Po słonecznej stronie mocy

/ andreas160578

  

Zgodnie z założeniami polityki środowiskowej Unii Europejskiej w kolejnych latach powinno dojść do stale postępującej redukcji gazów cieplarnianych: w 2030 r. o 40 proc., w 2040 r. o 60 proc., a w 2050 r. aż o 85–90 proc. 

Jednocześnie udział energii z odnawialnych źródeł energii (OZE) ma w 2030 r. wynosić 32 proc. a potem odpowiednio rosnąć do 45 proc. (w 2040 r.) i 55 proc. (w 2050 r.). Wśród OZE, które mają największe szanse rozwoju w naszym kraju, to obok morskich farm wiatrowych instalacje energetyczne, wykorzystujące energię słoneczną (fotowoltaiczne – PV)

W opinii Instytutu Energii Odnawialnej (IEO) na tym rynku w naszym kraju „nieustannie przybywają nowe projekty” tego typu.

Wynika to przede wszystkim z powodu systemu aukcyjnego funkcjonującego na podstawie ustawie o odnawialnych źródłach energii (OZE). Szacunkowa moc wygranych projektów PV w ostatniej takiej aukcji przeprowadzonej w listopadzie ub. roku może wynieść ponad 500 MW. Zaś fotowoltaika wciąż będzie notować trend wzrostowy na polskim rynku odnawialnych źródeł energii. 

Według rządowego projektu Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. rynek energii słonecznej w naszym kraju powinien wzrastać corocznie o 1 GW mocy. Tymczasem z projektu nowelizacji ustawy o OZE wynika, że moc instalacji PV w aukcji w 2019 r. może wynieść nawet 750 MW. 

Podczas tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Piotr Czopek, dyr. Departamentu Energii Odnawialnej i Rozproszonej w Ministerstwie Energii wskazywał, że obecny koszt instalacji baterii fotowoltaicznej (2–2,5 mln zł za 1 MW) świadczy o kilkunastokrotnej obniżce cen, bo spadają one także na świecie, m.in. wskutek obniżki ceł na chińskie produkty. Zdaniem dyrektora, aby doszło do wspomnianej, kolejnej w tym roku aukcji, konieczna jest kolejna nowelizacja ustawy o OZE. Oprócz inwestorów w energetykę wiatrową z nowelizacji mają skorzystać firmy instalujące farmy fotowoltaiczne dla projektów o jednostkowej mocy do 1 MW. Dyrektor zapewnił, że jego resort chce, by została ona uchwalona jeszcze przed wakacjami. 

Tymczasem, z szacunków pochodzących z ubiegłorocznego raportu IEO, wynika, że na koniec 2020 r. łączna moc zainstalowana w fotowoltaice mogłaby wynieść ponad 1,2 GW. 
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Morawiecki w Stalowej Woli: Polska może być lepsza, to jest podstawowe nasze zobowiązanie

Piknik rodzinny w Stalowej Woli / tvp.info/screenshot

  

- My uważamy że Polska może być lepsza, że to jest podstawowe nasze zobowiązanie, żeby starać się, rok po roku, kadencja po kadencji, żeby Polska stawała się coraz lepsza - mówił dziś premier Mateusz Morawiecki podczas pikniku rodzinnego w Stalowej Woli.

"Szanowni państwo rzeczywiście przepiękne miejsce, przepiękne miasto, jakże symboliczne i można powiedzieć wcale nie przypadkowe, bo Stalowej Woli potrzebujemy. Stalowej Woli, do przebijania dalej szklanych sufitów niemożności które krępowały nas w czasach Trzeciej Rzeczpospolitej, a więc witam Stalową Wolę i prosimy o tą Stalową Wolę i ją również deklarujemy, bo 4 lata, blisko 4 lata, to w demokracji dojrzałej moment, w którym ludzie pytają o lata wcześniejsze. Jak się żyje teraz? - takie najprostsze pytanie"

- mówił Mateusz Morawiecki.

"Czy łatwiej było o pracę 4 lata temu, czy łatwiej było o pracę teraz? Czy łatwiej było mieć lepsze wynagrodzenie dzisiaj, czy cztery, pięć lat temu? Czy - no właśnie, takie pytanie, jak było z emeryturami 4-5 lat temu? Jak było z polityką senioralna tą polityką wobec rodzin? Kiedy łatwiej było żyć rodzinom z jednym dzieckiem, dwójką, trójką i więcej, większą liczbą dzieci, czy 4 lata temu, czy dzisiaj?"

- pytał retorycznie premier.

Szef rządu podkreślił, że to są właśnie te pytania, które każdy Polak powinien sobie zadać swoim sumieniu. Wskazał, że przez 30 blisko lat elity III Rzeczpospolitej przekonywały nas, że to co się zdarzyło, "to jest najlepsze, co mogło nam się trafić i nic lepszego już absolutnie nie może nam się trafić".

"My uważamy że Polska może być lepsza, że to jest podstawowe nasze zobowiązanie żeby starać się, rok po roku, kadencja po kadencji, żeby Polska stawała się coraz lepsza"

- podkreślił.

"Prawo i Sprawiedliwość chce być partią polskiego dobrobytu, chcemy przebijać te szklane sufity, dalej właśnie dla polskich rodzin, bo to jest podstawa naszego programu i to będzie podstawa naszego programu w kolejnych latach"

- zadeklarował prezes Rady Ministrów. 

Morawiecki podkreślił skuteczność rządu w walce z wielkimi korporacjami międzynarodowymi oraz mafiami vatowskimi ws. uiszczania podatków. 

"Skąd się wzięły te pieniądze, które my przeznaczamy na politykę społeczną i gospodarczą? Właśnie wzięły się tego że Prawo i Sprawiedliwość potraktowało państwo polskie, nie jak piąte koło u wozu, tylko jako najwyższą wartość"

- powiedział szef rządu.

"Jak można było w ogóle drodzy państwo, tą naszą ojczyznę, wolną suwerenną, niepodległą ojczyznę, odzyskaną po takich trudach, utopioną w II wojnie światowej i wcześniejszych powstań, wysiłków zbrojnych - jak można było tej ojczyzny, państwa polskiego, nie traktować jako naszego największego dobra?"

- pytał premier dodając, że tak działo się w czasach do 2015 roku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl