Energia z wiatraków nie tylko nad morzem

/ Peter Dargatz

  

Powstanie na wybrzeżu Bałtyku farm wiatrowych to kwestia najbliższych lat. Pierwsze będą oddane do użytku dopiero po 2025 r. Obecnie ten typ energii wytwarzany jest w instalacjach w głębi lądu. Według Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW) w kolejnych latach obserwować będziemy przyrost mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii, zwłaszcza turbin wiatrowych, które są dziś najtańszym źródłem produkcji energii z OZE.

W 2019 r. zakupiona zostanie w aukcjach energia elektryczna, która pozwoli na wybudowanie ponad 2,5 GW nowych mocy wytwórczych z farm wiatrowych. Obecnie wytwarzają one moc blisko 6 GW. Wkrótce zaś dołączą do nich kolejne, planowane w związku z aukcjami przeprowadzonymi w ub. roku i planowanymi do przeprowadzenia w 2019 r. Dzięki temu moc instalacji wiatrowych na lądzie w Polsce osiągnie poziom około 10 GW.

PSEW szacuje potencjał energetyki wiatrowej na lądzie w Polsce na ponad 12 GW, co oznaczałoby podwojenie mocy wytwórczych w stosunku do tych zainstalowanych pod koniec 2018 r.

Energia generowana przez elektrownie wiatrowe na lądzie i w przyszłości na morzu może pokryć część luki powstałej po wyłączeniu wyeksploatowanych mocy konwencjonalnych. To zwiększy bezpieczeństwo energetyczne kraju i zmniejszy konieczność importu energii. Źródła wiatrowe dostarczą też taniej energii potrzebnej do dalszego rozwoju polskiej gospodarki

– uważa Janusz Gajowiecki, prezes PSEW. W jego przekonaniu lądowa energetyka wiatrowa jest obecnie „najtańszą technologią produkcji energii elektrycznej i wkrótce nie będzie wymagała wsparcia”.

Z kolei według wiceministra energii, Grzegorza Tobiszowskiego, tempo rozwoju źródeł odnawialnych przybierze na sile zwłaszcza po 2025 r., kiedy „rozwój technologiczny prawdopodobnie umożliwi bezpieczny przyrost OZE w systemie energetycznym oraz bez zbytniego obciążenia finansowego gospodarki”.

Ze wspólnego raportu „Współpraca konwencjonalnych źródeł węglowych i wielkoskalowego OZE” PSEW i Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych wynika, że lądowe farmy wiatrowe są jednym z najtańszych sposobów wytwarzania energii elektrycznej. A ponadto energia z wiatru może się stać skutecznym narzędziem do obniżenia emisyjności polskiej gospodarki. Jak wynika z szacunków na zlecenie PSEW, emisja CO2 do atmosfery zmniejszyłaby się z obecnych 125 mln t rocznie do 94 mln t rocznie w 2030 r. i do 91 mln t w 2040 r.

„Taka skala redukcji emisji umożliwiłaby osiągnięcie celów zakładanych w tzw. pakiecie zimowym, który w przyszłej dekadzie wyznaczy kierunki rozwoju rynku energetycznego dla całej Unii Europejskiej”

– jak donoszą autorzy raportu. 
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Sellin o tegorocznym Marszu Niepodległości: to nie moje środowisko polityczne. "Mamy inne plany"

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Wiceminister kultury Jarosław Sellin, zapytany, czy rząd będzie w tym roku współpracował z organizatorami Marszu Niepodległości, Sellin zaprzeczył. - Mamy inne plany: wielka uroczystość rocznicowa z udziałem prezydenta, wielki festiwal na Krakowskim Przedmieściu - poinformował.

Wiceminister kultury Jarosław Sellin na antenie RMF FM stwierdził:

To jest inicjatywa już od lat organizowana przez konkretne środowisko polityczne, które nie jest moim środowiskiem politycznym. (...) Tylko w zeszłym roku wyjątkowo udało nam się nakłonić tych, którzy te marsze organizują od lat, do tego, aby uznali, że w tym szczególnym roku stulecia odzyskania niepodległości, ta udana inicjatywa, bo ona się przyjęła, jako inicjatywa, w której bardzo dużo ludzi uczestniczy nawet nieutożsamiających się z tym ruchem politycznym, który ten marsz organizuje,(...) udało się zorganizować marsz państwowy z udziałem prezydenta i najwyższych władz państwowych

- przypomniał.

[polecam:https://niezalezna.pl/294152-czy-andrzej-duda-pojdzie-w-marszu-niepodleglosci-rzecznik-prezydenta-odpowiada]

Powiedział, że wówczas te uzgodnienia, w których sam uczestniczył, nie były łatwe. "Dzisiaj, jeśli to konkretne środowisko polityczne chce kontynuować to niech kontynuuje. Mamy inne plany: wielka uroczystość rocznicowa z udziałem prezydenta, wielki festiwal na Krakowskim Przedmieściu" - poinformował.

Komentując złożone przez PiS protesty wyborcze Sellin powiedział:

"Sprawdzamy tam, gdzie mamy ochotę sprawdzać. Jeżeli widzimy, że na przykład w okręgu nr 100 padło ponad 130 tysięcy głosów, różnica między zwycięskim senatorem a przegranym jest 300 głosów, a głosów nieważnych jest ponad 3300, czyli trzy razy więcej niż średnia w kraju, to możemy być troszkę zaniepokojeni i poprosić Sąd Najwyższy o sprawdzenie tego".

Sellin, zapytany, czy minister kultury Piotr Gliński poprosił o spotkanie i rozmowę Olgę Tokarczuk, odpowiedział, że nie wie czy takie zaproszenie zostało wysłane, ale do takiego spotkania może dojść i byłaby to interesująca rozmowa, również na temat promocji polskiej kultury i polskiej literatury w świecie. "Mocno się przyczyniliśmy do rozpowszechnienia literatury Olgi Tokarczuk, choćby poprzez pomoc w finansowaniu tłumaczeń jej książek" - dodał.

Zapytany o ewentualne wręczenie noblistce któregoś z odznaczeń państwowych powiedział, że jest to możliwe. Przyznał rację dziennikarzowi, że rozważyłby wręczenie Tokarczuk złotego medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Zapytany o prezydencki Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości, powiedział, że decyzja o przyznaniu tego odznaczenia zależy od prezydenta, ale poparłby wniosek o przyznaniu go Tokarczuk.

"Nagroda Nobla jest wręczana od 1900 roku, stulecie odzyskania niepodległości obchodziliśmy w zeszłym roku, ale właściwie obchodzimy je jeszcze przez jakiś czas i to jest faktycznie rzadkość, żeby ktoś otrzymał nagrodę Nobla"

- ocenił.

Odpowiadając na pytanie czy czuje się gotowy do pokierowania resortem kultury, odpowiedział, że resortem kultury kieruje minister kultury Piotr Gliński, dodał, że chciałby, żeby tak pozostało.

"Dostosuję się do każdej decyzji mojego kierownictwa politycznego"

- dodał.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl