Retoryka targowicy

  

Nieprzypadkowo konfederacja targowicka stała się w Polsce synonimem zdrady. Choć wcześniej i później bywały przypadki sprzeniewierzenia się ojczyźnie, to degeneracji targowiczan nie dorównywali chyba nawet komuniści.

Seweryn Rzewuski, Szczęsny Potocki i Franciszek Ksawery Branicki głosili cztery postulaty: 1. reformy są łamaniem praworządności; 2. do zaprowadzenia porządku potrzebne jest sąsiednie mocarstwo; 3. wzmacnianie kraju jest tyranią i despotyzmem; 4. interwencja z zewnątrz jest spowodowana tylko i wyłącznie działaniami Polaków, którzy są niewdzięczni wobec zagranicznych łask; 5. Tylko oni (targowiczanie, zdrajcy) są właściwą reprezentacją narodu i inna władza jest co najwyżej uzurpacją. Już nawet komuniści się lepiej maskowali i wieźli do Polski jakiś program reform i inwestycji, gdy zaś targowica chciała tylko „żeby było tak, jak było”.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

     
Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

     
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts