O "pilną korektę" programu Guzikiewicz zwrócił się w piśmie zaadresowanym do prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności Basila Kerskiego oraz prezesa zarządu Fundacji Gdańskiej Jacka Bendykowskiego.

Zgodnie z programem gdańskich obchodów 30. rocznicy pierwszych w powojennej Polsce częściowo wolnych wyborów do Sejmu i całkowicie wolnych do Senatu z 4 czerwca 1989 r., zamieszczonym na stronie internetowej, redaktor naczelny "Liberte!" Leszek Jażdżewski ma uczestniczyć we wtorek o godz. 13:00 w spotkaniu autorskim w tzw. Strefie Społecznej urządzonej w kilkunastu namiotach ustawionych na terenie sąsiadującym z ECS. Wydarzenie ma odbyć się pod hasłem:

Spotkanie autorskie: Burzenie polskiego Kościoła – Piotr Augustyniak i Leszek Jażdżewski / Liberte!.

"Wnoszę o usunięcie tego wydarzenia z programu, ponieważ jak dotychczas trwają uroczyści w powadze i spokoju. To wydarzenie może zakłócić i będzie dzielić Polaków oraz jest ewidentnym atakiem na Kościół katolicki. Wydarzenie to nie jest tym bardziej akceptowane w obchodzoną przez nas 40-tą rocznicę I pielgrzymki do Polski św. Jana Pawła II, która odmieniła oblicze Polski oraz całej Europy Wschodniej. Dlatego ponawiam wniosek, motywując go głównie zabezpieczeniem spokoju społecznego oraz zachowaniem powagi uroczystości"

- napisał wiceszef komisji zakładowej NSZZ "Solidarność" Stoczni Gdańskiej Karol Guzikiewicz.

Niedawno kontrowersje wywołała wypowiedź Jażdżewskiego z 3 maja, gdy przemawiał na Uniwersytecie Warszawskim przed wykładem obecnego szefa Rady Europejskiej, byłego premiera Donalda Tuska. Powiedział wówczas, że "Kościół katolicki w Polsce obciążony niewyjaśnionymi skandalami pedofilskimi, opętany walką o pieniądze i o wpływy stracił moralny mandat do tego, aby sprawować funkcję sumienia narodu".

- Polski Kościół zaparł się Ewangelii, zaparł się Chrystusa i gdyby dzisiaj Chrystus był ponownie ukrzyżowany, to prawdopodobnie przez tych, którzy używają krzyża jako pałki do tego, aby zaganiać pokorne owieczki do zagrody

 - mówił Jażdżewski.

Wyraził też pogląd, że "dziś agendę tematów dnia układają nam czarnoksiężnicy, którzy liczą, że przy pomocy zaklęć i manipulacji złymi emocjami będą wstanie zdobyć władzę nad duszami Polaków".