Macierewicz nie ma złudzeń co do działań Rosji. „Wszelkie ustępstwa są jedynie pozorne”

/ Serge Serebro, Vitebsk Popular News; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

  

- Rosjanie za wszelką cenę chcą uniemożliwić badanie tego wraku - ocenił w Polskim Radiu 24 szef podkomisji smoleńskiej Antoni Macierewicz, odnosząc się do prac polskich prokuratorów i techników kryminalistycznych w Smoleńsku. Polityk PiS dodał, że wszelkie ustępstwa ze strony rosyjskiej są jedynie pozorne.

Pytany o to, jakie wnioski mogą wyniknąć z oględzin wraku Tu-154M przez prokuratorów, podkreślił, że będą oni jedynie oglądali wrak, a nie dokonywali jego szczegółowych oględzin

Nie będą mogli badać fizycznie części tego samolotu, do tego stopnia, że nawet większych części nie będzie można odwracać, żeby "zrobić" dolne fragmenty skrzydła czy centroplatu

 - dodał.

Macierewicz podkreślił jednocześnie, że jedynie rosyjska strona będzie miała możliwość dokonywania zdjęć wraku bez ograniczeń. Na pytanie o powód ograniczeń, jakim podlegają polscy specjaliści, Macierewicz zaznaczył, że prawdopodobnie wynikają one ze wcześniejszych ustaleń obu stron.

Przypomniał tym samym, że we wrześniu bieżącego roku mija termin, w którym Rosjanie zostali zobowiązani przez Radę Europy do zwrotu wraku stronie polskiej. Jego zdaniem tylko z tego powodu strona rosyjska zgodziła się na przyjazd polskich specjalistów.

To jest takie pozorne ustępstwo, które ma wykazać społeczności międzynarodowej, że Rosjanie cokolwiek w tej sprawie robią

- ocenił.

Jego zdaniem same oględziny mają szansę stać się bardzo pożyteczne dla prac podkomisji, między innymi z powodu wysokiej jakości zdjęć wraku, które mogą rzucić nowe światło na sprawę katastrofy.

Macierewicz pytany był również, czy podkomisja, na której czele stoi, będzie miała możliwość wglądu w zdjęcia i dane zebrane przez prokuratorów. W odpowiedzi podkreślił, że o ile podkomisja będzie miała dostęp do zrobionych na miejscu zdjęć, to złożone prokuraturze propozycje odnośnie oględzin nie zostały wcielone do planu wizyty.

Być może wynika to z tego, że Rosjanie się na to nie zgadzają

- zaznaczył.

Podkreślił jednocześnie, że należy bezzwłocznie dokonać rekonstrukcji wraku, wykorzystując sytuację, że specjaliści znajdują się bezpośrednio na miejscu tragedii.

Rosjanie tak obudowali ten wrak, że rzeczywiście trzeba by tę konstrukcję zadaszenia zmienić, żeby cokolwiek ruszyć. Tam są wręcz nośne elementy tego namiotu, tak umiejscowione, że one są wewnątrz poszczególnych części rozbitego samolotu

 - dodał.

Polscy prokuratorzy i technicy kryminalistyczni rozpoczęli dziś rano drugi dzień pracy w Smoleńsku, gdzie na terenie lotniska wojskowego prowadzą oględziny wraku Tu-154M. Według nieoficjalnych informacji prace te będą prowadzić przez cały tydzień.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Twitter zawiesił 10 tys. kont z dezinformacją

zdjęcie ilustracyjne / edar CC0

  

Twitter zawiesił ponad 10 tys. kont z sześciu krajów (ZAE, Egiptu, Arabii Saudyjskiej, Chin, Ekwadoru i Hiszpanii), które angażowały się w dezinformację i pogłębianie podziałów w dyskusjach na wrażliwe tematy polityczne.

Platforma należąca do firmy zarządzanej przez Jacka Dorseya podjęła działania względem 267 kont, które były wykorzystywane w ramach skoordynowanych działań z Egiptu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Operacje informacyjne realizowane z ich pomocą wymierzone były w Katar oraz inne kraje, m.in. Iran. Profile rozpowszechniały również przekaz propagandowy wspierający rząd Arabii Saudyjskiej - donosi w piątek serwis Tech Crunch.

Według Twittera wszystkie te konta mogły być powiązane z aktywnością firmy technologicznej DotDev, której profil również został odcięty od możliwości korzystania z platformy.

Oddzielna grupa 4258 kont działających z terytorium Arabii Saudyjskiej kierowała przekaz mający oddziaływać przede wszystkim na użytkowników z Kataru i Jemenu. Według przedstawicieli serwisu Jacka Dorseya cytowanych przez TC „konta te często posługiwały się fałszywymi danymi osobowymi i zamieszczały wpisy na temat lokalnych spraw politycznych, takich jak wojna domowa w Jemenie”.

Jedynie sześć kont z grupy zablokowanych profili pochodziło z samej Arabii Saudyjskiej. Wszystkie powiązane były z rządem tego kraju oraz kontrolowanym przez władze aparatem medialnym. Profile te „angażowały się w skoordynowane działania na rzecz upowszechniania przekazu korzystnego dla saudyjskiego rządu, a także przedstawiały się jako należące do dziennikarzy czy związane z mediami” - poinformował Twitter.

W Hiszpanii na platformie zawieszono 259 kont, które związane były z partią polityczną Partido Popular założoną przez byłego frankistowskiego ministra zaangażowanego w kilka skandali korupcyjnych. Konta były wykorzystywane do pozorowania większego zaangażowania w sprawy PP w internecie. Według Twittera były aktywne jedynie przez krótki czas.

1019 usuniętych kont powiązano z Ekwadorem. Były one zaangażowane w działania na rzecz partii PAIS Alliance i rozpowszechniały treści na temat administracji prezydenta Moreno, szczególny nacisk kładąc na tematykę wolności słowa, technologii i rządowej cenzury - poinformowali przedstawiciele amerykańskiej platformy internetowej.

Twitter zawiesił również 4302 konta działające z terytorium Chin. Miały one pogłębiać podziały społeczne w dyskusjach na temat protestów w Hongkongu. Dla porównania, w sierpniu platforma usunęła 200 tys. kont angażujących się w tego typu działania związane z trwającymi od czerwca demonstracjami.

Usunięte z serwisu materiały zostały umieszczone przez Twittera w specjalnym archiwum danych dla naukowców i badaczy, którzy mogą uzyskać do niego dostęp celem prowadzenia prac m.in. w zakresie analizy zjawiska dezinformacji.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl