Światowy dzień bez papierosa

/ Myriams Fotos

  

Palenie już dawno wyszło z mody, jednak w Polsce liczba osób sięgających po tradycyjne papierosy od 4 lat pozostaje na niezmienionym poziomie. Mimo wprowadzenia licznych restrykcji ograniczających miejsca, w których można zaciągnąć się dymkiem, i powszechnej wiedzy na temat jego szkodliwości – 8 milionów Polaków wciąż wybiera tradycyjnego papierosa.

Z badań przeprowadzonych przez Maison & Partners na zlecenie Fundacji Forum Konsumentów wynika, że zakazy nie zastąpią gruntownej edukacji, mającej uświadomić palaczom, że palenie szkodzi, a jeśli rzucenie nałogu zupełnie nie wchodzi w grę, to dla tradycyjnego papierosa  istnieje mniej szkodliwa alternatywa, jaką mogą być e-papierosy i podgrzewacze tytoniu. Wiedza na ten temat jest wciąż niska, a przecież produkty alternatywne dają szansę na ograniczenie epidemii palenia papierosów i zmniejszenia skutków sięgania po nie. Źródłem wiedzy Polaków w temacie e-papierosów i podgrzewaczy tytoniu wciąż pozostaje internet, gdzie informacje są często mało wartościowe bądź wręcz niewiarygodne. Brak dostępu do rzetelnej wiedzy na ten temat powoduje, że liczba Polaków palących bardziej szkodliwe nie tylko dla palaczy, ale też ich bliskich, tradycyjne papierosy, nie maleje. Jednocześnie aż 75 proc. respondentów pozytywnie ocenia tzw. koncepcję ograniczania szkodliwości palenia,czyli – obok działań promujących rzucanie palenia – wspieranie produktów o obniżonym ryzyku.

Jednak wiedza na ich temat nie jest w naszym kraju powszechna. Aż 62 proc. ankieterów oceniło swoją wiedzę o e-papierosach jako małą lub w ogóle nie spotkało żadnych informacji na ich temat. Jeszcze mniejszą wiedzę badani mieli o tzw. nowatorskich wyrobach tytoniowych, czyli podgrzewaczach tytoniu – tutaj tylko 3 proc. badanych określiło swoją wiedzę jako dużą, natomiast ponad połowa nigdy o nich nie słyszała. Ponad 30 proc. użytkowników przyznało, że sięgnęli po produkty alternatywne wobec papierosów ze względu na chęć ograniczenia negatywnych skutków palenia dla własnego zdrowia, a 24 proc. – dla osób z otoczenia. 

Badanie dowiodło, że przeciętny polski konsument jest zainteresowany informacją na temat ograniczenia szkód związanych z paleniem tytoniu, a ponadto 81 proc. konsumentów uważa, że powinni być informowani o najnowszych wynikach badań naukowych w tym obszarze. Istotne wydaje się zatem, by za przykładem innych krajów polskie ośrodki naukowe zweryfikowały realne obniżenie szkodliwości tych alternatywnych produktów i podały to do wiadomości ogółu. 
Wspieranie alternatywnych wyrobów tytoniowych o obniżonej szkodliwości, propagowanie wiedzy na ich temat może spowodować, że liczba osób wciąż wybierających tradycyjne, bardziej szkodliwe papierosy ponownie zacznie spadać. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Cyrkowa inauguracja kampanii przez KO

/ Twitter/Platforma Obywatelska

  

Kandydaci Koalicji Obywatelskiej do Sejmu i Senatu "alarmowo" zainaugurowali w Szczecinie kampanię wyborczą w zachodniej części województwa. KO nie wskazała jeszcze kandydata na senatora z okręgu koszalińskiego – ma to nastąpić "w ciągu kilku dni".

"Bijemy na alarm, bo od czterech lat obecna władza podpala nam Polskę" – mówił w Szczecinie poseł Platformy Obywatelskiej, szef zachodniopomorskich struktur tej partii i lider listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu 41 Arkadiusz Marchewka, uruchamiając na rozpoczęcie konferencji z dziennikarzami... sygnał syreny alarmowej.

Zaznaczył, że rzeczy, które należy zmienić, "jest wiele". Wskazał, że "nie do zaakceptowania" są m.in. wyższe opłaty na ZUS dla przedsiębiorców. 

Odnosząc się do sytuacji w edukacji, zaznaczył, że za 10 dni uczniowie wrócą do szkół "pełnych niepewności, chaosu".

Jak wskazał szef zachodniopomorskich struktur PO, na liście do Sejmu są oprócz polityków, także "przedsiębiorcy, lekarze, nauczyciele".

Drugi na liście w okręgu 41 jest poseł, były senator i marszałek województwa zachodniopomorskiego w latach 2006-2008 Norbert Obrycki. Z miejsca trzeciego startować będzie posłanka Zofia Ławrynowicz. Na liście znalazła się też – z numerem piątym – przewodnicząca Komitetu Obrony Demokracji Magdalena Filiks. Wśród kandydatów jest też senator Grzegorz Napieralski. Listę w okręgu 41 zamyka poseł Piotr Misiło (w wyborach w 2015 r. startował jako lider listy Nowoczesnej).

W okręgu 40 (koszalińskim) listę otwiera poseł Sławomir Nitras, za nim, na miejscu drugim, znalazł się sekretarz Koszalina Tomasz Czuczak, kolejny jest poseł Marek Hok. Ostatni na liście jest były burmistrz Szczecinka Jerzy Hardie-Douglas.

O mandat senatora z okręgu szczecińsko-polickiego ubiegać się będzie ponownie Tomasz Grodzki, a z okręgu obejmującego m.in. Stargard i Świnoujście – posłanka Magdalena Kochan. Kandydatem do Senatu z okręgu 99 (m.in. powiaty choszczeński, kołobrzeski i wałecki) będzie były prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek. Nie ma jeszcze decyzji co do kandydata z okręgu koszalińskiego. Jak powiedział Arkadiusz Marchewka, "trwają w tej sprawie rozmowy" i ma się to wyjaśnić "w ciągu kilku dni".

Zapytany, czy szanse na poparcie KO ma poseł Stanisław Gawłowski, Marchewka odpowiedział, że "to zależy od rozmów, między innymi z koalicjantami".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl