Urzędnicy odpowiedzą za korupcję konfiskatą mienia

Zdjęcie ilustracyjne / By Steve Nimmons from London, United Kingdom - Ukrainian FlagUploaded by Smooth_O, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9403198

  

Nowy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wniósł do parlamentu projekt ustawy o karaniu urzędników za nielegalne dochody, który przewiduje m.in. konfiskatę mienia, nabytego w nielegalny sposób.

„Opracowany wspólnie z ukraińskimi i zagranicznymi ekspertami projekt ustawy wprowadza nowy mechanizm konfiskaty nielegalnych dochodów urzędników, na podstawie orzeczenia sądu, w procedurze cywilnej, bez wyroku z orzeczeniem winy oraz przywraca karanie urzędników za nielegalne wzbogacenie się”

– oświadczyła administracja prezydencka.

W lutym Sąd Konstytucyjny Ukrainy uznał obowiązujące dotąd przepisy w tej sprawie za niezgodne z ustawą zasadniczą. Trybunał ocenił, że są one nieprecyzyjne i podważają m.in. zasadę domniemania niewinności.

Decyzja Sądu Konstytucyjnego wywołała poważne zaniepokojenie zachodnich państw i instytucji finansowych, w tym Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW).

W 2015 roku ukraińskie władze zobowiązały się do walki z korupcją w zamian za pakiet pomocy z MFW w wysokości 17,5 mld dolarów. W grudniu ubiegłego roku MFW zatwierdził nowy, 14-miesięczny program pomocy dla Ukrainy, opiewający na 3,9 mld USD i wypłacił władzom w Kijowie pierwszą transzę w wysokości 1,4 mld USD. Pozostałe środki mają być wydzielane na podstawie dokonywanej co pół roku oceny realizacji wymogów MFW wobec ukraińskich władz.

Misja MFW, która była niedawno w Kijowie ogłosiła, że będzie kontynuowała współpracę z Ukrainą po zaplanowanych na 21 lipca przedterminowych wyborach do parlamentu i powołaniu nowego rządu. Podczas spotkania z misją Funduszu prezydent Zełenski zapewnił, że Ukraina nadal będzie realizowała swoje zobowiązania wobec MFW.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kajakarze utonęli w Jeziorze Ełckim

zdjęcie ilustracyjne / vonpics CC0

  

Dwóch mężczyzn pływających kajakiem utonęło w niedzielę w Jeziorze Ełckim - poinformowała policja. W ten weekend na Warmii i Mazurach utonęło już pięć osób, a jedna osoba zaginiona na jeziorze koło Giżycka jest nadal poszukiwana.

Według policji do tragicznego wypadku doszło dziś po południu na Jeziorze Ełckim. Ciała dwóch zaginionych kajakarzy odnaleziono w wodzie, po kilku godzinach poszukiwań prowadzonych przez straż pożarną.

- Wywrócił się kajak, dwóch mężczyzn wpadło do wody i niestety nie uratowali się. Nie mieli założonych kapoków

- powiedział podkom. Andrzej Szymialis z ełckiej policji.

Policja ustala jeszcze tożsamość obu mężczyzn, którzy utonęli. Okoliczności wypadku ma wyjaśnić śledztwo pod nadzorem prokuratury w Ełku.

Jak powiedział mł. asp. Rafał Jackowski z komendy wojewódzkiej policji w Olsztynie, ten weekend był wyjątkowo tragiczny nad wodą w woj. warmińsko-mazurskim. 

- Od piątku utonęło pięć osób, a jedna zaginiona jest nadal poszukiwana

- dodał.[polecam:https://niezalezna.pl/284126-mezczyzna-wypadl-z-motorowki]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl