Relikwie św. Wojciecha w Budapeszcie

  

Relikwie św. Wojciecha zostały w niedzielę uroczyście wprowadzone do Kościoła Polskiego w Budapeszcie w obecności licznie zgromadzonych przedstawicieli Polonii węgierskiej oraz polskich dyplomatów. Mszę odpustową w kościele polskim p.w. Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych, przed którą wprowadzono relikwie, koncelebrował proboszcz polskiej parafii personalnej ks. Krzysztof Grzelak wraz z ks. Szymonem Szolcem z parafii Matki Boskiej Szkaplerznej w Imielinie i ks. Romanem Majewskim z Kościoła Skalnego w Budapeszcie.

Ks. Grzelak podkreślił, że otrzymanie relikwii przez Kościół Polski jest ważnym wydarzeniem, gdyż św. Wojciech jest patronem Polski, ale czczą go także Węgrzy. W Kościele Polskim jest też witraż św. Wojciecha, a na Węgrzech od 25 lat działa Stowarzyszenie Katolików Polskich pw. Św. Wojciecha. Jak zaznaczył, parafia zabiegała o relikwie rok i otrzymała je 23 kwietnia, w dzień św. Wojciecha, w Gnieźnie.

Byliśmy na uroczystej mszy św., podczas której ks. prymas ofiarował naszej parafii, delegacji te relikwie. 

– powiedział.

Są to relikwie pierwszego stopnia – fragment kości św. Wojciecha. W niedzielę relikwie zostały postawione przy ołtarzu, gdzie wierni mogli oddać im po mszy cześć. Później trafią na stałe miejsce przy obrazie Matki Bożej Częstochowskiej. Kościół Polski ma już m.in. relikwie św. Jana Pawła II oraz św. Kingi.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: dzieje.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

MOCNE! „Korzenie sitw akademickich sięgają stalinizmu. Do dziś wrogów eliminują bezwzględnie”

kadr z programu "Wywiad z chuliganem" Piotra Lisiewicza / fot. Telewizja Republika

  

Tak mocno o akademickich sitwach nie mówił jeszcze nikt! – Na uniwersytetach nie było mowy o rozliczeniu z komunizmem. Odwrotnie, u progu transformacji uniwersytety oczyszczono z nonkonformistów. Nowe kadry rekrutowane są od bardzo wielu lat na bazie „ustawianych” konkursów. I ta rekrutacja dokonuje się nie z powodów merytorycznych, a genetycznych i towarzyskich – mówi dr Józef Wieczorek, autor bloga akademickiego nonkonformisty. ZOBACZ ROZMOWĘ, KTÓRA OTWIERA OCZY! (FILM).

Ta rozmowa powinna wstrząsnąć wszystkimi, którzy decydują o stanie polskiej nauki. Dr Józef Wieczorek, geolog wyrzucony w 1986 r. Uniwersytetu Jagiellońskiego z powodu „negatywnego oddziaływania na młodzież akademicką”, wie o patologiach na polskich uczelniach więcej niż ktokolwiek inny w Polsce. Jest on autorem bloga akademickiego nonkonformisty, a także blogów poświęconych mobbingowi na uczelniach oraz lustracji – „Lustro nauki”.

Sprawa zawieszenia prof. Aleksandra Nalaskowskiego przez władze Uniwersytetu Toruńskiego za felieton o LGBT, to wierzchołek góry lodowej. Wcześniej rektor Uniwersytetu Poznańskiego Andrzej Lesicki oficjalnie potępił abp Marka Jędraszewskiego, b. wykładowcę tej uczelni. Co najbardziej szokujące, poparcie dla stanowiska Lesickiego ogłosiła Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Jej prezydium decyzję podjęło JEDNOGŁOŚNIE.

Kto naprawdę rządzi na polskich uniwersytetach?

Dlaczego mówi się o czystce na uczelniach w stanie wojennym, a milczy się o ważniejszej czystce z roku 1986, która stworzyła podwaliny pod obecny akademicki establishment?

Jak dyktatura tego establishmentu szkodzi krytyce naukowej, przez co polskie uczelnie zajmują katastrofalne miejsca w światowych rankingach?

Dlaczego uniwersytety budują setki olbrzymich budynków, a w żaden sposób nie przekłada się na poziom polskiej nauki?

Jak ustawia się konkursy na uczelniane stanowiska?

Jak niszczeni są ci, którzy ujawniają plagiaty ważnych osób?

Jak mobbingowani są doktoranci?

Jak to możliwe, że w 2019 r. historycy boją się pisać nawet o czasach stalinowskich, jeśli dotyczy to osób zatrudnionych na ich uniwersytecie?

Cała rozmowa w programie Piotra Lisiewicza „Wywiad z chuliganem” poniżej:
 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Telewizja Republika, Radio Poznań

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl