Energia z wiatraków nie tylko nad morzem

/ Peter Dargatz

  

Powstanie na wybrzeżu Bałtyku farm wiatrowych to kwestia najbliższych lat. Pierwsze będą oddane do użytku dopiero po 2025 r. Obecnie ten typ energii wytwarzany jest w instalacjach w głębi lądu. Według Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW) w kolejnych latach obserwować będziemy przyrost mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii, zwłaszcza turbin wiatrowych, które są dziś najtańszym źródłem produkcji energii z OZE.

W 2019 r. zakupiona zostanie w aukcjach energia elektryczna, która pozwoli na wybudowanie ponad 2,5 GW nowych mocy wytwórczych z farm wiatrowych. Obecnie wytwarzają one moc blisko 6 GW. Wkrótce zaś dołączą do nich kolejne, planowane w związku z aukcjami przeprowadzonymi w ub. roku i planowanymi do przeprowadzenia w 2019 r. Dzięki temu moc instalacji wiatrowych na lądzie w Polsce osiągnie poziom około 10 GW.

PSEW szacuje potencjał energetyki wiatrowej na lądzie w Polsce na ponad 12 GW, co oznaczałoby podwojenie mocy wytwórczych w stosunku do tych zainstalowanych pod koniec 2018 r.

Energia generowana przez elektrownie wiatrowe na lądzie i w przyszłości na morzu może pokryć część luki powstałej po wyłączeniu wyeksploatowanych mocy konwencjonalnych. To zwiększy bezpieczeństwo energetyczne kraju i zmniejszy konieczność importu energii. Źródła wiatrowe dostarczą też taniej energii potrzebnej do dalszego rozwoju polskiej gospodarki

– uważa Janusz Gajowiecki, prezes PSEW. W jego przekonaniu lądowa energetyka wiatrowa jest obecnie „najtańszą technologią produkcji energii elektrycznej i wkrótce nie będzie wymagała wsparcia”.

Z kolei według wiceministra energii, Grzegorza Tobiszowskiego, tempo rozwoju źródeł odnawialnych przybierze na sile zwłaszcza po 2025 r., kiedy „rozwój technologiczny prawdopodobnie umożliwi bezpieczny przyrost OZE w systemie energetycznym oraz bez zbytniego obciążenia finansowego gospodarki”.

Ze wspólnego raportu „Współpraca konwencjonalnych źródeł węglowych i wielkoskalowego OZE” PSEW i Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych wynika, że lądowe farmy wiatrowe są jednym z najtańszych sposobów wytwarzania energii elektrycznej. A ponadto energia z wiatru może się stać skutecznym narzędziem do obniżenia emisyjności polskiej gospodarki. Jak wynika z szacunków na zlecenie PSEW, emisja CO2 do atmosfery zmniejszyłaby się z obecnych 125 mln t rocznie do 94 mln t rocznie w 2030 r. i do 91 mln t w 2040 r.

„Taka skala redukcji emisji umożliwiłaby osiągnięcie celów zakładanych w tzw. pakiecie zimowym, który w przyszłej dekadzie wyznaczy kierunki rozwoju rynku energetycznego dla całej Unii Europejskiej”

– jak donoszą autorzy raportu. 
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Morawiecki w Stalowej Woli: Polska może być lepsza, to jest podstawowe nasze zobowiązanie

Piknik rodzinny w Stalowej Woli / tvp.info/screenshot

  

- My uważamy że Polska może być lepsza, że to jest podstawowe nasze zobowiązanie, żeby starać się, rok po roku, kadencja po kadencji, żeby Polska stawała się coraz lepsza - mówił dziś premier Mateusz Morawiecki podczas pikniku rodzinnego w Stalowej Woli.

"Szanowni państwo rzeczywiście przepiękne miejsce, przepiękne miasto, jakże symboliczne i można powiedzieć wcale nie przypadkowe, bo Stalowej Woli potrzebujemy. Stalowej Woli, do przebijania dalej szklanych sufitów niemożności które krępowały nas w czasach Trzeciej Rzeczpospolitej, a więc witam Stalową Wolę i prosimy o tą Stalową Wolę i ją również deklarujemy, bo 4 lata, blisko 4 lata, to w demokracji dojrzałej moment, w którym ludzie pytają o lata wcześniejsze. Jak się żyje teraz? - takie najprostsze pytanie"

- mówił Mateusz Morawiecki.

"Czy łatwiej było o pracę 4 lata temu, czy łatwiej było o pracę teraz? Czy łatwiej było mieć lepsze wynagrodzenie dzisiaj, czy cztery, pięć lat temu? Czy - no właśnie, takie pytanie, jak było z emeryturami 4-5 lat temu? Jak było z polityką senioralna tą polityką wobec rodzin? Kiedy łatwiej było żyć rodzinom z jednym dzieckiem, dwójką, trójką i więcej, większą liczbą dzieci, czy 4 lata temu, czy dzisiaj?"

- pytał retorycznie premier.

Szef rządu podkreślił, że to są właśnie te pytania, które każdy Polak powinien sobie zadać swoim sumieniu. Wskazał, że przez 30 blisko lat elity III Rzeczpospolitej przekonywały nas, że to co się zdarzyło, "to jest najlepsze, co mogło nam się trafić i nic lepszego już absolutnie nie może nam się trafić".

"My uważamy że Polska może być lepsza, że to jest podstawowe nasze zobowiązanie żeby starać się, rok po roku, kadencja po kadencji, żeby Polska stawała się coraz lepsza"

- podkreślił.

"Prawo i Sprawiedliwość chce być partią polskiego dobrobytu, chcemy przebijać te szklane sufity, dalej właśnie dla polskich rodzin, bo to jest podstawa naszego programu i to będzie podstawa naszego programu w kolejnych latach"

- zadeklarował prezes Rady Ministrów. 

Morawiecki podkreślił skuteczność rządu w walce z wielkimi korporacjami międzynarodowymi oraz mafiami vatowskimi ws. uiszczania podatków. 

"Skąd się wzięły te pieniądze, które my przeznaczamy na politykę społeczną i gospodarczą? Właśnie wzięły się tego że Prawo i Sprawiedliwość potraktowało państwo polskie, nie jak piąte koło u wozu, tylko jako najwyższą wartość"

- powiedział szef rządu.

"Jak można było w ogóle drodzy państwo, tą naszą ojczyznę, wolną suwerenną, niepodległą ojczyznę, odzyskaną po takich trudach, utopioną w II wojnie światowej i wcześniejszych powstań, wysiłków zbrojnych - jak można było tej ojczyzny, państwa polskiego, nie traktować jako naszego największego dobra?"

- pytał premier dodając, że tak działo się w czasach do 2015 roku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl