PSL stracił cierpliwość? Sawicki o scenariuszu na jesień: "Zmierzymy się z PiS-em i z Platformą"

Marek Sawicki / Filip Blazejowski/Gazeta Polska

  

Wyborcza klęska Koalicji Europejskiej spowodowała, że przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi dojdzie prawdopodobnie do dużych zmian. Wiele wskazuje na to, że Polskie Stronnictwo Ludowe nie będzie już współpracować z Platformą Obywatelską przy ponownym tworzeniu wyborczej koalicji. Wskazują na to słowa Marka Sawickiego. "Zmierzymy się i z PiS-em i z Platformą" - powiedział.

Polskie Stronnictwo Ludowe płaci ogromną cenę za bratanie się z Platformą Obywatelską. Przed wyborami do Parlamentu Europejskiego regionalni działacze, na czele ze Sławomirem Świerzyńskim, zrobili odwrót po tym, jak PSL kolejny raz wszedł do misz-maszu koalicyjnego, m.in. ze środowiskami wspierającymi LGBT.

Wynik wyborów także mówi sam za siebie - PO, PSL, Nowoczesna, Zieloni i SLD startowali z jednej listy, a nie potrafili zbliżyć się do wyniku, jaki osiągnęła Zjednoczona Prawica. To totalna kompromitacja liderów tych ugrupowań.

O tym, że PSL popełnił błąd, startując w Koalicji Europejskiej, mówił krótko po wyborach poseł Eugeniusz Kłopotek.

"Jeżeli chodzi o Koalicję Europejską, to jej wynik nie jest zły. Choć oczywiście mogło być lepiej. Na 1 czerwca została zwołana Rada Naczelna PSL i tam będziemy podejmowali wszystkie decyzje. Mimo tego wciąż uważam, że start z Koalicji Europejskiej był ze strony PSL błędem. Jestem przekonany, że gdybyśmy startowali samodzielnie, pod własnym szyldem, to na pewno próg 5 proc. udałoby się przekroczyć"

- powiedział.

Taka wypowiedź mogła wskazywać na to, że PSL nie wejdzie już więcej do takiej koalicji. Dziś oliwy do ognia dolał Marek Sawicki. Stwierdził bowiem, że jesienią PSL zmierzy się "i z PiS-em i z Platformą".

"Od kilku miesięcy z ekspertami pracujemy nad programem na wybory krajowe. Na kolejną dekadę. Polskę 2020, to będzie kolejna dekada XXI wieku. Zmierzymy się i z PiS-em i z Platformą na programy, a nie na negacje"

– zdradził w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w programie „Wydarzenia i Opinie” Polsat News.

Wygląda więc na to, że Koalicja Europejska, gdzie ramię w ramię szły PO i PSL, przechodzi właśnie do historii. W niedzielę wyborcy jednoznacznie pokazali, że ta formuła nie ma zwycięskiej racji bytu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Polsat News, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

UE gotowa opóźnić brexit?

zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/TeroVesalainen

  

Unia Europejska przesunie brexit do lutego 2020 roku, jeśli premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson nie będzie w stanie przeforsować uzgodnionego porozumienia w Izbie Gmin w nadchodzącym tygodniu - podał "The Sunday Times".

Jak ujawniają źródła dyplomatyczne, opóźnienie miałoby być "ruchome", co oznacza, że Wielka Brytania może wyjść z UE wcześniej - 1 lub 15 listopada, grudnia lub stycznia - jeśli umowa zostanie ratyfikowana przed końcem najbliższego tygodnia.

Żadna decyzja nie zostanie podjęta, dopóki państwa UE nie ocenią szans na przyjęcie przez parlament porozumienia o warunkach wyjścia, czyli na pewno nie zapadnie przed wtorkiem. Natomiast jeśli Johnson będzie miał poważne kłopoty z przyjęciem umowy w Izbie Gmin lub jeśli posłowie wymuszą drugie referendum, wówczas kraje UE, a zwłaszcza Niemcy, będą naciskać na dłuższe przesunięcie, być może do czerwca przyszłego roku - podaje "The Sunday Times".

Cytowany przez gazetę Norbert Roettgen, przewodniczący komisji spraw zagranicznych Bundestagu i jeden z najważniejszych polityków chadeckiej partii CDU kanclerz Niemiec Angeli Merkel, opowiada się za dłuższym opóźnieniem. "Rada Europejska powinna teraz zdecydować o ostatnim, długim opóźnieniu, dając Wielkiej Brytanii czas na przygotowanie się do wszystkich możliwych rozwiązań, w tym drugiego referendum" - powiedział.

Antti Rinne, premier Finlandii, która sprawująca obecnie przewodnictwo w Radzie UE, będzie współpracował z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem w celu przeprowadzenia w ciągu najbliższych kilku dni konsultacji z unijnymi rządami. On również powiedział, że zapewnienie dodatkowego czasu Wielkiej Brytanii jest sensowne.

Według źródeł dyplomatycznych najbardziej prawdopodobną opcją jest podjęcie decyzji, że trzymiesięczne opóźnienie brexitu, zgodnie z tzw. ustawą Benna, do 31 stycznia 2020 roku, jest czysto "technicznym przedłużeniem". Taka decyzja może nawet nie wymagać od przywódców UE zorganizowania dodatkowego szczytu w poniedziałek 28 października i mogłaby zostać uzgodniona w drodze wymiany listów ambasadorów w Brukseli - pisze "The Sunday Times".

UE będzie musiała natomiast zorganizować nadzwyczajny szczyt, jeśli konieczne będzie przesunięcie brexitu poza 31 stycznia 2020 roku, gdyby porozumienie utknęło w Izbie Gmin lub deputowani odrzucili je, nie podejmując decyzji w sprawie nowego referendum ani nie odwołując wniosku o wyjście z UE.

Jak podkreśla "The Sunday Times", głównym pytaniem dla UE, a zwłaszcza dla Francji, byłby "cel" kolejnego długiego opóźnienia. Amelie de Montchalin, francuska minister ds. europejskich, powiedziała gazecie "Journal du Dimanche", że "niepewność polityczna" musi się skończyć. "Powinniśmy przestać wierzyć, że w interesie wszystkich leży wstrzymanie wszystkiego na sześć miesięcy, a potem wszystko będzie lepiej" - powiedziała minister.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl