznie w różnej postaci i w różnych przypadłościach. Należą do nich: płukanie w stanach zapalnych błon śluzowych jamy ustnej i gardła; przemywanie oczu w przypadku zmęczenia, podrażnienia oraz zapalenia spojówek;  okłady i przemywanie skóry przy podrażnieniach, powierzchownych oparzeniach (np. słonecznych) oraz ranach, niewielkich czyrakach; płukanie w zapaleniach skóry i błon śluzowych odbytu, narządów płciowych, dróg rodnych; kąpiele wskazane w celu wygładzania skóry i poprawy nastroju; inhalacje przy katarze.

Przepis na napar i okłady z rumianku:
Dużą łyżkę koszyczków rumianku zalej 1 szklanką  wrzątku i pozostaw pod przykryciem na 10 minut. Przecedź. Do okładów, zamiast naparu, możesz użyć suszonych kwiatów rumianku rozparzonych wrzątkiem, a następnie owiniętych w płótno lub gazę.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Oszustwa „na wnuczka”. Policyjne rady przynoszą rezultat

/ malopolska.policja.gov.pl

  

„Nie wierzę, nie pożyczę pieniędzy…” – słyszą coraz częściej sprawcy próbujący wyłudzić pieniądze metodą „na wnuczka”. Intensywnym działania profilaktyczne gorlickich policjantów przy współpracy z wieloma instytucjami i organizacjami przyniosły bardzo pozytywne rezultaty. Tylko w ostatnią środę przestępcy dwukrotnie próbowali oszukać starsze osoby z naszego powiatu przedstawiając historyjkę o pilnie potrzebującym gotówki rzekomym członku rodziny. W każdym z tych przypadków, świadome zagrożenia starsze osoby oszustom powiedziały "NIE"!

Od wielu już lat gorliccy policjanci prowadzą szerokie działania profilaktyczne dotyczące oszustw metodą „na wnuczka”. Zaangażowali do tych działań szereg instytucji, organizacji oraz mediów, aby z ich pomocą i za ich pośrednictwem dotrzeć do osób starszych i uświadomić im zagrożeń związanych z tego typu przestępstwami.

Funkcjonariusze regularnie spotykają się z osobami starszymi (np. w ramach Uniwersytety Złotego Wieku), gdzie przestrzegają mieszkańców przed takimi oszustami i radzą, co robić, aby nie paść ich ofiarą i uratować swoje oszczędności. Liczne komunikaty rozpowszechniane przy życzliwości lokalnych mediów, apele kierowane kościelnych ambon, a także starania urzędów, i różnych instytucji przyniosły pozytywny skutek.

Tylko we środę (12.06.br.) mieliśmy do czynienia z dwoma próbami wyłudzenia pieniędzy metodą „na wnuczka i policjanta”. Żadna z tych prób nie powiodła się, a przestępcy zamiast otrzymania gotówki usłyszeli stanowcze NIE!

Przykładem może być tutaj mieszkanka Ropy, z którą w ostatnią środę skontaktował się nieznany mężczyzna podając się za policjanta. W rozmowie telefonicznej poinformował, że jej syn potrącił pieszego i potrzebne są pieniądze, by syn uniknął więzienia. Kobieta jednak nie uwierzyła i rozłączyła się, a następnie zweryfikowała informacje u syna. Oczywiście było to kłamstwo, a do starszej Pani nikt już nie oddzwonił.

Podobna sytuacja miała miejsce tego samego dnia w Szalowej, gdzie do mieszkańca tej miejscowości zadzwoniła kobieta podająca się za jego córkę. Poinformowała, że spowodowała wypadek i pilnie potrzebuje 120 tys. złotych, by nie trafić do więzienia. Również tym razem mężczyzna wykazał się czujnością i nie uległ namowom przestępcy, co uratowało jej oszczędności.

Przypominamy, iż w przypadku odebrania telefonu z prośbą o udzielenie pożyczki należy zawsze:

  • Poprosić o osobisty kontakt osoby podające się za naszego krewnego.
  • Nie działać w pośpiechu i odłożyć termin udzielenia pożyczki.
  • Nie ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel.
  • Potwierdzić informację u innych członków rodziny.
  • Nigdy nie przekazywać pieniędzy osobom obcym.
  • O każdym podejrzanym telefonie pilnie poinformować POLICJĘ - nr alarmowy 997 lub 112.

Informujemy także, że żadne działania Policji nie są organizowane przez telefon. Jeśli już - to policjanci przychodzą do konkretnej osoby. Mają wówczas obowiązek się wylegitymować. Więcej, mają pokazać legitymację w sposób umożliwiający dokładne jej obejrzenie, a nawet spisanie danych. Jeśli nadal osoba będzie miała wątpliwości, to może zadzwonić pod numer alarmowy 997 i zażądać potwierdzenia danych. Policjanci nie korzystają również w takich sytuacjach ze środków pieniężnych obywateli.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl