4 czerwca to data wyjątkowo symboliczna, ponieważ wielu kojarzy się ona również z rokiem 1989, kiedy odbyły się pierwsze, częściowo wolne wybory parlamentarne po II wojnie światowej. Wolne tylko częściowo, bo w rzeczywistości miały również ratować listę krajową i kandydatów PZPR. Przeprowadzone zostały na zasadach uzgodnionych podczas obrad Okrągłego Stołu z częścią wybranej opozycji. Zdaniem wielu historyków był to tylko symboliczny krok w kierunku odzyskania przez Polskę wolności.

Od samego rana uroczystości odbywają się w Gdańsku. Debata "30 lat polskiej demokracji. Forum Obywatelskie" jest częścią obchodów, które Europejskie Centrum Solidarności zorganizowało w związku z 30-leciem wyborów w czerwcu 1989 r. Na spotkaniu poza Aleksandrem Kwaśniewskim obecni są także byli prezydenci Lech Wałęsa i Bronisław Komorowski.

O tym jakie jest zainteresowanie jest tą uroczystością świadczą informacje lokalnych mediów. W Poznaniu, w centrum miasta ustawiono specjalny telebim. A na nim transmisja z Gdańska. Można zobaczyć m.in. wystąpienia byłych prezydentów Wałęsy, Kwaśniewskiego i Komorowskiego. Urzędnicy zachęcali, by pojawić się na Placu Wolności i śledzić wydarzenia z Gdańska. Publika… 1 osoba.

Jak podaje serwis epoznan.pl:

„Transmisja rozpoczęła się o 10.00 i… nie przyciągnęła tłumów. Przekaz z Gdańska chwilę po 10.00 oglądała jedna osoba.”

Jeden z użytkowników Twittera napisał: "Świętujemy". Załączył zdjęcie telebimu na Placu Wolności. Na ekranie widać Aleksandra Kwaśniewskiego.

Wystarczy rzut z innej perspektywy i widać tę publikę...

Wczoraj Aleksandra Dulkiewicz zaczepiła premiera. Czekała na szefa rządu na drodze, którą udawał się on przed Pomnik Poległych Stoczniowców w Gdańsku, by złożyć tam kwiaty.

"Dzień dobry panie premierze, witam pana serdecznie w Gdańsku, dziękuję, że jest pan na Święcie Wolności i Solidarności, zapraszam do Okrągłego Stołu"

- mówiła Dulkiewicz do przechodzącego szefa rządu.

"Dziękujemy, mamy tutaj w sali BHP wspaniałą uroczystość dzisiaj" - powiedział wówczas Morawiecki udając się w otoczeniu towarzyszących mu osób przed Pomnik Poległych Stoczniowców.

Następnie miała swoje przemówienie. Widownia nie dopisała...