Po słonecznej stronie mocy

/ andreas160578

  

Zgodnie z założeniami polityki środowiskowej Unii Europejskiej w kolejnych latach powinno dojść do stale postępującej redukcji gazów cieplarnianych: w 2030 r. o 40 proc., w 2040 r. o 60 proc., a w 2050 r. aż o 85–90 proc. 

Jednocześnie udział energii z odnawialnych źródeł energii (OZE) ma w 2030 r. wynosić 32 proc. a potem odpowiednio rosnąć do 45 proc. (w 2040 r.) i 55 proc. (w 2050 r.). Wśród OZE, które mają największe szanse rozwoju w naszym kraju, to obok morskich farm wiatrowych instalacje energetyczne, wykorzystujące energię słoneczną (fotowoltaiczne – PV)

W opinii Instytutu Energii Odnawialnej (IEO) na tym rynku w naszym kraju „nieustannie przybywają nowe projekty” tego typu.

Wynika to przede wszystkim z powodu systemu aukcyjnego funkcjonującego na podstawie ustawie o odnawialnych źródłach energii (OZE). Szacunkowa moc wygranych projektów PV w ostatniej takiej aukcji przeprowadzonej w listopadzie ub. roku może wynieść ponad 500 MW. Zaś fotowoltaika wciąż będzie notować trend wzrostowy na polskim rynku odnawialnych źródeł energii. 

Według rządowego projektu Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. rynek energii słonecznej w naszym kraju powinien wzrastać corocznie o 1 GW mocy. Tymczasem z projektu nowelizacji ustawy o OZE wynika, że moc instalacji PV w aukcji w 2019 r. może wynieść nawet 750 MW. 

Podczas tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Piotr Czopek, dyr. Departamentu Energii Odnawialnej i Rozproszonej w Ministerstwie Energii wskazywał, że obecny koszt instalacji baterii fotowoltaicznej (2–2,5 mln zł za 1 MW) świadczy o kilkunastokrotnej obniżce cen, bo spadają one także na świecie, m.in. wskutek obniżki ceł na chińskie produkty. Zdaniem dyrektora, aby doszło do wspomnianej, kolejnej w tym roku aukcji, konieczna jest kolejna nowelizacja ustawy o OZE. Oprócz inwestorów w energetykę wiatrową z nowelizacji mają skorzystać firmy instalujące farmy fotowoltaiczne dla projektów o jednostkowej mocy do 1 MW. Dyrektor zapewnił, że jego resort chce, by została ona uchwalona jeszcze przed wakacjami. 

Tymczasem, z szacunków pochodzących z ubiegłorocznego raportu IEO, wynika, że na koniec 2020 r. łączna moc zainstalowana w fotowoltaice mogłaby wynieść ponad 1,2 GW. 
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Jak dokonywać dobrych wyborów zdrowotnych

/ https://gis.gov.pl/

  

- Główną rolą inspekcji sanitarnej jest pokazywanie, jak dokonywać dobrych wyborów zdrowotnych – podkreślił główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas, który odwiedził obchodzącą stulecie istnienia Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Łodzi.

"Nasza główna rola polega na tym, żebyśmy pokazali, jak dokonywać dobrych wyborów zdrowotnych" – mówił Pinkas podczas briefingu poprzedzającego zorganizowane w siedzibie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi uroczystości z okazji stulecia powołania służb sanitarno-epidemiologicznych.

"Najważniejsza w zdrowiu publicznym – a tym zajmuje się inspekcja sanitarna – jest umiejętność dotarcia do społeczeństwa z właściwą informacją. To bardzo trudny czas, bo internet jest miejscem, gdzie znajduje się zarówno sprawdzona wiedza, ale także są tam rzeczy niesprawdzone, które budzą emocje, powodują, że ludzie się wahają, nie potrafią wybrać właściwej"

– zaznaczył Pinkas.

Według szefa głównej inspekcji sanitarnej zajmuje ona ważne miejsce w mediach społecznościowych, będąc drugą instytucją rządową w Polsce o tak dużym zasięgu.

"Nasza strona internetowa, twitter, facebook, instagram – to źródła prawdziwej, rzetelnej wiedzy. Jesteśmy przekonani, że powinniśmy ją krzewić. Nam się nie wydaje – tak jak większości tzw. influencerów, którzy epatują nas różnymi sformułowaniami, my jesteśmy przekonani o tym, co podajemy, ponieważ posługujemy się prawdziwą wiedzą opartą na dowodach naukowych"

– podkreślił.

Zdaniem Pinkasa szczególnie ważne jest, aby przekazywane przez służby sanitarne treści znajdowały się w wyszukiwarkach internetowych na najbardziej premiowanych miejscach, bo od nich rozpoczyna się czytanie informacji.

Wydaje się, że zrobiliśmy bardzo dużo. Nasze departamenty komunikacji we wszystkich wojewódzkich stacjach są dobrze przygotowane do przekazywania informacji. Potrafimy kontaktować się z młodzieżą. Jedną z największych europejskich akcji dotyczących zwalczania otyłości jest nasz program "Trzymaj formę"

– dodał.

Nawiązując do stulecia służb sanitarnych w kraju, Pinkas przypomniał, że są one obecne w życiu każdego Polaka.

"Czasami inspekcja kojarzona jest wyłącznie z mandatem. Ale to, że jest bezpieczna woda, którą bada inspekcja, bezpieczna żywność, szczepienia i że nie ma wielu chorób zakaźnych – to rola profesjonalistów z Państwowej Inspekcji Sanitarnej"

– wyjaśnił.

W opinii Pinkasa inspekcja sanitarna musi stawić czoła nowym wyzwaniom jak np. e-papierosy, które stają się produktem kierowanym do młodzieży, a badania potwierdziły, że są niebezpieczne dla zdrowia, czy nowe narkotyki, tzw. dopalacze. Problemem, który powrócił po wielu latach funkcjonowania systemu szczepień, jest dla głównej inspekcji sanitarnej także zjawisko kwestionowania bezpieczeństwa i skuteczności szczepień.

"To trudny czas, bo na 80 proc. wszystkich schorzeń pracujemy sami, więc rola inspekcji sanitarnej w oświacie zdrowotnej, w profilaktyce i w edukacji jest ogromna. Jesteśmy największą instytucją zdrowia publicznego i wiemy, że będziemy jeszcze bardzo potrzebni, bo wciąż będą pojawiać się nowe zagrożenia, na które inspekcja będzie musiała reagować"

– podkreślił.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl