O zakończeniu posiedzenia Prezydium Komitetu Politycznego PiS poinformował dziennikarzy wiceprezes partii Adam Lipiński. Nie chciał jednak odpowiedzieć na pytania dotyczące ustaleń jakie na nim zapadły.

Inny wiceprezes PiS, szef MSWiA, który otrzymał w niedzielę mandat europosła, Joachim Brudziński wyjeżdżając ze spotkania powiedział dziennikarzom, że o decyzjach, które zapadły na spotkaniu będzie informować premier Mateusz Morawiecki.

Po zakończeniu posiedzenia trwały jeszcze rozmowy Jarosława Kaczyńskiego z Mateuszem Morawieckim, którzy jako ostatni opuścili siedzibę PiS.

Konieczność zmiany w rządzie wynika z tego, że w niedzielnych wyborach do PE mandat otrzymało kilku ministrów: wicepremier Beata Szydło, szef MSWiA Joachim Brudziński, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, szefowa MEN Anna Zalewska, minister ds. pomocy humanitarnej Beata Kempa, a także rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

W posiedzeniu komitetu poza Morawieckim, Kaczyńskim, Brudzińskim i Lipińskim uczestniczyli wiceprezesi ugrupowania: Beata Szydło, Mariusz Błaszczak, Mariusz Kamiński i Antoni Macierewicz, wicepremier Piotr Gliński, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, a także szef klubu PiS wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.