Uroczyste wtorkowe posiedzenie Senatu

/ Piotr Drabik CC BY 2.0

  

W ramach obchodów 30-lecia pierwszych wolnych wyborów do Senatu 4 czerwca, we wtorek odbędzie się uroczyste posiedzenie izby wyższej. Podczas uroczystości głos zabiorą prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz marszałkowie Sejmu i Senatu.

Obchody rozpocznie o godz. 9. rano msza święta w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela; uroczyste posiedzenie Senatu zostanie rozpoczęte o godz. 11.30 i podobnie jak miało to miejsce przez część pierwszej kadencji Senatu wolnej Polski - odbędzie się na Sali Kolumnowej Sejmu.

W uroczystości wezmą udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych - m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i ministrowie jego rządu oraz marszałkowie Sejmu: Marek Kuchciński i Senatu - Stanisław Karczewski.

Jak podkreślił marszałek Senatu, zaproszenia na uroczystość otrzymali wszyscy senatorowie poprzedniej kadencji oraz byli prezydenci.

Według marszałka Karczewskiego, wystąpienia polityków będą zawierały wspomnienia z 4 czerwca 1989 r. - Też pewnie w naszych wystąpieniach znajdą się jakieś elementy dotyczące oceny sytuacji bieżącej, ale również i przyszłości - dodał marszałek Senatu. - To spotkanie organizujemy w Sali Kolumnowej, więc nie mogliśmy zaprosić wszystkich, choć chcemy być ze wszystkimi, chcemy się łączyć ze wszystkimi - podkreślił marszałek.

Po południu w Senacie odbędzie się prezentacja znaczka pocztowego emitowanego przez Pocztę Polską z okazji 30-lecia odrodzenia Senatu.

Na wtorkowy wieczór - jak mówił marszałek Senatu - zaplanowano uroczysty koncert Sinfonii Varsovii w Teatrze Wielkim i Operze Narodowej oraz telewizyjny „Wielki test wiedzy o 4 czerwca 1989 roku”, który będzie transmitowany na żywo z sali obrad Senatu.

Polityk zapowiedział też, że w kolejnych dniach obchodów odbędzie się gra miejska, organizowana przez Kancelarię Senatu i Muzeum Historii Polski, która „przeniesie graczy do Warszawy roku 1989”. Uczestnicy gry, jak mówił marszałek, wcielą się w wyborców, będą poznawać kandydatów na senatorów. Jak podkreślał Karczewski, intencją organizatorów gry jest trafienie do warszawiaków i do turystów.

4 czerwca 1989 r. przeprowadzono pierwszą turę częściowo wolnych wyborów do Sejmu i całkowicie wolnych do Senatu. Wybory odbyły się na zasadach ustalonych podczas obrad Okrągłego Stołu i zakończyły się zwycięstwem „Solidarności”. Głosowanie z 4 czerwca było jednym z czynników, które doprowadziły do upadku komunizmu i trwałych demokratycznych przemian w Polsce i całej Europie Środkowo-Wschodniej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nożownik z Chemnitz usłyszał wyrok

/ twightlightzone

  

Sąd w Dreźnie skazał w czwartek na 9 i pół roku Syryjczyka, który w sierpniu 2018 roku zabił nożem mieszkańca Chemnitz. W konsekwencji w mieście tym doszło wówczas do wielotysięcznych antyrządowych demonstracji i zamieszek.

Tragedia rozegrała się na miejskim festynie, na którym doszło między mężczyznami do kłótni i bójki. 24-letni Syryjczyk Alaa S. wspólnie z poszukiwanym obecnie międzynarodowym listem gończym Irakijczykiem Farhadem A. dodatkowo ciężko ranili wówczas dwie inne osoby.

Prokuratura domagała się dla oskarżonego 10 lat więzienia. Obrońcy - uniewinnienia.

Ze względu na duże zainteresowanie mediów i opinii publicznej proces odbył się w Dreźnie. Przebiegał z zachowaniem nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa.

Po zabójstwie 35-letniego Niemca doszło w Chemnitz do wielotysięcznych demonstracji organizowanych m.in. przez narodowo-konserwatywne ugrupowanie Alternatywa dla Niemiec (AfD) i stowarzyszenie kibiców lokalnego klubu piłkarskiego. Oprócz zwykłych obywateli brali w nich też udział członkowie organizacji neonazistowskich. W starciach z lewicowymi kontrdemonstrantami rannych zostało kilkadziesiąt osób.

Wydarzenia w Chemnitz przez kilka tygodni były politycznym tematem nr 1 w RFN. Dla AfD i prawicowych ugrupowań pozaparlamentarnych były one dowodem, że rząd nie panuje nad sytuacją w państwie, nie jest w stanie skutecznie chronić obywateli, a polityka migracyjna kanclerz Angeli Merkel stanowi zagrożenie dla Niemiec. Z kolei partie establishmentowe dostrzegły niebezpieczny wzrost znaczenia organizacji neonazistowskich, które wykorzystywały protesty jako platformę do autopromocji i szkodziły wizerunkowi Niemiec.

Media i część polityków próbowały kategoryzować protesty jako efekt działań grup skrajnie prawicowych i neonazistowskich, posuwając się przy tym do manipulacji. Pojawiły się doniesienia o domniemanych "polowaniach na cudzoziemców". Prokuratura Generalna Saksonii zaprzeczyła później doniesieniom, jakoby w Chemnitz po morderstwie dochodziło do "polowań" i samosądów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl