Jutro o godz. 15 poświęcenia kamienia dokona ks. bp Michał Janocha. Przewodniczącym Komitetu Honorowego jest Antoni Macierewicz, jeden z bliższych przyjaciół Jana Olszewskiego.

– Przed nami wielkie wydarzenie. Pomnik stanie blisko wejścia do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jest to naszym zdaniem najbardziej godne miejsce dla śp. premiera Jana Olszewskiego, który jako premier wielokrotnie z tego wejścia korzystał

– mówi nam poseł Kownacki.

Jan Olszewski był działaczem opozycyjnym w czasach PRL, a po 1989 r. zasłużonym politykiem i premierem. Zmarł 7 lutego 2019 r. Został pochowany z honorami na Powązkach Wojskowych. Żegnali go m.in. Andrzej Duda, Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński.

– Śp. Jan Olszewski był moim nauczycielem, wprowadził mnie do polityki. To dla mnie niesamowity kapitał, który mam nadzieje procentuje. To był wielki człowiek! Zapraszam wszystkich już jutro, aby uhonorować premiera i oddać mu hołd

– dodaje Kownacki.

Data odsłonięcia kamienia węgielnego jest również symboliczna. Przypomnijmy, że 27 lat temu, w nocy z 4 na 5 czerwca 1992 r., Sejm odwołał rząd premiera Jana Olszewskiego. Jedną z przyczyn tego wydarzenia było wykonanie sejmowej uchwały lustracyjnej przez ministra spraw wewnętrznych Antoniego Macierewicza. Szef MSW przesłał do parlamentu listę ponad 60 osób, których nazwiska figurowały w archiwach jako tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa. Wśród nich był m.in. ówczesny prezydent Lech Wałęsa. Krótko przed północą 4 czerwca 1992 r., przed decydującym głosowaniem, premier Jan Olszewski wygłosił przemówienie, w którym zadał dramatyczne pytanie: „Czyja będzie Polska?”

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie"