Romanowski, Buda, Gembicka. Znamy kolejne nazwiska gabinetu Morawieckiego

Obecny dyrektor Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości dr Marcin Romanowski został nowym wiceministrem sprawiedliwości - poinformował we wtorek rzecznik prasowy resortu Jan Kanthak. Premier Mateusz Morawiecki na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju powołał Waldemara Budę, a nominację na podsekretarza stanu w tym resorcie otrzymała Anna Gembicka.

Tomasz Hamrat/ Gazeta Polska

Mianowanie nowego wiceministra wynika z tego, że jeden z dotychczasowych wiceszefów tego resortu - Patryk Jaki - uzyskał mandat europosła w ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Nowy wiceminister miałby się zajmować informatyzacją wymiaru sprawiedliwości i zagadnieniami związanymi z cyberbezpieczeństwem.

Urodzony 20 stycznia 1976 r. w Skrwilnie Marcin Romanowski jest doktorem nauk prawnych. Ukończył prawo na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz podyplomowe studia prawnicze na Uniwersytecie w Ratyzbonie. Rozprawę doktorską pt. "Własność w procesie rozliczeń z komunistyczną przeszłością. Studium teoretycznoprawne na przykładzie Niemiec po 1989 r." obronił w 2008 r. na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

"Główne obszary zainteresowań badawczych to prawo rozliczeń z przeszłością państw bezprawia, prawo naturalne i niepozytywistyczne koncepcje prawa, teoria prawa globalnego, antropologia prawnicza oraz jej zastosowania w tworzeniu i stosowaniu prawa"

- głosi notka biograficzna na stronie Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości.

Romanowski jest autorem kilkunastu publikacji i opracowań naukowych, a także współautorem monografii "O trudnych przypadkach filozofii prawa. Studia z antropologii filozoficznej" oraz "Reprywatyzacja. Problemy teorii i praktyki".

W latach 2003-2004 był ekspertem sejmowej komisji śledczej w sprawie tzw. afery Lwa Rywina. W latach 2005-2007 oraz od 2015 r. był doradcą ministra sprawiedliwości. Funkcję dyrektora Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości pełnił od 2016 r., zaś od 2018 r. był pełnomocnikiem ministra sprawiedliwości ds. informatyzacji i cyberbezpieczeństwa oraz ds. Funduszu Sprawiedliwości.

Natomiast na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Premier Mateusz Morawiecki powołał Waldemara Budę. Nominację na podsekretarza stanu w tym resorcie otrzymała Anna Gembicka.

"Premier Mateusz Morawiecki powołał pana Waldemara Budę na stanowisko sekretarza stanu oraz panią Annę Gembicką na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. Minister Jerzy Kwieciński powitał nowych członków kierownictwa resortu, jednocześnie podziękował za dotychczasową współpracę pani Andżelice Możdżanowskiej, byłej już sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju i Pełnomocnik Rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz panu Adamowi Hamryszczakowi, pełniącemu dotąd funkcję podsekretarza stanu w MIiR"

- poinformował rzecznik prasowy MIiR Stanisław Krakowski.

Waldemar Buda jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, radcą prawnym, posłem PiS od 2015 roku. Uczestniczy m.in w pracach komisji ustawodawczej, komisji nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach, podkomisji stałej do spraw nowelizacji prawa karnego.

Anna Gembińska pracowała jako sekretarz w Kancelarii Premiera, zajmując się m.in. rolnictwem, cyfryzacją, społeczeństwem obywatelskim.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#wybory #rekonstrukcja rządu #premier Mateusz Morawiecki

redakcja
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo