5 mln ton brudnej ropy z Rosji

/ redhawkgroup

  

Rosyjscy eksporterzy nie zapewniali w ostatnich dekadach ciągłych i nieprzerwanych dostaw do Polski paliw energetycznych. Czasowe przerwy w przesyle kojarzą się przede wszystkim z gazem ziemnym. Ostatnio objęły także ropę naftową.

Straty z powodu zanieczyszczenia tego surowca  pod koniec kwietnia (odnotowano w nim wówczas przekroczenie norm chlorków organicznych) i konieczności wstrzymania jego dostaw rurociągiem Przyjaźń do Polski, Słowacji, Białorusi, Niemiec i Ukrainy liczone są w milionach euro. Sami Białorusini szacowali swoje straty na koniec kwietnia na ok. 100 mln dolarów. Na razie nie wiadomo, jak (i w jakim wymiarze) strona rosyjska zamierza zrekompensować powstałe straty. Wiadomo natomiast, że ropa przestała płynąć do czterech rafinerii: w Płocku, Gdańsku oraz do dwóch niemieckich: w Schwedt (własność firm Rosnieft Deutschland i Shell Deutschland) i w Leunie (właściciel francuski Total).

Jak podała PAP, szef rosyjskiego Transnieftu Tokariew podczas spotkania z prezydentem Putinem wyjaśnił mu, że przyczyną zanieczyszczenia ropy były „działania prywatnego przedsiębiorstwa z obwodu samarskiego, które wysyłając ropę naruszyło wszystkie normy technologiczne”. Co więcej, „było to w tym przypadku czystej wody oszustwo z pogwałceniem wszystkich instrukcji i zasad”. 
 

Igor Wasilewski, prezes spółki PERN, właściciela rurociągu, informował, że jeszcze w połowie maja „to zanieczyszczone paliwo stoi dalej w białoruskiej części Przyjaźni. Kontynuujemy w to miejsce dostawy dla naszych odbiorców, m.in. z naszego magazynu oraz – drogą morską – z rosyjskiego Primorska”. 

Jak zapewniło Ministerstwo Energii „Polska jako członek UE i Międzynarodowej Agencji Energetycznej jest zobowiązana do utrzymywania 90-dniowych zapasów interwencyjnych ropy naftowej i paliw”. Dzięki temu dostawy ropy do naszych rafinerii, jak również paliw na stacje benzynowe, pozostają od tamtej pory zarówno nieprzerwane, jak i nie mniejsze niż dotychczas.

Jak na początku maja poinformował specjalistyczny portal e-petrol, czyszczenie rurociągu „Przyjaźń” potrwa nawet pół roku. Tymczasem 23 maja, a więc ponad miesiąc od zanieczyszczenia ropy, z inicjatywy ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego odbyło się spotkanie strony rosyjskiej z polskim PERN i firmami odpowiadającymi za produkcję oraz logistykę ropy naftowej przesyłanej rurociągiem „Przyjaźń”, jak również rafinerii odbierających surowiec tą drogą. W spotkaniu udział wzięli m.in. przedstawiciele firm ze strony polskiej, niemieckiej  i rosyjskiej. Chodziło o ustalenie sposobu przywrócenia dostaw kontraktowych ilości i jakości ropy naftowej do klientów PERN. Zdaniem Tchórzewskiego rozmowy „miały dobry przebieg, dialog trwa, do ustalenia pozostają jeszcze m.in. kwestie odszkodowań”.

Według PAP kolejne spotkanie w tej sprawie odbędzie się 3 czerwca w Moskwie. Może być ono „przełomowe” – ocenił, uczestniczący w poprzednim, prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Tymczasem wznowione zostały dostawy dobrej gatunkowo ropy naftowej rurociągiem „Przyjaźń” do rafinerii w czeskim Litvinovie, należącej do Grupy Orlen.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Donald Tusk nawołuje: Wyjdźcie na ulicę! „Zagranica i ulica to bardzo dobre metody"

Donald Tusk / fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

  

Tusk - jak sam twierdzi - "praktycznie patrzy" na propozycję reformy sądownictwa, którą w ostatnich dniach przedstawili politycy Prawa i Sprawiedliwości. Jest przekonany, że "ulica i zagranica mogą i nieraz odgrywały w polskiej historii bardzo pozytywne role". Zachęcał, by ludzie wychodzili na ulice, bo m.in. sam "stęsknił się za tego typu akcjami".

Zachęcam wszystkich ludzi, żeby protestowali ws. praworządności, żeby wychodzili na ulice; w Brukseli nie będą się wami zajmować, jeśli na gnicie i zło będziecie reagować zmęczeniem i apatią - mówił w sobotę były premier Donald Tusk.

Posłowie PiS złożyli w czwartek wieczorem obszerny projekt nowelizacji przepisów o ustroju sądów i Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze. Według autorów projektu, nowe rozwiązania mają dyscyplinować sędziów, którzy przekraczają swoje uprawnienia.

O propozycję zmian w sądownictwie Tusk był pytany podczas spotkania autorskiego wokół swojej książki "Szczerze".

- Ja na to patrzę bardzo praktycznie, bo mam ciągle w pamięci protesty w Polsce dotyczące czy Trybunału Konstytucyjnego, czy sądów i reakcje Brukseli i na świecie. Ja – inaczej, niż dzisiaj rządzący – uważam, że "ulica i zagranica" mogą i nieraz odgrywały w polskiej historii bardzo pozytywne role

– mówił były premier. Jak dodał, „ulica” to dziś 100 tys. ludzi, zaś „zagranica” to UE.

[polecam:https://niezalezna.pl/239414-tusk-tworca-piekielka-politycznego-jedno-mowi-a-zupelnie-co-innego-robi-w-brukseli]

Zdaniem Tuska „zagranica i ulica to bardzo dobre metody, żeby powstrzymać rządzących od tego typu rzeczy”.

- Niepotrzebne są tu przesady ani hiperbole. Nie będę mówił - uważam, że to jest przesada - o masowych represjach. Nie musimy używać przesadnych słów. To, co oni robią, jest wystarczające złe i niebezpieczne w sposób tak oczywisty, tak dotykalny, że nie trzeba żadnych kolorów tutaj dodawać – powiedział.

- Zachęcam wszystkich ludzi, żeby protestowali, żeby wychodzili na ulice (...) nie tylko dlatego, że się sam stęskniłem za tego typu akcjami – choć oczywiście też – ale obserwowałem, w jaki sposób uruchamia się instytucje międzynarodowe, międzynarodową opinię publiczną, ale przede wszystkim emocje tutaj, w kraju, kiedy jest się aktywnym i kiedy się protestuje

 – mówił Tusk, podkreślając, że rządzący wycofali się już z niektórych rozwiązań pod wpływem protestów ulicznych i zainteresowania Brukseli.

[polecam:https://niezalezna.pl/223261-co-zrobi-po-gdy-upadnie-strategia-ulicy-i-zagranicy-szczerski-ma-pewna-sugestie]

Pojawiły się już pierwsze ironiczne komentarze:

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl