Papieski fotograf z Medalem Gloria Artis

Minister Piotr Gliński odznacza Adama Bujaka / fot. Twitter/MKiDN

  

Wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński odznaczył w czwartek fotografika Adama Bujaka Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". To symboliczny znak hołdu, jaki państwo polskie wobec największych twórców może złożyć - powiedział prof. Gliński.

Wyróżnienie przyznano za "szczególne osiągnięcia artystyczne i działalność na rzecz kultury polskiej". Minister wręczył je podczas spotkania z okazji 55-lecia pracy twórczej artysty.

To wybitny fotograf, kronikarz życia Karola Wojtyły, później Jana Pawła II, ale także Polski po prostu - i to bardzo różnych elementów, bardzo różnych obszarów. Ale znamy go także jako fotografa Krakowa, fotografa klasztorów i zakonów, ludzi, budynków, architektury

 - mówił wicepremier.

Jak zaznaczył naturalne jest, że tacy wybitni twórcy otrzymują "ten symboliczny znak hołdu, jaki państwo polskie wobec największych twórców może złożyć".

I takim hołdem jest Złoty Medal Gloria Artis

- powiedział prof. Gliński.

Podkreślił, że Adam Bujak to dla jego pokolenia "historia polskiej fotografii, ale też historia polskiej historii". W jego ocenie prace fotografika to "jak zawsze w przypadku artysty subiektywna wizja Polski, która jest dla wielu osób z jego pokolenia bliska".

To jest subiektywne, ale także bardzo intensywne, wielorakie, a przede wszystkim piękne i za to wszystko chciałem panu Adamowi Bujakowi podziękować" - mówił wicepremier. Podkreślił również, że artysta jest także ciepłym człowiekiem, który budzi sympatię.

Polska kultura ma w osobie Adama Bujaka wielki filar i podporę

- zaakcentował.

Adam Bujak zaznaczył, że cieszy się, iż na spotkaniu są obecne media.

To państwo przekazujecie prawdę o nas, to czym chcieliśmy się podzielić z tysiącami ludzi. To nie są bowiem przecież zdjęcia robione dla mnie do szuflady, tylko dla ludzi właśnie

- powiedział.

Pytany o wyjątkowe dla niego zdjęcia wymienił prywatne fotografie papieża Jana Pawła II. "Kiedy byłem z nim sam na sam, kiedy mogłem kontemplować tę wspaniałą twarz, nawet kiedy już był chory. Także jego wyjątkowe spotkania z ludźmi. Moim mottem w pracy było byśmy zawsze mówili prawdę, byśmy nie szli jakąś propagandą, która niszczy człowieka" - wyjaśnił artysta.

Sztuka dla mnie jest tym, czym możemy wskrzeszać dobro u drugiego człowieka, piękno w jego oczach, w jego umyśle. To że możemy w jakiś sposób zachwycić drugiego człowieka pięknem, które obok wielu życiowych, ludzkich dramatów nadal przecież istnieje

- zaakcentował Adam Bujak.

Spotkanie zainaugurowało cykl imprez związanych z jubileuszem 55-lecia twórczości Adama Bujaka. Z tej okazji powstał też obszerny album "Życie malowane światłem" stanowiący przegląd twórczości artysty. Ta retrospektywna księga prezentuje 20 tematów najbardziej dla niego charakterystycznych z lat 1964-2019.

Jak poinformował Leszek Sosnowski, założyciel wydawnictwa Biały Kruk i wieloletni przyjaciel Adama Bujaka w ramach obchodów jubileuszu artysty odbędą się m.in. główne uroczystości 7 czerwca w Krakowie, w Kamieniołomie im. św. Jana Pawła II, na Podgórzu.

Planujemy wydać także dwie pozycje książkowe artysty - jedną poświęconą cierpieniu, i drugą przybliżającą "Polskę św. Jana Pawła II", czyli wszystkie miejsca, które Ojciec Święty odwiedził podczas pielgrzymek do Polski

 - zapowiedział.

Adam Bujak to artysta fotografik, laureat wielu nagród krajowych i międzynarodowych. Przez ponad 40 lat uwieczniał na zdjęciach życie Karola Wojtyły - najpierw jako biskupa, arcybiskupa, kardynała, a potem jako papieża Jana Pawła II, przez co nazywany jest "fotografem papieskim". Ma na swoim koncie ponad 130 albumów fotograficznych, książek, plakatów i kalendarzy. Jego albumy były wielokrotnie honorowane tytułem najpiękniejszej książki roku. On sam został m.in. odznaczony Orderem Orła Białego. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Przestrzeganie obostrzeń sprawdzają drony

/ pixel2013

  

Zielonogórscy policjanci po raz kolejny z wykorzystaniem dronów kontrolowali miejsca, gdzie mogło przebywać zbyt wiele osób. Pod lupę wzięli m.in. targowisko w Zielonej Górze. Nieprawidłowości w tym miejscu nie było, w innych było z tym różnie.

"Najbardziej newralgicznym miejscem w Zielonej Górze było właśnie miejskie targowisko przy ul. Owocowej. W sobotę, policjanci pojawiali się tam kilka razy. Żaden z patroli nie stwierdził, by zostały złamane przepisy dotyczące przebywania w miejscach publicznych i zasady robienia zakupów na targowiskach"

– powiedziała we wtorek Małgorzata Barska z Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze.

Dodała, że zielonogórzanie robiący zakupy na targowisku mogli również słyszeć wykorzystywane przez policjantów komunikaty z ostrzeżeniami.

W pow. zielonogórskim patrole policyjne są obecne w wielu innych miejscach. Podczas minionego weekendu funkcjonariusze podjęli 22 interwencje w miejscach, gdzie przebywały zbyt duże grupy ludzi. Część z tych interwencji wynikała z zawiadomień od samych zielonogórzan.

29 osób zostało ukaranych mandatami karnymi za wykroczenie, a wobec jednej osoby został sporządzony wniosek o ukaranie do sądu.

"Niestety – tak jak można się było tego spodziewać - wiele osób zachęconych ładną pogodą postanowiło jednak wyjść z domu i nie do końca rozsądnie złamać obowiązujące obecnie przepisy"

– zaznaczyła policjantka.

Policja przypomina, że w związku z pandemią koronawirusa do 11 kwietnia br. w naszym kraju nie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi i zawodowymi.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts