Sejm dementuje fake newsa. "Formułowane tezy nie mają związku z rzeczywistością"

Sala posiedzeń Sejmu / By Kancelaria Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47077419

  

W reakcji na opublikowany 30 maja na stronie internetowej dziennika "Rzeczpospolita" artykuł "Marszałek Kuchciński zaprasza komorników do parlamentu" Centrum Informacyjne Sejmu wyjaśnia, że formułowane w tekście tezy nie mają związku z rzeczywistością, a w niektórych aspektach sprawy są nadużyciem.

Artykuł dotyczy prac nad rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów w sprawie asystowania komornikowi przez Straż Marszałkowską przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych. Będzie to akt wykonawczy do art. 811 Kodeksu postępowania cywilnego, który przewiduje, że w przypadku budynków będących w pieczy formacji mundurowej lub innej służby, ewentualne czynności komornicze mogą być wykonywane w asyście funkcjonariusza danej służby.

Powyższe rozwiązania są standardem legislacyjnym i dotyczą nie tylko Straży Marszałkowskiej, a praktycznie każdej służby w Polsce: Policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego i Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Do grona tego dołączyła rok temu Straż Marszałkowska, która na mocy ustawy z 26 stycznia 2018 r. stała się z dniem wejścia w życie tego aktu prawnego (20 maja 2018 r.) pełnoprawną formacją mundurową.

Na podstawie wspomnianego przepisu kpc zostało już wydanych kilka aktów prawnych o zbliżonej treści – najnowszy to rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 15 marca 2019 r. w sprawie asystowania komornikowi przez Policję, Straż Graniczną lub Służbę Ochrony Państwa przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych (Dz. U. z 2019 r., poz. 538). Inny to rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej w sprawie asystowania komornikowi przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego, Służbę Wywiadu Wojskowego, Żandarmerię Wojskową lub wojskowe organy porządkowe przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych z 2010 r. (Dz. U. z 2010 r. Nr 76, poz. 496).

Przechodząc na grunt tekstu "Rzeczpospolitej" CIS wyjaśnia, że jest nieprawdą, jakoby Marszałek Sejmu "zapraszał" (w domyśle zachęcał?) komorników do dokonywania czynności egzekucyjnych na terenie parlamentu.

"Ponownie informujemy, że przepisy wykonawcze tego typu są standardem legislacyjnym. Są też, rzecz jasna, opracowywane na poziomie urzędniczym. Nie mają ponadto związku z żadnymi rzeczywistymi lub planowanymi egzekucjami komorniczymi na terenie parlamentu"

- czytamy w komunikacie CIS.

Kolejną nierzetelną informacją jest wzmianka o "egzekucji długów przy użyciu uzbrojonych strażników" – w projektowanym rozporządzeniu nie ma słowa o tego typu procedurze.

Warto też odnotować, że Kancelaria Sejmu, jako płatnik wynagrodzeń pracowników Kancelarii oraz uposażeń poselskich i diet parlamentarnych, ma możliwość - w przypadku otrzymania odpowiedniej korespondencji urzędowej - zajęcia tych świadczeń (w zakresie dopuszczalnym przepisami) na potrzeby uregulowania zobowiązań dochodzonych przez komorników. Jest to standardowy, a zarazem całkowicie wystarczający tryb postępowania w tego typu sytuacjach.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Prof. Legutko nie przebiera w słowach. Ostro dostało się ustępującej Komisji Europejskiej!

na zdjęciu Frans Timmermans i Jean-Claude Juncker / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska i Tomasz Adamowicz / Gazeta Polska

  

W europarlamencie żywiołowo dyskutowano wokół podsumowania dokonań ustępującej Komisji Europejskiej pod przewodnictwem Jean-Calaude'a Junckera. Wypowiadający się w imieniu grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów europoseł PiS prof. Ryszard Legutko nie zostawił na unijnych komisarzach kończących swoją kadencję suchej nitki.

Legutko zwrócił uwagę, że odchodzącej Komisji Europejskiej można przypisać co prawda kilka zasług.

Podjęto wysiłki na rzecz większej integracji jednolitego rynku, zwiększenia pewności dostaw energii albo inwestycji w gospodarkę.
- powiedział przewodniczący EKR i docenił też plan na rzecz wzmocnienia małych i średnich gospodarstw.
 
Po chwili jednak eurodeputowany PiS zwrócił uwagę, że kadencja Jean-Calaude'a Junckera cechowała się licznymi rozczarowaniami.

Tracimy jedno z największych i najbardziej wpływowych państw członkowskich. To historyczne rozczarowanie.
- oświadczył prof. Legutko.

Polityk odniósł się do bezrefleksyjności Komisji Europejskiej w związku z brexitem.

Oczekiwałem, że taka refleksja nastąpi przed brexitem, a nie kiedy już praktycznie stał się faktem.
- powiedział.
 
Polski polityk stwierdził także, że niestety zamiast potrzebnych analiz, prowadzona jest polityka pogłębiania różnic.

Dostrzegano łamanie prawa w niektórych państwach członkowskich, mimo że nie były one łamane. Jednocześnie Komisja Europejska udawała, że nie widzi karygodnego łamania praw w tych krajach, które rzeczywiście się tego dopuszczały.
- punktował prof. Legutko.

Jako jeden z przejawów braku chęci współpracy z częścią demokratycznie wybranych rządów państw członkowskich przewodniczący EKR wskazał kwestię migracji.

Traktaty wskazują że sprawy migracji pozostają w gestii państw członkowskich. Pomimo tego, narzucono zasady, których kraje w ogóle nie chciały.
- podkreślił.

Eurodeputowany PiS ocenił, że „tak bezwzględna arogancja musiała doprowadzić do podwójnych standardów”.

UE miała służyć zbliżaniu krajów i obywateli, jednak z przykrością muszę stwierdzić, że aktualnie ustępująca Komisja była pierwszą, która oddaliła kraje i obywateli od siebie.
- skwitował polityk.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, EKR

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl