Retrospektywa Festiwalu Filmowego NNW w Tuszowie Narodowym i okolicach!

Już wkrótce, 6 i 7 czerwca, w miejscowościach: Szydłowiec, Tuszów Narodowy i Grochowe, odbędą się pokazy ważnych filmów dokumentalnych, warsztaty filmowe i modowe dla młodzieży, wystawy i panele dyskusyjne z udziałem reżyserów. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny!

festiwalnnw.pl

W Tuszowie Narodowym, w którym również będą miały miejsce wydarzenia związane z Retrospektywą, mieści się Centrum Pamięci generała Władysława Sikorskiego. Muzeum umieszczone w domu rodzinnym generała zaprasza do obejrzenia poświęconej mu wystawy. Pamiętajmy także o tych, którzy walczyli wcześniej – z bolszewikami oraz o cichych bohaterach, którzy ratowali Żydów w czasie wojny ryzykując zdrowie i życie swoje oraz swoich bliskich. Ich także przywołamy w pamięci i uhonorujemy Sygnetami Niepodległości i Drzwiami do Wolności podczas uroczystej Gali, która  odbędzie się na zakończenie pierwszego dnia Retrospektywy. 

– powiedział Dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski.

Widzowie czekający na dobre kino dokumentalne, nie będą zawiedzeni. Pierwszego dnia Retrospektywy zostaną wyświetlone dwa bloki filmowe. Pierwszy, w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego: „Tropem Wyklętych”, „Duchem ciosany” i „Wolna Rzeczpospolita Łupkowska”. Drugi, zatytułowany „Życie za życie”, podczas którego wyświetlony zostanie film „Ulmowie. Świadectwo Sprawiedliwych” Dariusza Walusiaka oraz „Życie za życie” Arkadiusza Gołębiewskiego. Będzie również możliwość zadania pytań reżyserom, podczas panelu dyskusyjnego „Wydrapywanie pamięci z niepamięci”, który odbędzie się po Gali Retrospektywy.

Drugi dzień wydarzeń będzie prawdziwą gratką dla amatorów filmów Marii Dłużewskiej
– odbędzie się bowiem pokaz filmu „Andrzej Kołodziej. Bardzo polska opowieść” – nagrodzonego w 2018 r. w Gdyni Złotym Opornikiem, czyli nagrodą główną Festiwalu Filmowego NNW.

Pokazom filmowym będą towarzyszyły dwie znakomite wystawy: fotograficzna „Twarze Polski” Arkadiusza Gołębiewskiego oraz wystawa wydawnictw mjr. Wiesława Antoniego Lasockiego, żołnierza Armii gen. Andersa, autora pierwszej publikacji o słynnym niedźwiedziu Wojtku, która ukazała się w Londynie w 1968 r.

Drugi dzień należy do młodzieży!

Retrospektywy to także święto młodych! Organizatorzy poświęcili młodzieży cały drugi dzień wydarzenia. W tym czasie będzie można wziąć udział w unikalnych warsztatach filmowych „Nagraj dziadka komórką” oraz modowych prowadzonych przez aktywnych zawodowo profesjonalistów filmowych, w ramach projektu „Młodzi dla Historii” – który ma swój finał
w Gdyni podczas Festiwalu NNW. Spotkania z uczniami podczas Retrospektywy są doskonałą okazją do zainteresowania ich historią, opowiedzenia im o naszych bohaterach wolnościowych, zachęcenia by z uwagą przejrzeli rodzinne archiwa, porozmawiali z bliskimi o historii swojej rodziny i regionu, w którym mieszkają.

Masz pomysły i też chcesz działać? Dowiedz się jak!

Od dwóch lat podczas Retrospektyw przygotowywane są także warsztaty aktywizujące lokalne środowiska pozarządowe. Organizatorzy Festiwalu inspirują podczas nich do podejmowania działań oddolnych, służą wiedzą i pomocą, podpowiadają, jak pozyskać granty, np. z programu „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich” (FIO), z których dofinansowane są Retrospektywy. Warsztaty odbędą się 6 czerwca w Grochowem.

Szczegółowy plan Retrospektywy można znaleźć na stronie Festiwalu Filmowego NNW: festiwalnnw.pl 

 

 


Źródło: festiwalnnw.pl

#Festiwal Filmowy NNW #Retrospektywa

Lidia Skrzyniecka
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo