Obchody rozpoczęły się o godz. 9. rano mszą świętą w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela.

Uroczyste posiedzenie - podobnie jak miało to miejsce przez część pierwszej kadencji Senatu wolnej Polski - odbywa się w Sali Kolumnowej Sejmu.

W uroczystości biorą udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych - m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i ministrowie jego rządu oraz marszałkowie Sejmu i Senatu: Marek Kuchciński oraz Stanisław Karczewski, a także prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Jak podkreślił marszałek Senatu, zaproszenia na uroczystość otrzymali wszyscy senatorowie poprzedniej kadencji oraz byli prezydenci.

Po południu w Senacie odbędzie się prezentacja znaczka pocztowego emitowanego przez Pocztę Polską z okazji 30-lecia odrodzenia Senatu.

Na wtorkowy wieczór zaplanowano uroczysty koncert Sinfonii Varsovii w Teatrze Wielkim i Operze Narodowej oraz telewizyjny "Wielki test wiedzy o 4 czerwca 1989 roku", który będzie transmitowany na żywo z sali obrad Senatu.

Karczewski zapowiedział, że w kolejnych dniach obchodów odbędzie się gra miejska, organizowana przez Kancelarię Senatu i Muzeum Historii Polski, która "przeniesie graczy do Warszawy roku 1989". Uczestnicy gry - jak mówił marszałek Senatu - wcielą się w wyborców, będą poznawać kandydatów na senatorów. Jak podkreślił, intencją organizatorów gry jest trafienie do warszawiaków i do turystów.

4 czerwca 1989 r. przeprowadzono pierwszą turę częściowo wolnych wyborów do Sejmu i całkowicie wolnych do Senatu. Wybory odbyły się na zasadach ustalonych podczas obrad Okrągłego Stołu i zakończyły się zwycięstwem "Solidarności". Głosowanie z 4 czerwca było jednym z czynników, które doprowadziły do upadku komunizmu i trwałych demokratycznych w Polsce i całej Europie Środkowo-Wschodniej.