Jak zaznaczył kard. Nycz, myślą przewodnią tegorocznego 23. Święta Dziękczynienia jest 40. rocznica pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski w 1979 r., podczas której papież wypowiedział pamiętne słowa: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi!".

"40-lecie tej pielgrzymki jest dla nas inspiracją i okazją do dziękczynienia za dwóch wielkich pasterzy - papieża Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego - którzy podczas tej pielgrzymki byli razem. To jedna jedyna wizyta Jana Pawła II, podczas której na całym szlaku pielgrzymkowym towarzyszył mu kard. Wyszyński"

- podkreślił.

Hierarcha poinformował, że w tym roku uczestniczy będą także dziękować za rodzinę. "Będzie z nami bł. Franciszka Siedliska, założycielka Nazaretanek, która rodzinie poświęciła swoje życie - przede wszystkim założyła zakon w całości poświęcony edukacji i wychowaniu" - przypomniał.

Dodał, że w tegorocznym Święcie Dziękczynienia wspominamy także inne rocznice przypadające w roku 2019, między innymi 30-lecie odzyskania wolności 4 czerwca 1989 r. "Wszystkich zapraszam w niedzielę do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie o godz. 12 rozpocznie się msza św., która nas zgromadzi na wspólnym dziękczynieniu" - powiedział kard. Nycz.

O godz. 8.00 z Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego wyruszyła procesja dziękczynna, która wraz z relikwiami bł. Franciszki Siedliskiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, przejdzie do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Tam, tuż po wprowadzeniu relikwii, o godz. 12.00 rozpocznie się msza św. dziękczynna pod przewodnictwem metropolity krakowskiego seniora kard. Stanisława Dziwisza.

W programie obchodów znalazło się też otwarcie miasteczka dla Dzieci i gry rodzinnej, Panteonu Wielkich Polaków oraz Ruchomego Teatru XXI wieku dla dzieci. O godz. 20.30 na placu Piłsudskiego odbędzie się koncert z okazji 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski.