Pomnik Berlinga zniknie z Saskiej Kępy. Już wiadomo, gdzie zostanie przeniesiony

Stojący na Saskiej Kępie w stolicy pomnik gen. Zygmunta Berlinga zostanie do końca roku przeniesiony do Muzeum Historii Polski. Na jego miejscu ma powstać skwer - poinformował rzecznik dzielnicy Praga-Południe Andrzej Opala. Jak dodał, koszt przenosin pomnika to około 50 tys. zł.

Pomnik Zygmunta Berlinga na Saskiej Kępie w Warszawie
By masti - Own work, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1727198

Pomnik dowódcy 1. Armii Wojska Polskiego gen. Zygmunta Berlinga na Saskiej Kępie został odsłonięty w 1985 r.

Postać Berlinga jest przedmiotem sporów. Jego przeciwnicy podkreślają, że podczas współpracy z NKWD opowiadał się za przyszłą Polską jako republiką sowiecką i zarządzał wyroki śmierci na dezerterów i żołnierzy podziemia niepodległościowego. Zdaniem zwolenników Berling zdołał uratować wielu rodaków z sowieckich łagrów.

Po roku 1989 jego pomnik kilkakrotnie był oblewany czerwoną farbą.

Decyzję o usunięciu pomnika podjęto na podstawie ustawy dekomunizacyjnej. W rozmowie z PAP rzecznik Pragi-Południe Andrzej Opala poinformował, że dzielnica jest zobligowana do usunięcia pomnika do końca roku. Ma on trafić do Muzeum Historii Polski.

- Decyzja wojewody jest jednoznaczna, musimy przenieść, tylko szukamy środków na wykonanie całego przedsięwzięcia

 - powiedział Opala. Dodał, że mimo względnie niskiego kosztu przenosin, szacowanego na 50 tys. zł, dzielnica najpierw musi się skupić na priorytetowych wydatkach, m.in. na budowę zespołu szkolno-przedszkolnego na Gocławiu.

Opala powiedział, że propozycja samorządowców zakłada, iż na miejscu pomnika powstanie skwer. Zachęcił jednak, by mieszkańcy dzielnicy zgłaszali swoje pomysły na zagospodarowanie tego miejsca w ramach budżetu obywatelskiego.

Na mocy ustawy dekomunizacyjnej w Warszawie zlikwidowano m.in. Pomnik Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej w Parku Skaryszewskim.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Zygmunt Berling #Saska Kępa #Warszawa

redakcja
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo