Jest to duża różnica w porównaniu z innymi dietami, gdzie każdy produkt zawierający alkohol jest traktowany jako zło i element zupełnie niepotrzebny. Wino, co  potwierdzają to liczne badania ma właściwości zdrowotne. Mikołaj Choroszyński w swojej książce pt. „Dieta mind. Sposób na długie życie” wymienia liczne zalety zdrowotne czerwonego, wytrawnego wina.

W naszym kraju niestety nie ma tradycji picia wina i dlatego jego konsumpcja nie kojarzy się z niczym dobrym. Największym propagatorem wina na świecie było Wielkie Cesarstwo Rzymskie. We wszystkich krajach, które podbiło, szybko pojawiały się winnice. A w winiarniach krzewiła się kultura picia wina. Rzymska machina wojenna zatrzymała się na zachód i południe od słowiańskich granic, nie docierając na nasze, dzikie wtedy tereny. Rzymianie dotarli natomiast do ziemi Franków i dzisiaj możemy obserwować tzw. francuski paradoks: Francuzi jedzą bardzo tłusto, a mimo to żyją zadziwiająco długo. Naukowcy dopatrują się tutaj działania ochronnego właśnie w winie.

 Niestety, wino nie chroni przed nowotworami wątroby, na które chorują miłośnicy jego NADMIERNEJ konsumpcji. Natomiast kieliszek wina dziennie redukuje stres, poprawia krążenie i wspomaga
funkcjonowania mózgu. Działa przeciwzapalnie i opóźnia występowanie chorób neurodegeneracyjnych.

Wino chroni przed chorobami układu krążenia tylko aktywne osoby. Warto zadbać o codzienną aktywność, choćby miał być to tylko spacer!

W diecie korzystnej dla mózgu szczególnie polecane jest wino WYTRAWNE CZERWONE.
Nie zawiera w zasadzie cukrów, a jest bogate w składniki chroniące organizm – flawonoidy. Należą do nich resweratrol, kwercetyna, antocyjany, katechiny. Szczególnie ciekawe i coraz lepiej poznane właściwości ma właśnie resweratrol.

Resweratrol - to związek z rodziny polifenoli. Czerwone wino jest najbogatszym źródłem resweratrolu – flawonoidy o zdumiewających właściwościach zarówno leczniczych, jak i profilaktycznych. Jest to bardzo aktywny związek o wielopłaszczyznowym działaniu. Jego najważniejszymi właściwościami są: korzystne działanie na układ sercowo-naczyniowy, działanie antyoksydacyjne, działanie przeciwzapalne, działanie antynowotworowe, działanie neuroprotekcyjne.

Wszelkie choroby układu nerwowego mają złożoną, często jeszcze nie do końca poznaną, genezę. Na większość z nich nie ma lekarstwa, a leczenie polega jedynie na łagodzeniu objawów. I tu okazuje się niezbędna PROFILAKTYKA, a resweratrol jest do tego świetnym narzędziem. Jedną cechą wspólną chorób o podłożu neurodegeneracjnym, jest wpływ wolnych rodników. Stres oksydacyjny uszkadza komórki nerwowe, przyspieszając tym samym kaskadowe zmiany chorobowe. A resweratrol ma właściwości silnie antyoksydacyjne. 

Ze względu na swoje niezwykłe właściwości, resweratrol jest aktualnie intensywnie badany pod kątem przydatności w zapobieganiu i leczeniu chorób neurodegeneracyjnych, jak choroba Alzheimera, demencja czy choroba Parkinsona. Zauważono, że resweratrol ma właściwości rozkładające białko beta-amyloid na mniejsze cząsteczki: polipeptydy i aminokwasy. A to właśnie odkładanie blaszek białkowej substancji beta-amyloidu uważa się za przyczynę powstawania choroby Alzheimera. Dzięki tej wiedzy możemy odpowiednią dietą spowolnić postęp choroby.

Obiecująco wyglądają badania nad wykorzystaniem resweratrolu w chorobie Parkinsona. Tutaj obumieranie komórek nerwowych następuje w istocie szarej mózgu, pniu mózgu i powoduje zanik kory mózgowej. Głównym powodem jest zmniejszona lub całkowicie zahamowana produkcja dopaminy. Zostaje zaburzona homeostaza i nasilają się reakcje wolnorodnikowe. Jak wykazali naukowcy, resweratrol obniża stres oksydacyjny w tych obszarach poprzez usuwanie wolnych rodników. Dodatkowo obniża stan zapalny, który wywołuje postęp choroby.

Najbogatszym źródłem resweratrolu są czerwone winogrona oraz pozyskiwane z nich wino. Białe wino zawiera go zdecydowanie mniej. Wynika to z różnicy w technologii produkcji wina białego i czerwonego. Przy pozyskiwaniu moszczu z białych winogron skorki po wyciśnięciu są wyrzucane, a przy produkcji czerwonego wina zmiażdżone owoce pozostają w kadziach i beczkach, aby puścić do wyciśniętego soku barwę, aromat oraz naturalne substancje w nich zawarte. Szczególnie bogate w resweratrol są odmiany z ciepłych i słonecznych zachodnich regionow Europy, zwłaszcza Francji. Za najbardziej zasobny w ten
związek uważa się winogrona ze szczepu „Pinot noir”.

Oprócz tego bogate w resweratrol są owoce jagodowe (morwa, żurawina, borówka, czarna porzeczka, truskawki, maliny), owoce chlebowca, orzeszki ziemne, kakao i gorzka czekolada.

Przepis 

Risotto z leśnymi grzybami na czerwonym winie

Składniki:
cebula, bakłażan, grzyby leśne, orzechy włoskie, oliwa, wino czerwone, wywar warzywny, natka pietruszki, czosnek, tymianek, pieprz czarny, sól himalajska.

Przygotowanie:
Na oliwie podsmażyć pokrojoną w kostkę cebulkę. Dodać pokrojone grzyby, czosnek oraz przyprawy. Następnie wsypać ryż i smażyć jeszcze przez 5 min. Po tym czasie zalać potrawę winem i uzupełnić bulionem, tak aby płyn unosił się 2 cm nad ryżem. Przykryć patelnię i zmniejszyć ogień. Co jakiś czas sprawdzać, czy risotto wypiło już cały płyn (powinien zniknąć po 15–20 min.). Wyłączyć ogień i zostawiam potrawę jeszcze
na 10 min., aby spokojnie doszła. W międzyczasie pokroić bakłażan na grube plastry i grillować lekko je soląc. Zgrillowane plastry bakłażana przekroić na pół i dodać do risotto. Mieszać. Na talerzu posypać potrawę orzechami i posiekaną natką pietruszki.

Polecany szczep:
Nebbiolo to jeden z bardziej charakternych czerwonych szczepów. Znany z wysokiej taniny, zarysowanej kwasowości, ale również z akcentów ziemistych i to właśnie one tworzą świetną kombinację z leśnymi grzybami. Langhe Nebbiolo to najbardziej soczysty i najlżejszy z przedstawicieli tej odmiany. Wino nie przytłoczy eleganckiej potrawy, podkreśli grzybowość i ziołowość, ale też nada odpowiedni owocowy charakter.