Żółte kamizelki znów na ulicach. Duże rozbieżności w liczeniu demonstrantów

We Francji protestowało dzisiaj o godz. 14 około 2600 "żółtych kamizelek" - poinformowało francuskie MSW. Akcja protestu w Paryżu zgromadziła według resortu spraw wewnętrznych ok. 1300 ludzi. To już 29. runda cotygodniowych demonstracji w tym kraju.

Zdjęcie ilustracyjne
żółte kamizelki - Francja / Thomas Bresson [CC BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)]

"Żółte kamizelki" rozpoczęły sobotni marsz w stolicy o godz. 13. Uczestnicy akcji wykrzykiwali m.in. slogany przeciwko policji i prezydentowi Emmanuelowi Macronowi, np. "Rezygnacja Macrona dla lepszego świata!".

W Tuluzie w demonstracji wzięło udział kilkaset osób. Policja użyła gazu łzawiącego wobec agresywnych uczestników protestu.

Według MSW Francji w ubiegłym tygodniu w akcjach protestu wzięło udział w Paryżu 2,1 tys. osób, a w całym kraju - ok. 12,5 tys. ludzi. Była to najsłabsza frekwencja od powstania ruchu "żółtych kamizelek" w listopadzie 2018 roku.

Dane podane przez francuskie władze były podważane przez organizatorów demonstracji, według których w sobotę 25 maja na ich wezwanie na ulice wyszło ponad 35 tys. ludzi.

Ruch "żółtych kamizelek" od pół roku protestuje przeciw reformom społecznym i gospodarczym prezydenta Francji. Mimo obniżającej się frekwencji cotygodniowe demonstracje antyrządowe mocno osłabiły notowania Macrona. Słabnąca popularność prezydenta przełożyła się także na jego partię Republiko Naprzód!, na którą w wyborach do PE zagłosowało 22,4 proc. wyborców. Na pierwszym miejscu uplasowała się lista skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen, zdobywając 23,3 proc. głosów. 

 

 


Źródło: niezalezna.pl, pap

#żółte kamizelki #Francja #Paryż

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo