Jak odróżnić rumianek od podobnych roślin?

rumianek / _Alicja_

  

Rumianek należy do najstarszych roślin wykorzystywanych w ziołolecznictwie. To panaceum na wiele dolegliwości, takich jak alergia, problemy z trawieniem, stres oraz wszelkie zapalenia.

Rumianek pospolity pojawia się na łąkach, ugorach, wśród łanów zbóż, przy drogach, na obrzeżach lasów lub ogrodach.

Rumianek można pomylić
Znakiem rozpoznawczym rumianku są kwiaty, które pojawiają się od maja do października. One także stanowią cenny surowiec zielarski. Podczas zbierania ich trzeba jednak pamiętać, że w naturze, a nawet na plantacjach, można spotkać wiele roślin wyglądem przypominających rumianek, ale pozbawianych leczniczych właściwości (mowa tu np. o rumianie polnym czy marunie bezwonnej).
By nie doszło do pomyłki, należy przyjrzeć się koszyczkom, które powinny być puste w środku, a roztarte przyjemnie pachnieć (u żadnego innego gatunku te dwie cechy nie występuję jednocześnie).
Rumianek jest rośliną jednoroczną. Dziko występuje na polach, przydrożach. Jest rośliną długiego dnia, światłolubną. W uprawach rolnych jest chwastem. Wymagania glebowe minimalne. Dobrze plonuje zarówno na glebach piaszczystych jak i gliniastych. Rumianek rośnie do 60 cm wysokości (uprawne odmiany do 80 cm) o wzniesionych, nagich, mocno rozgałęzionych pędach. Pędy są porośnięte liśćmi skrętolegle ułożonymi. Roślina posiada mocny, charakterystyczny aromat.

Roślina lecznicza
Kwiat rumianku (Matricariae flos) – wysuszone koszyczki o zawartości minimum 4 ml/kg olejku eterycznego oraz nie mniej niż 0,25% 7–glukozydu apigeniny. Surowiec zawiera także flawonoidy, związki kumarynowe, śluz, cholinę, sole mineralne. Znajdujący się w nich olejek zawiera wiele związków o specyficznym działaniu leczniczym. Należy do nich m.in. antyalergiczny chamazulen, a także bisabolol, który rozkurcza mięśnie gładkie jelit, ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne

Działanie
W medycynie i kosmetyce używa się olejku. Najczęściej jest stosowany doustnie jako środek przeciwzapalny i przeciwskurczowy układu pokarmowego, ma też działanie przeciwalergiczne. Użyty zewnętrznie przeciwdziała stanom zapalnym skóry. Stosowany wewnętrznie w nieżycie jelit i żołądka, zewnętrznie na owrzodzenia skóry, hemoroidy, rumień, oparzenia słoneczne i termiczne I i II stopnia.
Dzięki wymienionym aktywnym biologicznie składnikom kwiaty rumianku mają właściwości: przeciwzapalne, przeciwalergiczne, bakteriobójcze, moczo- i żółciopędne, uspokajające, przeciwbólowe.
Łagodne działanie rumianku powoduje, że można go z powodzeniem stosować u małych dzieci, nawet u niemowląt i noworodków. Napar z koszyczków rumianku sprawdza się np., gdy maluch ma kolkę, ząbkuje, jest niespokojny lub trudno mu zasnąć.

Napar z rumianku – kiedy go stosować?
Z suszonych kwiatostanów rumianku przyrządza się napar lub nalewkę do użytku wewnętrznego. Przetwory te są wskazane m.in. w przypadku: dolegliwości żołądkowo-jelitowych takich jak wzdęcia lub skurcze (zwłaszcza o podłożu nerwowym); zaburzeń trawienia; schorzeń wątroby, woreczka żółciowego i nerek; braku apetytu; bolesnego miesiączkowania; stanów napięcia i stresu; bezsenności.
Napar z koszyczków rumianku można nie tylko popijać. Stosuje się go także zewnętrznie w różnej postaci i w różnych przypadłościach. Należą do nich: płukanie w stanach zapalnych błon śluzowych jamy ustnej i gardła; przemywanie oczu w przypadku zmęczenia, podrażnienia oraz zapalenia spojówek;  okłady i przemywanie skóry przy podrażnieniach, powierzchownych oparzeniach (np. słonecznych) oraz ranach, niewielkich czyrakach; płukanie w zapaleniach skóry i błon śluzowych odbytu, narządów płciowych, dróg rodnych; kąpiele wskazane w celu wygładzania skóry i poprawy nastroju; inhalacje przy katarze.

Przepis na napar i okłady z rumianku:
Dużą łyżkę koszyczków rumianku zalej 1 szklanką  wrzątku i pozostaw pod przykryciem na 10 minut. Przecedź. Do okładów, zamiast naparu, możesz użyć suszonych kwiatów rumianku rozparzonych wrzątkiem, a następnie owiniętych w płótno lub gazę.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Lista Koalicji Obywatelskiej jako... "drużyna jutra"

/ Twitter/Robert Tyszkiewicz

  

Jako "drużyna jutra" była prezentowana w Białymstoku podlaska lista wyborcza Koalicji Obywatelskiej. Jej liderem jest poseł, przewodniczący PO w regionie Robert Tyszkiewicz. Spora jest grupa aktualnych i byłych samorządowców, są też przedstawiciele mniejszości narodowych i religijnych.

W centrum Białegostoku odbyła się oficjalna prezentacja pełnej listy do Sejmu i kandydatów do Senatu wystawianych przez Koalicję Obywatelską w Podlaskiem. 

Listę sejmową otwierają posłowie obecnej kadencji: oprócz Tyszkiewicza są to Krzysztof Truskolaski i Bożena Kamińska. Truskolaski, prywatnie syn prezydenta Białegostoku, w 2015 r. startował jako lider podlaskiej listy wyborczej Nowoczesnej. Od niedawna jest członkiem PO. Ostatnie miejsce na liście ma, podobnie jak cztery lata temu, obecny poseł Platformy Tomasz Cimoszewicz.

Spora jest na liście grupa samorządowców. To m.in. wiceprzewodniczący Rady Miasta Łomża Maciej Borysewicz, w ubiegłym roku kandydat PO w wyborach na prezydenta tego miasta. Startuje również były burmistrz Augustowa i były poseł Leszek Cieślik, radny wojewódzki Jacek Piorunek, były wicestarosta białostocki Jolanta Den czy Mateusz Gutowski, radny powiatu hajnowskiego.

Obaj kandydaci do Senatu - Igor Łukaszuk i Zbigniew Nikitorowicz - to również samorządowcy. Łukaszuk, obecny radny Koalicji Obywatelskiej w sejmiku województwa podlaskiego, to dyrektor zespołu szkół z dodatkową nauką języka białoruskiego w Hajnówce, osoba znana w środowisku tej mniejszości. Nikitorowicz jest zastępcą prezydenta Białegostoku, ma również doświadczenie w pracy radnego.

O głosy mniejszości zabiegać będzie przedstawiciel społeczności prawosławnej i mniejszości białoruskiej w Polsce Eugeniusz Czykwin, w przeszłości wieloletni poseł lewicy, aktualnie redaktor naczelny "Przeglądu Prawosławnego". W 2015 r. Czykwin startował w wyborach do Senatu z własnego komitetu wyborczego, w okręgu obejmującym południową i południowo-zachodnią część województwa podlaskiego, ale mandatu nie zdobył. Teraz o mandat senatorski będzie tam walczył Łukaszuk.

O głosy mniejszości tatarskiej zabiegać będzie na sejmowej liście Bronisław Talkowski - od wielu lat przewodniczący gminy muzułmańskiej w Kruszynianach. W Podlaskiem są największe w Polsce skupiska polskich Tatarów, tradycyjnie wyznających islam. Talkowski, który jest przedstawicielem tej społeczności, już w przeszłości startował z list PO do sejmiku województwa podlaskiego, ale mandatu nie zdobył.

Niespodzianką może być start z listy Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Bila-Jaruzelskiego. To w przeszłości wieloletni radny miejski Białegostoku, również przewodniczący SLD w regionie, w 2015 roku lider listy sejmowej Zjednoczonej Lewicy. Jesienią 2016 r. Bil-Jaruzelski z powodów osobistych zrezygnował z przewodniczenia Sojuszowi. W przeszłości miał też epizod w Platformie Obywatelskiej.

Startuje też z tej listy np. Danuta Kaszyńska - prezes i współzałożycielka Podlaskiego Stowarzyszenia Właścicielek Firm Klub Kobiet Biznesu, w przeszłości radna sejmiku województwa podlaskiego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl