Rezygnacja z antykościelnej debaty z Jażdżewskim byłaby „cenzurą”? Absurdalna odpowiedź na apel „S”

/ Zrzut ekranu z youtube.com

  

"Nie przewidujemy cenzury ani ingerencji w program "- napisał prezes Fundacji Gdańskiej Jacek Bendykowski w odpowiedzi na apel wiceszefa NSZZ "Solidarność" Stoczni Gdańskiej Karola Guzikiewicza o usunięciu z programu obchodów 4 czerwca wystąpienia Leszka Jażdżewskiego. Jażdżewski ma jutro wziąć udział w panelu dyskusyjnym pt. "Burzenie polskiego Kościoła".

Wiceszef komisji zakładowej NSZZ "Solidarność" zwrócił się o "pilną korektę" programu gdańskich obchodów rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r. w piśmie zaadresowanym do prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności Basila Kerskiego i prezesa zarządu Fundacji Gdańskiej. Guzikiewicz chce usunięcia z programu spotkania autorskiego z redaktorem naczelnym "Liberte!" Leszkiem Jażdżewskim w tzw. Strefie Społecznej.

Prezes Fundacji Gdańskiej w odpowiedzi do Guzikiewicza stwierdził, że Strefa Społeczna została pomyślana jako agora - miejsce otwartej wymiany poglądów.

"Od początku zadeklarowaliśmy wszystkim organizacjom społecznym, że nie przewidujemy cenzury ani ingerencji w program, poza granicami wynikającymi z kultury słowa i wzajemnego szacunku"

- napisał.

Na zaproszenie fundacji - zaznaczył Bendykowski - odpowiedziały organizacje takie jak Klub Inteligencji Katolickiej, Fundacja "Tygodnika Powszechnego" i "Więź", a także Fundacja Liberte.

"W sumie w Strefie w tych dniach odbywa się ponad 500 różnych aktywności. Dla nich wszystkich znalazło się miejsce w duchu zasypywania różnic"

 - wskazał.

Dodał, że celem jego fundacji jest współtworzenie przestrzeni społecznej, w której nie ma wykluczenia, tylko otwarta i kulturalna dyskusja. "

"Szanujemy Pana troskę o spokój społeczny. Przez trzy dni debat, prelekcji, warsztatów i rozmaitych zajęć nie odnotowaliśmy żadnego incydentu dyktowanego negatywnymi emocjami"

 - zapewnił Bendykowski.

"Przeciwnie, odnotowaliśmy tysiące przykładów emocji pozytywnych. Ufamy, że tak pozostanie. W Strefie jest przyjaźnie i bezpiecznie. Pojawiły się głosy krytyczne wobec instytucji Kościoła i piękne publiczne świadectwa wiary"

- napisał.

Zaprosił wiceszefa komisji "S" do udziału w dyskusjach w Strefie.

"Jeżeli zechce Pan jutro odwiedzić naszą Strefę, posłuchać innych, poczuć jej atmosferę i podyskutować kulturalnie, będzie Pan mile widziany, jak każda obywatelka i każdy obywatel"

 - dodał Bendykowski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Alpy: Odnaleziono wrak zaginionego samolotu

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

W okolicach Berchtesgaden w Alpach Bawarskich odnaleziono wrak zaginionego małego samolotu oraz zwłoki jego 51-letniego pilota - poinformowała rzeczniczka lokalnej policji.

Według niej ofiara to właściciel rozbitej maszyny. Mieszkał on w sąsiadującym od zachodu z powiatem Berchtesgaden powiecie Traunstein. Przyczyny wypadku nie są na razie znane.

Samolot leciał z austriackiego Tyrolu do położonego na północ od Berchtesgaden Salzburga i w pewnej chwili zniknął z ekranów radarowych niemieckiej kontroli powietrznej. W jego poszukiwaniach uczestniczyło 60 ratowników górskich i funkcjonariuszy alpejskiej formacji policyjnej oraz trzy śmigłowce. Szczątki maszyny znaleziono około 100 metrów poniżej wierzchołka liczącego 1494 metrów n.p.m. masywu Bogenhorn, u stóp którego leży miejscowość Schneizlreuth.

"Nie zakłada się, że ofiar wypadku było więcej"

- zaznaczyła policyjna rzeczniczka.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl