Sejm dementuje fake newsa. "Formułowane tezy nie mają związku z rzeczywistością"

Sala posiedzeń Sejmu / By Kancelaria Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47077419

  

W reakcji na opublikowany 30 maja na stronie internetowej dziennika "Rzeczpospolita" artykuł "Marszałek Kuchciński zaprasza komorników do parlamentu" Centrum Informacyjne Sejmu wyjaśnia, że formułowane w tekście tezy nie mają związku z rzeczywistością, a w niektórych aspektach sprawy są nadużyciem.

Artykuł dotyczy prac nad rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów w sprawie asystowania komornikowi przez Straż Marszałkowską przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych. Będzie to akt wykonawczy do art. 811 Kodeksu postępowania cywilnego, który przewiduje, że w przypadku budynków będących w pieczy formacji mundurowej lub innej służby, ewentualne czynności komornicze mogą być wykonywane w asyście funkcjonariusza danej służby.

Powyższe rozwiązania są standardem legislacyjnym i dotyczą nie tylko Straży Marszałkowskiej, a praktycznie każdej służby w Polsce: Policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego i Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Do grona tego dołączyła rok temu Straż Marszałkowska, która na mocy ustawy z 26 stycznia 2018 r. stała się z dniem wejścia w życie tego aktu prawnego (20 maja 2018 r.) pełnoprawną formacją mundurową.

Na podstawie wspomnianego przepisu kpc zostało już wydanych kilka aktów prawnych o zbliżonej treści – najnowszy to rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 15 marca 2019 r. w sprawie asystowania komornikowi przez Policję, Straż Graniczną lub Służbę Ochrony Państwa przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych (Dz. U. z 2019 r., poz. 538). Inny to rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej w sprawie asystowania komornikowi przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego, Służbę Wywiadu Wojskowego, Żandarmerię Wojskową lub wojskowe organy porządkowe przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych z 2010 r. (Dz. U. z 2010 r. Nr 76, poz. 496).

Przechodząc na grunt tekstu "Rzeczpospolitej" CIS wyjaśnia, że jest nieprawdą, jakoby Marszałek Sejmu "zapraszał" (w domyśle zachęcał?) komorników do dokonywania czynności egzekucyjnych na terenie parlamentu.

"Ponownie informujemy, że przepisy wykonawcze tego typu są standardem legislacyjnym. Są też, rzecz jasna, opracowywane na poziomie urzędniczym. Nie mają ponadto związku z żadnymi rzeczywistymi lub planowanymi egzekucjami komorniczymi na terenie parlamentu"

- czytamy w komunikacie CIS.

Kolejną nierzetelną informacją jest wzmianka o "egzekucji długów przy użyciu uzbrojonych strażników" – w projektowanym rozporządzeniu nie ma słowa o tego typu procedurze.

Warto też odnotować, że Kancelaria Sejmu, jako płatnik wynagrodzeń pracowników Kancelarii oraz uposażeń poselskich i diet parlamentarnych, ma możliwość - w przypadku otrzymania odpowiedniej korespondencji urzędowej - zajęcia tych świadczeń (w zakresie dopuszczalnym przepisami) na potrzeby uregulowania zobowiązań dochodzonych przez komorników. Jest to standardowy, a zarazem całkowicie wystarczający tryb postępowania w tego typu sytuacjach.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Armia ugasi pożar w Amazonii?

pożar w Amazonii / twitter.com/@iaccenters_en

  

Brazylijskie wojsko wyraża gotowość do walki z rekordową liczbą pożarów w Amazonii - poinformował szef armii Edson Leal Pujol. Taką możliwość, w związku z rosnącą presją międzynarodową, rozważa także prezydent Brazylii Jair Bolsonaro.

"Wszyscy, którzy nalegają na ochronę brazylijskiej Amazonii, powinni wiedzieć, że nasi żołnierze zawsze będą czujni i gotowi do obrony i odparcia wszelkiego rodzaju zagrożeń"

- powiedział Pujol w przemówieniu podczas ceremonii Dnia Żołnierza w stolicy kraju Brasilii.

Zmobilizowanie armii rozważa także Bolsonaro, który pod presją opinii międzynarodowej zmienia swoje podejście do pożarów. Po tym, jak uznał szalejący ogień za zjawisko naturalne, a następnie oskarżył o wywoływanie pożarów organizacje pozarządowe, w piątek wyraził gotowość do zdecydowanych działań. Na pytanie dziennikarzy, czy do akcji wkroczy wojsko, odpowiedział: "Należy tego oczekiwać".

Prezydent ujawnił, że w piątek po południu czasu lokalnego spotka się z zespołem składającym się z ministrów obrony, środowiska oraz spraw zagranicznych w celu omówienia problemu i uzgodnienia środków do walki z pożarami.

Dzień wcześniej Bolsonaro stwierdził, że Brazylia nie ma środków, aby walczyć z pożarami. "Amazonia jest większa od Europy, jak można walczyć z kryminalnymi podpaleniami na takim obszarze? Nie mamy na to środków" - mówił dziennikarzom.

Według oficjalnych danych pożary na obszarze Amazonii są w tym roku większe o 83 proc. w porównaniu z takim samym okresem w ub. roku. Pastwą płomieni padły rozległe obszary puszczy tropikalnej, która jest uważana za "płuca Ziemi" i jednym z najważniejszych czynników hamujących zmiany klimatyczne.

Pożary tropikalnych lasów deszczowych w Amazonii są normalnym zjawiskiem o tej porze roku. Jednak tym razem ekolodzy twierdzą, że znaczna część tych pożarów jest celowo wzniecana przez farmerów, którzy chcą w ten sposób powiększyć pastwiska i pola uprawne.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl