Czerwone wino – filar diety śródziemnomorskiej

/ congerdesign

  

Ludzie spożywali wino od zarania wieków. Wzmianki o nim pojawiają się już w najstarszych zapiskach. Zalety wina odkryli już w starożytności wielcy myśliciele i mędrcy, którzy wiedzieli, co dobre dla ciała i ducha. W diecie korzystnej dla mózgu zalecane jest codzienne picie wina, najlepiej lampka do kolacji.

Jest to duża różnica w porównaniu z innymi dietami, gdzie każdy produkt zawierający alkohol jest traktowany jako zło i element zupełnie niepotrzebny. Wino, co  potwierdzają to liczne badania ma właściwości zdrowotne. Mikołaj Choroszyński w swojej książce pt. „Dieta mind. Sposób na długie życie” wymienia liczne zalety zdrowotne czerwonego, wytrawnego wina.

W naszym kraju niestety nie ma tradycji picia wina i dlatego jego konsumpcja nie kojarzy się z niczym dobrym. Największym propagatorem wina na świecie było Wielkie Cesarstwo Rzymskie. We wszystkich krajach, które podbiło, szybko pojawiały się winnice. A w winiarniach krzewiła się kultura picia wina. Rzymska machina wojenna zatrzymała się na zachód i południe od słowiańskich granic, nie docierając na nasze, dzikie wtedy tereny. Rzymianie dotarli natomiast do ziemi Franków i dzisiaj możemy obserwować tzw. francuski paradoks: Francuzi jedzą bardzo tłusto, a mimo to żyją zadziwiająco długo. Naukowcy dopatrują się tutaj działania ochronnego właśnie w winie.

 Niestety, wino nie chroni przed nowotworami wątroby, na które chorują miłośnicy jego NADMIERNEJ konsumpcji. Natomiast kieliszek wina dziennie redukuje stres, poprawia krążenie i wspomaga
funkcjonowania mózgu. Działa przeciwzapalnie i opóźnia występowanie chorób neurodegeneracyjnych.

Wino chroni przed chorobami układu krążenia tylko aktywne osoby. Warto zadbać o codzienną aktywność, choćby miał być to tylko spacer!

W diecie korzystnej dla mózgu szczególnie polecane jest wino WYTRAWNE CZERWONE.
Nie zawiera w zasadzie cukrów, a jest bogate w składniki chroniące organizm – flawonoidy. Należą do nich resweratrol, kwercetyna, antocyjany, katechiny. Szczególnie ciekawe i coraz lepiej poznane właściwości ma właśnie resweratrol.

Resweratrol - to związek z rodziny polifenoli. Czerwone wino jest najbogatszym źródłem resweratrolu – flawonoidy o zdumiewających właściwościach zarówno leczniczych, jak i profilaktycznych. Jest to bardzo aktywny związek o wielopłaszczyznowym działaniu. Jego najważniejszymi właściwościami są: korzystne działanie na układ sercowo-naczyniowy, działanie antyoksydacyjne, działanie przeciwzapalne, działanie antynowotworowe, działanie neuroprotekcyjne.

Wszelkie choroby układu nerwowego mają złożoną, często jeszcze nie do końca poznaną, genezę. Na większość z nich nie ma lekarstwa, a leczenie polega jedynie na łagodzeniu objawów. I tu okazuje się niezbędna PROFILAKTYKA, a resweratrol jest do tego świetnym narzędziem. Jedną cechą wspólną chorób o podłożu neurodegeneracjnym, jest wpływ wolnych rodników. Stres oksydacyjny uszkadza komórki nerwowe, przyspieszając tym samym kaskadowe zmiany chorobowe. A resweratrol ma właściwości silnie antyoksydacyjne. 

Ze względu na swoje niezwykłe właściwości, resweratrol jest aktualnie intensywnie badany pod kątem przydatności w zapobieganiu i leczeniu chorób neurodegeneracyjnych, jak choroba Alzheimera, demencja czy choroba Parkinsona. Zauważono, że resweratrol ma właściwości rozkładające białko beta-amyloid na mniejsze cząsteczki: polipeptydy i aminokwasy. A to właśnie odkładanie blaszek białkowej substancji beta-amyloidu uważa się za przyczynę powstawania choroby Alzheimera. Dzięki tej wiedzy możemy odpowiednią dietą spowolnić postęp choroby.

Obiecująco wyglądają badania nad wykorzystaniem resweratrolu w chorobie Parkinsona. Tutaj obumieranie komórek nerwowych następuje w istocie szarej mózgu, pniu mózgu i powoduje zanik kory mózgowej. Głównym powodem jest zmniejszona lub całkowicie zahamowana produkcja dopaminy. Zostaje zaburzona homeostaza i nasilają się reakcje wolnorodnikowe. Jak wykazali naukowcy, resweratrol obniża stres oksydacyjny w tych obszarach poprzez usuwanie wolnych rodników. Dodatkowo obniża stan zapalny, który wywołuje postęp choroby.

Najbogatszym źródłem resweratrolu są czerwone winogrona oraz pozyskiwane z nich wino. Białe wino zawiera go zdecydowanie mniej. Wynika to z różnicy w technologii produkcji wina białego i czerwonego. Przy pozyskiwaniu moszczu z białych winogron skorki po wyciśnięciu są wyrzucane, a przy produkcji czerwonego wina zmiażdżone owoce pozostają w kadziach i beczkach, aby puścić do wyciśniętego soku barwę, aromat oraz naturalne substancje w nich zawarte. Szczególnie bogate w resweratrol są odmiany z ciepłych i słonecznych zachodnich regionow Europy, zwłaszcza Francji. Za najbardziej zasobny w ten
związek uważa się winogrona ze szczepu „Pinot noir”.

Oprócz tego bogate w resweratrol są owoce jagodowe (morwa, żurawina, borówka, czarna porzeczka, truskawki, maliny), owoce chlebowca, orzeszki ziemne, kakao i gorzka czekolada.

Przepis 

Risotto z leśnymi grzybami na czerwonym winie

Składniki:
cebula, bakłażan, grzyby leśne, orzechy włoskie, oliwa, wino czerwone, wywar warzywny, natka pietruszki, czosnek, tymianek, pieprz czarny, sól himalajska.

Przygotowanie:
Na oliwie podsmażyć pokrojoną w kostkę cebulkę. Dodać pokrojone grzyby, czosnek oraz przyprawy. Następnie wsypać ryż i smażyć jeszcze przez 5 min. Po tym czasie zalać potrawę winem i uzupełnić bulionem, tak aby płyn unosił się 2 cm nad ryżem. Przykryć patelnię i zmniejszyć ogień. Co jakiś czas sprawdzać, czy risotto wypiło już cały płyn (powinien zniknąć po 15–20 min.). Wyłączyć ogień i zostawiam potrawę jeszcze
na 10 min., aby spokojnie doszła. W międzyczasie pokroić bakłażan na grube plastry i grillować lekko je soląc. Zgrillowane plastry bakłażana przekroić na pół i dodać do risotto. Mieszać. Na talerzu posypać potrawę orzechami i posiekaną natką pietruszki.

Polecany szczep:
Nebbiolo to jeden z bardziej charakternych czerwonych szczepów. Znany z wysokiej taniny, zarysowanej kwasowości, ale również z akcentów ziemistych i to właśnie one tworzą świetną kombinację z leśnymi grzybami. Langhe Nebbiolo to najbardziej soczysty i najlżejszy z przedstawicieli tej odmiany. Wino nie przytłoczy eleganckiej potrawy, podkreśli grzybowość i ziołowość, ale też nada odpowiedni owocowy charakter.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

XIV Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” już za nami! Przeżyjmy to jeszcze raz - FOTO i WIDEO

XIV Zjazd Klubów "Gazety Polskiej" / Andrzej Piekarski

  

Dziś zakończył się XIV Zjazd Klubów "Gazety Polskiej", który jak co roku odbył się w Spale. Wśród gości znaleźli się między innymi ministrowie, a także premier Mateusz Morawiecki oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński.

XIV Zjazd Klubów "Gazety Polskiej" jak zwykle cieszył się ogromną frekwencją klubowiczów, którzy mogli wysłuchać wystąpień między innymi przedstawicieli polskiego rządu. Wśród gości był także prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

[polecam:https://niezalezna.pl/275941-wynik-eurowyborow-sojusz-z-usa-propozycje-na-kampanie-nasz-wywiad-z-j-kaczynskim]

Swoje wystąpienie zaczął on od podziękowań.

- Państwa aktywność, determinacja, zaangażowanie - to wieloletnie i to skoncentrowane najbardziej wokół ostatniego czasu, w ciągu kampanii wyborczej - bardzo pomogły polskiej sprawie

- powiedział do zgromadzonych w Spale Kaczyński.

- Pomagacie Polsce, by ten kierunek, który przynosi jej sukcesy i to już dzisiaj jest ewidentne i przyznawane przez naprawdę wielu, żeby ten kierunek najpierw mógł zacząć realne funkcjonować, nie tylko jako zapowiedź, tylko jako program, ale jako coś realnego, jako realna polityka i by miał szansę na kontynuację - kontynuację w następnej kadencji i daj Boże w kolejnych, bo przebudowa naszej ojczyzny, taka przebudowa, która pozwoli jej wykorzystać wszystkie szanse, wszystkie możliwości, cały potencjał, to jest naprawdę ogromne, herkulesowe zadanie, ale jesteśmy wspólnie w stanie to zadanie wykonać, tylko na to trzeba lat i od was w niemałej mierze zależy to, czy te lata otrzymamy"

- podkreślił.

- Jeżeli zapytać o rolę Klubów "GP" w tej kampanii, to odpowiem: dotrzeć do ludzi. Dotarcie do każdego człowieka, do każdej parafii, do każdej gminy, to jest nasze ogromne zadanie

- zaznaczył lider partii rządzącej.

[polecam:https://niezalezna.pl/275938-jaroslaw-kaczynski-w-spale-o-zadaniu-dla-klubow-gazety-polskiej-dotrzec-do-ludzi-wideo]

Zgromadzonych w Spale swoją obecnością zaszczycił również premier Mateusz Morawiecki.

[polecam:https://niezalezna.pl/275963-kampania-do-parlamentu-mlody-elektorat-i-sojusz-z-usa-premier-morawiecki-dla-niezaleznapl]

Szef rządu, nawiązując do konwencji "trochę piłkarskiej i narodowej" oraz miejsca spotkania w Centralnym Ośrodku Sportu, gdzie "często trenuje kadra narodowa, żeby osiągać zwycięstwa", podkreślił, że dla niego "kluby Gazety Polskiej, środowiska patriotyczne, są taką kadrą narodową, kadrą, która ma zwyciężać, i kadrą, która będzie zwyciężać".

- Nie miejmy żadnych złudzeń. Teraz ten bój będzie - wczoraj mówiłem, że jak bitwa pod Grunwaldem - to dzisiaj (podam) może jakąś inną bitwę, jak bitwa pod Salaminą. To my jesteśmy spadkobiercami tamtych starożytnych Greków, Greków wolności, greckiej demokracji

- zaznaczył Morawiecki.

- Dlatego właśnie bronimy konstytucji przed tymi, którzy chcą ją łamać, nie bacząc na to, że są zapisane tam: artykuł 20 o społecznej gospodarce rynkowej, o tym na czym polega małżeństwo, że małżeństwo jest związkiem mężczyzny i kobiety

- przypomniał i zaapelował: "nie dajmy łamać konstytucji".

[polecam:https://niezalezna.pl/275949-premier-morawiecki-na-zjezdzie-klubow-gp-wchodzimy-w-okres-najostrzejszej-walki-politycznej]

Wyjątkowa atmosfera zjazdu Klubów "Gazety Polskiej" udzieliła się nawet premierowi, który chwycił za gitarę.

[polecam:https://niezalezna.pl/275967-wspaniala-atmosfera-na-zjezdzie-klubow-gp-premier-morawiecki-chwycil-za-gitare-zdjecia-i-wideo]

Wśród gości znaleźli się również szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów, Marek Suski, były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

[polecam:https://niezalezna.pl/275893-minister-suski-do-klubow-gazety-polskiej-dzieki-tej-dzialalnosci-odbudowala-sie-polska]

[polecam:https://niezalezna.pl/275905-xiv-zjazd-klubow-gazety-polskiej-szefernaker-krytycznie-o-pomysle-po-prowadza-do-destabilizacji]

[polecam:https://niezalezna.pl/275933-antoni-macierewicz-w-spale-nie-ma-formacji-patriotycznej-ktora-wspieralaby-opcje-rosyjska]

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl