Dzisiejsze posiedzenie posiedzeniu komisji ds. VAT jest trzecim, na którym jest przesłuchiwany b. minister finansów Jacek Rostowski. Wiceprzewodniczący Komisji Kazimierz Smoliński (PiS) poinformował, że podczas otwartego posiedzenia komisja chce dopytać b. ministra finansów Jacka Rostowskiego o kwestie, na które zabrakło czasu na poprzednim przesłuchaniu.

Smoliński poinformował, że chodzi także o nowe wątki, które wynikają z zeznań innych świadków i z dokumentów, do których dotarła komisja.

"Coraz więcej informacji jest na ten temat, że ta wiedza po stronie ministerstwa i ministra powinna być, że są wyłudzane miliardy złotych, a działań nie ma, albo są bardzo spóźnione – wymaga to wyjaśnienia"

- podkreślił.

Wiceprzewodniczący przekazał, że chodzi o rozwiązania związane z system podatkowym wprowadzane w czasie, gdy na czele resortu finansów stał Rostowski. "Rozwiązania które były nieskuteczne, o których mówili nawet specjaliści z zewnątrz" - dodał.

"Za dużo nie mogę mówić, ale mówiąc delikatnie +dziwna+ obsada kadrowa, gdzie specjalistów od podatku VAT się odsuwa, a zatrudnia - albo przesuwa się w ich miejsce - osoby które się na podatku VAT nie znały. Wiemy, że takie przypadki miały miejsce - począwszy od wiceminister Chojny-Duch, na innych wiceministrach czy urzędnikach niższej rangi kończąc"

- ocenił.

"Rostowski już trzeci raz będzie zeznawał przed komisją - to zakrawa na jakieś nękanie" - powiedział PAP członek komisji ds. VAT Zbigniew Konwiński(PO-KO).

Konwiński dodał, że chciałby spytać świadka o dopuszczanie do obrotu nielegalnego alkoholu przed przejęciem władzy przez Platformę Obywatelską pod koniec 2007 r. "Taki obszerny dokument jest w posiadaniu komisji, który dotyczy okresu rządów PIS-u, jak sobie z tym nie radzono. Będę chciał zapytać świadka, czy jakieś konkretne rozwiązania poprzednicy zostawili tego problemu" - zaznaczył.

Jacek Rostowski - były minister finansów w dwóch rządach PO-PSL w latach 2007 - 2013 - przed sejmową komisją śledczą zeznawał już dwukrotnie. Po raz pierwszy 10 grudnia ub. r. i po raz drugi 28 stycznia br.