Brudziński wygrał, a kiedy nowy szef MSWiA?

Joachim Brudziński / Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

Po ogłoszeniu wyniku wyborów w Dzienniku Urzędowym mam dwa tygodnie na złożenie stanowiska ministra - powiedział szef MSWiA Joachim Brudziński, który dostał się do Parlamentu Europejskiego. Decyzję ws. mojego następcy podejmie premier; każdemu będę życzył powodzenia - dodał.

Szef MSWiA mówił w poniedziałek w RMF FM o ogłoszonych rano przez Państwową Komisję Wyborczą wynikach wyborów po przeliczeniu 95,9 proc. obwodowych komisji. Według nich, PiS zdobył 46,01 proc. głosów; KE - 37,87 proc.; Wiosna - 6,02 proc.; Konfederacja - 4,55 proc.; Kukiz'15 - 3,71 proc., a Lewica Razem - 1,23 proc.

Zdaniem Brudzińskiego, o tym, że PiS wygrało wybory, przesądził prezes partii Jarosław Kaczyński. "Twarzą tej kampanii, strategią tej kampanii był Jarosław Kaczyński" - podkreślił.

Minister zaznaczył, że dla PiS każdy głos jest na "wagę złota". Jak wskazał, taką siłę ma głos mieszkańców dużych miastach, jak i tych mniejszych.

"To wcale nie oznacza, że my te głosy mieszkańców dużych miast lekceważymy, wręcz przeciwnie"

- zapewnił.

W jego ocenie, PiS w dużych miastach ma jeszcze "kawał roboty do zrobienia przed wyborami jesiennymi".

Szef MSWiA zaznaczył, że po ogłoszeniu wyniku w Dzienniku Urzędowym ma dwa tygodnie na złożenie stanowiska ministra.

Na pytanie, czym chciałby się zajmować w PE, odparł, że chce być w komisji odpowiedzialnej za bezpieczeństwo, za sprawy wewnętrzne. "Najbardziej interesuje mnie tutaj obszar reformy prawa azylowego" - dodał.

Brudziński skomentował też oficjalne wyniki, które podano w czasie emisji programu. W okręgu zachodniopomorsko-lubuskim najwięcej głosów - 239 893 - otrzymał były minister zdrowia, poseł PO-KO Bartosz Arłukowicz, "dwójka" na liście Koalicji Europejskiej. Brudziński uzyskał drugi wynik – 185 168 głosów.

Szef MSWiA ocenił wynik swojego rywala jako znakomity. "Wynik niezwykle imponujący i szczere gratulacje" - powiedział.

Odnosząc się do swojego wyniku, powiedział: "Nawet się nam nie śniło, kiedy startowaliśmy. Szanowni państwo, mieszkańcy mojego ukochanego Pomorza Zachodniego i powoli równie ukochanej Ziemi Lubuskiej, naprawdę w pas się kłaniam i dziękuję".

PKW zapowiedziało, że ostateczne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego będą możliwie najszybciej - to kwestia godzin.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Połączenie sprawy KRS z podobną sprawą z Niemiec? Nie, na to TSUE nie pozwala!

TSUE / flickr.com/Cedric/CC BY 2.0; https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

  

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odmówił połączenia sprawy dotyczącej niezależności sędziów i KRS z podobną sprawą z Niemiec - wynika z dokumentów, do których w tej sprawie dotarła Polska Agencja Prasowa.

Polska złożyła wniosek w tej sprawie do Luksemburga na początku sierpnia wskazując, że niemieckie pytanie dotyczy tej samej kwestii, co pytania prawne polskich sędziów, a Trybunał powinien udzielić na nie jednej, spójnej odpowiedzi. Polska argumentowała, że wszystkie kraje UE powinny być traktowane w taki sam sposób.

Niemiecki sąd z Wiesbaden zwrócił się do TSUE 1 kwietnia, by ten zdecydował, czy można go zakwalifikować jako niezawisły i bezstronny w rozumieniu unijnego traktatu (dokładnie art. 267), a także postanowień unijnej Karty praw podstawowych UE.

"Skoro w Niemczech minister sprawiedliwości powołuje i awansuje sędziów, to jest naruszany przepis Karty praw podstawowych o niezawisłości"

- wskazywał jeszcze w czerwcu przy okazji rozprawy w Luksemburgu pełnomocnik polskiego rządu, prof. Waldemar Gontarski.

Trybunał Sprawiedliwości UE - jak wynika z informacji PAP - odrzucił jednak tę prośbę.

"Prezes Trybunału postanowił nie przychylić się do państwa propozycji"

- czytamy w piśmie, w którym zapoznała się PAP. Argumentem jest to, że polskie pytania rozpoznawane są w trybie przyspieszonym i są na znacznie bardziej zaawansowanym etapie postępowania niż sprawa niemiecka.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl