Miał być zbawcą totalnej opozycji, a stał się ciężarem. „Tusk nie pomógł Koalicji Europejskiej”

Donald Tusk / fot Aleksiej Witwicki | GAZETA POLSKA

  

- Wprowadzenie elementów wojny ideologicznej do kampanii wydaje się, że było jedną z przyczyn porażki tejże koalicji. Donald Tusk na pewno nie pomógł Koalicji Europejskiej - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów komentował dziś wpływ poparcia Donalda Tuska dla Koalicji Europejskiej, jakiego ten udzielił m.in. wygłaszając odczyt na Uniwersytecie Warszawskim. Wykład Tuska poprzedziło wówczas wystąpienie Leszka Jażdżewskiego, który porównał dialog z Katolikami do zapasów "ze świniami w błocie". 

Skandaliczne słowa Jażdżewskiego, nie spowodowały jakiejkolwiek reakcji ze strony Donalda Tuska.

Dworczyk zapytany o opinie, że przewodniczący Rady Europejskiej bardziej zmobilizował w kampanii wyborczej zwolenników PiS niż Koalicji Europejskiej, Dworczyk powiedział, że "trudno, analizując wyniki, nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że Donald Tusk na pewno nie pomógł Koalicji Europejskiej".

"Wprowadzenie tych elementów wojny ideologicznej do kampanii wydaje się, że było jedną z przyczyn porażki tejże koalicji"

- ocenił.

Dworczyk mówił także o zbliżającej się wielkimi krokami rekonstrukcji rządu. Spośród ministrów mandaty europosłów uzyskali wicepremier Beata Szydło, szef MSWiA Joachim Brudziński, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, szefowa MEN Anna Zalewska, a także minister w KPRM Beata Kempa i rzecznik rządu Joanna Kopcińska.

"Traktujemy wyniki wyborów jako wielkie zobowiązanie do dalszej pracy, do końca tej kadencji zostało mniej więcej pół roku, natomiast za chwilę wchodzimy w kolejną kampanię wyborczą, trzeba przygotować program, kolejne propozycje i przekonywać Polaków do tego, aby PiS mogło dalej reformować Polskę"

- powiedział Dworczyk w radiowej "Jedynce".

Pytany, czy celem PiS-u w jesiennych wyborach parlamentarnych są samodzielne rządy, odparł, że cel jest wyznaczony przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

"Samodzielny rząd jest rządem stabilnym, samodzielna większość parlamentarna daje pewność tego, że reformy można konsekwentnie wprowadzać"

- dodał szef KPRM.

Szef KPRM zapytany, czy nowych ministrów poznany w ciągu dwóch tygodni, czy może wcześniej odpowiedział, że "ostatecznie to jest decyzja Prezesa Rady Ministrów , to on kształtuje swój rząd".

"Natomiast tego rodzaju decyzje zapadają zawsze z liderem większości parlamentarnej, której emanacją jest rząd, premier Mateusz Morawiecki wspólnie z prezesem Jarosławem Kaczyńskim, który jest liderem naszego środowiska politycznego, takie decyzje będą podejmować"

- powiedział Dworczyk.

W niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego, PiS uzyskało 45,38 proc. głosów, KE - 38,47 proc., Wiosna - 6,06 proc. PiS zdobyło 27 mandatów, Koalicja Europejska - 22, a Wiosna - 3.

 

 

 

 

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Maduro potajemnie handluje ropą. Pomaga mu rosyjska firma

Zdjęcie ilustracyjne / By Fabio Rodrigues Pozzebom/ABr - Agência Brasil, O chanceler da Venezuela, Nicolás Maduro, fala à imprensa, CC BY 3.0 br, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11069233

  

Wenezuela potajemnie eksportuje miliony baryłek ropy naftowej do Indii, Chin i Rosji - informuje amerykański portal Bloomberg. Według niego surowiec transportowany jest tankowcami z wyłączonymi transponderami.

W ciągu pierwszych 11 dni listopada Wenezuela załadowała 10,86 mln baryłek ropy - ponad dwukrotnie więcej niż w tym samym okresie w październiku. Mniej więcej połowa surowca została załadowana na tankowce, na których były wyłączone transpondery - pisze Bloomberg.

2 mln baryłek ropy załadowano na podstawie kontraktu z rosyjskim gigantem Rosneft Oil Co. PJSC - wynika z danych, do których dotarł Bloomberg.

Surowiec załadowano na tankowiec Dragon, pływający pod banderą Liberii, który według ostatniego sygnału GPS powinien znajdować się gdzieś w pobliżu francuskiego wybrzeża, jednak zamiast tego jest w Wenezueli - pisze Bloomberg.

Rosyjska firma zapewniła, że współpracuje z Wenezuelą jedynie na podstawie kontraktów zawartych przed wprowadzeniem sankcji przez USA i współpraca jest zgodna z prawem międzynarodowym.

Dynacom Tankers Management Ltd., armator tankowca Dragon, napisał w przekazanym agencji oświadczeniu:

"Żaden z zarządzanych przez nas statków od stycznia 2019 roku nie zawarł kontraktu z żadnym z podmiotów objętych amerykańskimi sankcjami, ani nie naruszył żadnych amerykańskich sankcji (...)".

Agencja zauważa, że w ostatnim miesiącu zintensyfikowały się przypadki wyłączania transponderów przez tankowce. USA ostrzegły chińskich armatorów, by nie wyłączali na swych tankowcach transponderów w celu ukrycia zabronionych przez amerykańskie sankcje przewozów irańskiej ropy

Wenezuela 96 proc. przychodów czerpie ze sprzedaży ropy naftowej. USA, chcąc pozbawić reżim Nicolasa Maduro wpływów, pod koniec stycznia nałożyły sankcje na eksport ropy przez wenezuelski państwowy koncern naftowy PDVSA.

Od stycznia w Wenezueli trwa kryzys polityczny i stan faktycznej dwuwładzy. Na fali masowych wystąpień przeciwko prezydentowi Maduro 23 stycznia tymczasowym prezydentem kraju ogłosił się szef zdominowanego przez opozycję parlamentu Juan Guaido, uznając wybory prezydenckie, w których wygrał Maduro, za przeprowadzone z naruszeniem demokratycznych standardów, a więc nielegalne. Państwa UE i USA uznają Guaido za prawowitego prezydenta, a Maduro - za uzurpatora.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl