Uroczyste wtorkowe posiedzenie Senatu

/ Piotr Drabik CC BY 2.0

  

W ramach obchodów 30-lecia pierwszych wolnych wyborów do Senatu 4 czerwca, we wtorek odbędzie się uroczyste posiedzenie izby wyższej. Podczas uroczystości głos zabiorą prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz marszałkowie Sejmu i Senatu.

Obchody rozpocznie o godz. 9. rano msza święta w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela; uroczyste posiedzenie Senatu zostanie rozpoczęte o godz. 11.30 i podobnie jak miało to miejsce przez część pierwszej kadencji Senatu wolnej Polski - odbędzie się na Sali Kolumnowej Sejmu.

W uroczystości wezmą udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych - m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i ministrowie jego rządu oraz marszałkowie Sejmu: Marek Kuchciński i Senatu - Stanisław Karczewski.

Jak podkreślił marszałek Senatu, zaproszenia na uroczystość otrzymali wszyscy senatorowie poprzedniej kadencji oraz byli prezydenci.

Według marszałka Karczewskiego, wystąpienia polityków będą zawierały wspomnienia z 4 czerwca 1989 r. - Też pewnie w naszych wystąpieniach znajdą się jakieś elementy dotyczące oceny sytuacji bieżącej, ale również i przyszłości - dodał marszałek Senatu. - To spotkanie organizujemy w Sali Kolumnowej, więc nie mogliśmy zaprosić wszystkich, choć chcemy być ze wszystkimi, chcemy się łączyć ze wszystkimi - podkreślił marszałek.

Po południu w Senacie odbędzie się prezentacja znaczka pocztowego emitowanego przez Pocztę Polską z okazji 30-lecia odrodzenia Senatu.

Na wtorkowy wieczór - jak mówił marszałek Senatu - zaplanowano uroczysty koncert Sinfonii Varsovii w Teatrze Wielkim i Operze Narodowej oraz telewizyjny „Wielki test wiedzy o 4 czerwca 1989 roku”, który będzie transmitowany na żywo z sali obrad Senatu.

Polityk zapowiedział też, że w kolejnych dniach obchodów odbędzie się gra miejska, organizowana przez Kancelarię Senatu i Muzeum Historii Polski, która „przeniesie graczy do Warszawy roku 1989”. Uczestnicy gry, jak mówił marszałek, wcielą się w wyborców, będą poznawać kandydatów na senatorów. Jak podkreślał Karczewski, intencją organizatorów gry jest trafienie do warszawiaków i do turystów.

4 czerwca 1989 r. przeprowadzono pierwszą turę częściowo wolnych wyborów do Sejmu i całkowicie wolnych do Senatu. Wybory odbyły się na zasadach ustalonych podczas obrad Okrągłego Stołu i zakończyły się zwycięstwem „Solidarności”. Głosowanie z 4 czerwca było jednym z czynników, które doprowadziły do upadku komunizmu i trwałych demokratycznych przemian w Polsce i całej Europie Środkowo-Wschodniej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Cztery ofiary COVID-19 na Białorusi

/ geralt CC0

  

Cztery osoby zmarły na Białorusi na zapalenie płuc z powikłaniami, spowodowane przez koronawirusa – poinformował dziś prezydent Alaksandr Łukaszenka.

„W sumie cztery osoby zmarły z powodu powikłań, wywołanych przez koronawirusa. W tym czwartym przypadku sprawdzamy jeszcze, czy (na pewno) był to koronawirus” – powiedział Łukaszenka w wywiadzie dla telewizji Mir, przytoczonym przez gazetę „Zwiazda”.

Prezydent Białorusi oznajmił, że jest informowany o każdym przypadku śmiertelnym. Oświadczył również, że „śmierci człowieka nie da się ukryć, bo krewni dostają akt zgonu”.

Łukaszenka zapowiedział, że przekaże mediom statystykę dotyczącą zgonów spowodowanych przez nowego wirusa. „Przygotuję pełną informację. My absolutnie niczego nie ukrywamy” – oświadczył.

Wcześniej media niezależne informowały, że w przypadku jednej z ofiar Covid-19 w akcie zgonu nie wskazano go jako przyczyny śmierci. Według dziennikarzy takie sytuacje mogą się powtarzać, ponieważ władze są zainteresowane tym, by statystyki przypadków śmiertelnych były jak najniższe.

Wieczorem ministerstwo zdrowia Białorusi potwierdziło śmierć czterech osób zakażonych koronawirusem. Podało również, że liczba potwierdzonych przypadków zakażenia na Białorusi wzrosła do 304. „W szpitalach odbywają leczenie 254 zakażone osoby, 46 osób uznano za wyleczone” – poinformował w komunikacie resort zdrowia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts