Strażacy dostali zgłoszenie o wyczuwalnym zapachu gazu na ulicy Partyzantów przed południem.

"Na miejscu stwierdzili, że jedna z firm prowadzących prace wiertnicze pod chodnikiem, uszkodziła gazociąg średniego ciśnienia. Wiertnica przebiła rurę i ciśnienie wydobywającego się gazu podniosło chodnik, powstała wyrwa i gaz ziemny zaczął się ulatniać"

– opisywał oficer prasowy Komendy Powiatowej PSP we Włoszczowie, Tomasz Szymański.

W związku z zagrożeniem wybuchem, wstrzymano ruch na biegnącej w pobliżu drodze wojewódzkiej nr 786. Strażacy ustawili kurtyny wodne i ewakuowali ludzi z pobliskich domów jednorodzinnych oraz pracujących w zlokalizowanych w okolicy instytucjach.

Wezwani na miejsce specjaliści pogotowia gazowego odłączyli dopływ gazu, a pogotowia energetycznego – energii elektrycznej.

"Na pewnym odcinku rurociągu udało się pozamykać dopływ gazu zasuwami. Sytuacja jest opanowana, nie doszło do wybuchu czy pożaru"

– dodał Szymański.

Gaz pozostający na tym odcinku w rurze wydostawał się na zewnątrz, nie powodując zagrożenia.

"Cały czas monitorowaliśmy strefę niebezpieczną przy użyciu mierników wielogazowych. Ewakuowani – ok. 50-60 osób - mieli zapewnione miejsce w namiocie pneumatycznym"

– opisywał Szymański.

Jak dodał, na miejscu zdarzenia pracują obecnie gazownicy – rozkopują to miejsce, by ocenić skalę uszkodzeń gazociągu. Będzie on wyłączony z użytkowania. Wkrótce ma zostać przywrócony ruch na drodze wojewódzkiej, a ewakuowani będą mogli wrócić do domów.