Stany Zjednoczone odegrały ważną rolę w procesie odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas I wojny światowej znani Polacy, Ignacy Jan Paderewski i Henryk Sienkiewicz, zabiegali o sprawę polską w StanachZjednoczonych. Prezydent Woodrow Wilson zainspirowany przez Paderewskiego, w słynnych 14 punktach przedstawił plan odrodzenia wolnej Polski. USA było jednym z pierwszych mocarstw, które uznały niepodległość Polski w 1919 roku. W maju tego samego roku Polska i USA otworzyły swojeprzedstawicielstwa w Waszyngtonie i Warszawie, dając początek stuleciu wspólnych relacjidyplomatycznych. Pragniemy uhonorować setną rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki Północnej, poprzez organizacjęw Warszawie recitalu znamienitego amerykańskiego Pianisty, Adama Neimana.

Adam Neiman - nominowany do nagrody Grammy Adam Neiman został okrzyknięty jednym z czołowych pianistów swojego pokolenia. Z ugruntowaną międzynarodową karierą i encyklopedycznym repertuaremobejmującym ponad sześćdziesiąt koncertów, artysta występował jako solista z orkiestrami symfonicznymiBelgradu, Chicago, Cincinnati, Dallas, Detroit, Houston, Indianapolis, Minnesota, Saint Louis, San Francisco,Słowenia, Umbria i Utah, a także New York Chamber Symphony i National Symphony Orchestra w Waszyngtonie. Jako uznany kameralista Adam Neiman wykonał szeroką gamę programów recitalowych w największych miastach i salach koncertowych Kanady, Włoch, Francji, Niemiec, Japonii, Meksyku, Korei Południowej, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Pianista często występuje na festiwalach muzyki kameralnej na całym świecie. Jako kompozytor, Neimanskomponował wiele znaczących utworów na orkiestrę symfoniczną, zespoły kameralne, fortepian solo iwokal. Jego wielopłaszczyznowa kariera obejmuje prestiżowe nominacje na stanowisko dyrektora artystycznego Manchester Music Festival w Vermont oraz pełnoetatowego członka wydziału fortepianuChicago College of Performing Arts na Uniwersytecie Roosevelta. Jest także założycielem i dyrektoremgeneralnym Aeolian Classics, LLC.

Urodzony w 1978 roku, Neiman przyciągnął uwagę publiczności i krytyków od swojego debiutu w Los Angeles w wieku 11 lat w Royce Hall. W wieku czternastu lat zadebiutował w Niemczech na festiwalu IvoPogorelicha, a w wieku piętnastu lat zdobył drugą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Casagrande we Włoszech, będąc najmłodszym medalistą w historii konkursu. W 1995 roku Neiman został również najmłodszym w historii zdobywcą Gilmore Young Artist Award, a w następnym roku wygrał przesłuchania Young Concert Artists International. Jest dwukrotnym zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Giny Bachauer; otrzymał również specjalną nagrodę Artura Rubinsteina po ukończeniu studiów w 1999 roku. Recital na Uniwersytecie Warszawskim będzie pierwszym występem w Polsce tego znakomitegowirtuoza i kompozytora.

Tadeusz Deszkiewicz - doradca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ds. kultury i Prezes Zarządu PolskiegoRadia RDC. Jest współautorem filmów „Obywatel Poeta” o Zbigniewie Herbercie oraz „Mysz która ryknęła”na 20-lecie Solidarności. Jest autorem setek artykułów i audycji radiowych i telewizyjnych o tematycemuzycznej i kulturalnej.

Termin: 10.06.2019 Miejsce: Sala im. A. Mickiewicza, Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, 00-325 Warszawa Godz.: 19:30 Wstęp wolny. Portal niezalezna.pl jest patronem medialnym koncertu. Zapraszamy!