PSL ucieka z Koalicji i chce samodzielnego startu? Kosiniak-Kamysz: Decyzja przed nami

Władysław Kosiniak-Kamysz - lider PSL / Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

W najbliższą sobotę zbiera się Rada Naczelna PSL. Władysław Kosiniak-Kamysz ujawnia, że to właśnie tam rozpocznie się dyskusja o tym, w jakiej formule Ludowcy wystartują w jesiennych wyborach parlamentarnych. Tymczasem lider PSL już otwarcie mówi, że pierwszą opcją dla Stronnictwa jest zawsze samodzielny start.

W niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego, PiS uzyskało 45,38 proc. głosów, KE - 38,47 proc., Wiosna - 6,06 proc. PiS zdobyło 27 mandatów, Koalicja Europejska - 22, a Wiosna - 3.

PSL w eurowyborach startowało w ramach Koalicji Europejskiej wraz z PO, SLD, Nowoczesną i Zielonymi. Mandaty uzyskało trzech działaczy Stronnictwa: dotychczasowi europosłowie Jarosław Kalinowski i Krzysztof Hetman oraz Adam Jarubas. W kończącej się kadencji PE Stronnictwo miało 4 europosłów.

Kosiniak-Kamysz pytany, czy jest możliwa dalsza współpraca partii tworzących Koalicję Europejską w wyborach wypowiada się dość zachowawczo.

Decyzja przed nami. W sobotę zbiera się Rada Naczelna PSL, gdzie będziemy rozmawiać o wyniku wyborów europejskich, podsumujemy projekt Koalicja Europejska i rozpoczniemy dyskusję o tym, w jakiej formule wystartować w wyborach parlamentarnych.
- podkreślił lider PSL.

Jak dodał, chciałby, żeby była „to jak zawsze w PSL szeroka dyskusja”.

Jesteśmy najbardziej demokratyczną partią na polskiej scenie politycznej i tego się będziemy trzymać.
- przekonywał Kosiniak-Kamysz.

Donald Tusk, odnosząc się do przyszłości współpracy ugrupowań tworzących KE mówił, że „budowanie, a nie rozbijanie jest wartością”.

Gdybyście mieli się podzielić, zastanówcie się trzy razy, czy na pewno podzieleni macie pomysł na zwycięstwo.
- przekonywał Tusk.

Odnosząc się do tych słów Kosiniak-Kamysz ujawnił, że PSL wcale nie odrzuca obecnie opcji samodzielnego startu.

Doceniam troskę przewodniczącego Tuska. To polityk z ogromnym doświadczeniem i dziś przed nami poważna analiza. Pierwszą opcją dla każdej partii politycznej, a szczególnie dla takiej, która jest w stanie wystawić własne listy, jest samodzielny start. I to jest zawsze pierwsza opcja dla PSL. Ale wszystkie decyzje dopiero przed nami.
- zaznaczył lider PSL.

Tymczasem sygnały koalicyjne zaczyna wysyłać Wiosna Roberta Biedronia.

Pojawiający się w mediach pomysł na wystawienie jednej listy opozycji do Senatu, uważamy za interesujący. Listy senackie to platforma, na której można rozmawiać.
- mówił w programie „Onet Rano” Krzysztof Śmiszek, działacz partii Wiosna. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

UE gotowa opóźnić brexit?

zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/TeroVesalainen

  

Unia Europejska przesunie brexit do lutego 2020 roku, jeśli premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson nie będzie w stanie przeforsować uzgodnionego porozumienia w Izbie Gmin w nadchodzącym tygodniu - podał "The Sunday Times".

Jak ujawniają źródła dyplomatyczne, opóźnienie miałoby być "ruchome", co oznacza, że Wielka Brytania może wyjść z UE wcześniej - 1 lub 15 listopada, grudnia lub stycznia - jeśli umowa zostanie ratyfikowana przed końcem najbliższego tygodnia.

Żadna decyzja nie zostanie podjęta, dopóki państwa UE nie ocenią szans na przyjęcie przez parlament porozumienia o warunkach wyjścia, czyli na pewno nie zapadnie przed wtorkiem. Natomiast jeśli Johnson będzie miał poważne kłopoty z przyjęciem umowy w Izbie Gmin lub jeśli posłowie wymuszą drugie referendum, wówczas kraje UE, a zwłaszcza Niemcy, będą naciskać na dłuższe przesunięcie, być może do czerwca przyszłego roku - podaje "The Sunday Times".

Cytowany przez gazetę Norbert Roettgen, przewodniczący komisji spraw zagranicznych Bundestagu i jeden z najważniejszych polityków chadeckiej partii CDU kanclerz Niemiec Angeli Merkel, opowiada się za dłuższym opóźnieniem. "Rada Europejska powinna teraz zdecydować o ostatnim, długim opóźnieniu, dając Wielkiej Brytanii czas na przygotowanie się do wszystkich możliwych rozwiązań, w tym drugiego referendum" - powiedział.

Antti Rinne, premier Finlandii, która sprawująca obecnie przewodnictwo w Radzie UE, będzie współpracował z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem w celu przeprowadzenia w ciągu najbliższych kilku dni konsultacji z unijnymi rządami. On również powiedział, że zapewnienie dodatkowego czasu Wielkiej Brytanii jest sensowne.

Według źródeł dyplomatycznych najbardziej prawdopodobną opcją jest podjęcie decyzji, że trzymiesięczne opóźnienie brexitu, zgodnie z tzw. ustawą Benna, do 31 stycznia 2020 roku, jest czysto "technicznym przedłużeniem". Taka decyzja może nawet nie wymagać od przywódców UE zorganizowania dodatkowego szczytu w poniedziałek 28 października i mogłaby zostać uzgodniona w drodze wymiany listów ambasadorów w Brukseli - pisze "The Sunday Times".

UE będzie musiała natomiast zorganizować nadzwyczajny szczyt, jeśli konieczne będzie przesunięcie brexitu poza 31 stycznia 2020 roku, gdyby porozumienie utknęło w Izbie Gmin lub deputowani odrzucili je, nie podejmując decyzji w sprawie nowego referendum ani nie odwołując wniosku o wyjście z UE.

Jak podkreśla "The Sunday Times", głównym pytaniem dla UE, a zwłaszcza dla Francji, byłby "cel" kolejnego długiego opóźnienia. Amelie de Montchalin, francuska minister ds. europejskich, powiedziała gazecie "Journal du Dimanche", że "niepewność polityczna" musi się skończyć. "Powinniśmy przestać wierzyć, że w interesie wszystkich leży wstrzymanie wszystkiego na sześć miesięcy, a potem wszystko będzie lepiej" - powiedziała minister.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl