Chrześcijaństwo religią przyszłości

  

W cywilizacji i kulturze Zachodu dominują obecnie dwie filozofie życia. Jedna z nich to terryzm (od łac. terra = ziemia), który zamyka istnienie człowieka w ramach doczesności. Głodny szczęścia człowiek stara się zorganizować swoje życie tak, aby je osiągnąć już tu, na ziemi. Niestety doczesność przynosi jedynie okruchy szczęścia. Bardzo wielu spośród tych, którym los nie oszczędził nieszczęść, dramatów i tragedii, nie wytrzymując bólu istnienia, ucieka od realnego życia i wybiera pseudoniebo, pseudoraj, iluzję szczęścia: alkohol, narkotyki, seks, wiarę w reinkarnację itp.

Dzisiejsze Święto Wniebowstąpienia Pańskiego odsłania słabość tej filozofii życia i ukazuje atrakcyjność chrześcijaństwa. Jezus wstępuje do nieba, więc nie jesteśmy „uziemieni”. Wiara w niebo, wieczność, raj, zmartwychwstanie nie tylko nie implikują negowania doczesności, ale prowadzą do brania odpowiedzialności za ten świat i jego sprawy. Dlatego Leszek Kołakowski powiedział kiedyś, że przyszłość należy do chrześcijaństwa.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

     
Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

     
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts