Tęskniliście za Gersdorf? Tym razem przygotowała płomienną przemowę o... sędziowskiej odwadze

Małgorzata Gersdorf / Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

  

Ślubowanie złożyło dziś 30 ławników Sądu Najwyższego spośród 32 wybranych przez Senat. Dwóch, którzy nie mogli być obecni na czwartkowej uroczystości w SN, ślubowania złoży indywidualnie w późniejszym terminie. I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf zwracając się do nowych ławników SN wygłosiła iście płomienną przemowę. Było o odwadze, niezawisłości i konstytucji.

To szczególny dzień dla naszego sądu, bo nigdy nie było w SN czynnika społecznego i jest to pierwszy eksperyment tego typu, który nie ukrywam, że ma wielu przeciwników, tak samo dużo jak zwolenników.
- przyznała Gersdorf.

Jak podkreśliła zwracając się do ławników, ponieważ będą oni równoprawnymi sędziami SN, to „jak wszyscy sędziowie, muszą być odważni odwagą cywilną, orzekać zgodnie z konstytucją oraz ustawami i być niezawiśli”.

To jest najważniejsze.
- podkreśliła.

Ławników do Sądu Najwyższego wybrał Senat w głosowaniach jawnych. Kandydatów mogły zgłaszać stowarzyszenia i inne organizacje społeczne i zawodowe zarejestrowane na podstawie odrębnych przepisów, z wyłączeniem partii politycznych, a także co najmniej 100 obywateli mających czynne prawo wyborcze.

Udział ławników w orzekaniu przez Sąd Najwyższy oraz ich wybór przez Senat wynikał z ustawy o SN obowiązującej od 3 kwietnia ub.r. Ławnicy uczestniczą w rozpoznawaniu przez SN skarg nadzwyczajnych oraz w rozprawach dyscyplinarnych m.in. sędziów. W uroczystości ślubowania uczestniczyli w związku z tym prezesi Izb Dyscyplinarnej oraz Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Tomasz Przesławski i Joanna Lemańska.

Na podstawie ustawy I prezes SN zarządzeniem ustaliła, że ma być 36 ławników pierwszej kadencji. Pierwszy nabór ławników SN odbył się w maju 2018 r., a pierwszy wybór dokonany został przez Senat w końcu czerwca ub.r. Wówczas wybrano 13 ławników (później dwóch złożyło rezygnację). Konieczny okazał się nabór uzupełniający, który zainicjowano w końcu stycznia br. W połowie kwietnia br. Senat wybrał 21 ławników w ramach tego wyboru uzupełniającego.
Kadencja ławników – zgodnie z ustawą – rozpoczęła się dziś - w dniu złożenia ślubowania, a zakończy 31 grudnia 2021 r. Przepisy przewidywały możliwość orzekania w SN w okresie przejściowym - do złożenia ślubowania - przez ławników z Sądu Okręgowego w Warszawie i Sądu Okręgowego Warszawa-Praga.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nigeria. Dżihadyści zabili zakładników

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Działająca w Nigerii międzynarodowa organizacja pomocowa Action Against Hunger poinformowała, że dzihadyści zabili czterech jej pracowników, którzy zostali porwani w lipcu br. Przy życiu pozostaje jeszcze jeden z zakładników.

W lipcu sześć osób z organizacji humanitarnej zostało uprowadzonych w pobliżu miasta Damasak w stanie Borno. Uprowadzenia dokonała Zachodnioafrykańska Prowincja Państwa Islamskiego (ISWAP), odłam Boko Haram. Jedna z osób porwanych została zabita we wrześniu.

Wczoraj poinformowano, że dżihadyści zgładzili kolejne cztery osoby mimo apeli Action Against Hunger o uwolnienie zakładników.

- Nasza organizacja potępia te zabójstwa w najostrzejszych słowach i głęboko ubolewa, że nie wykonano wezwań do uwolnienia zakładników

- oświadczono. Jednocześnie ponownie zaapelowano do uwolnienia ostatniej żyjącej porwanej osoby.

Organizacja Boko Haram, której nazwę tłumaczy się jako „zachodnia edukacja to świętokradztwo”, walczy zbrojnie o wprowadzenie szariatu we wszystkich 36 stanach Nigerii. Szariat obowiązuje w północnych stanach kraju, gdzie mieszka najwięcej muzułmanów. 10 lat istnienia Boko Haram w Nigerii pozbawiło życia ok. 30 tys. osób, a ponad 2 mln musiało opuścić swoje domostwa.

Action Against Hunger jest międzynarodową organizacją pozarządową mającą na celu walkę z głodem na świecie. Została założona w 1979 przez grupę francuskich lekarzy, naukowców, dziennikarzy i pisarzy. Obecnie działa w 40 krajach

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl