Spada poziom wód na Śląsku

zdjęcie ilustracyjne / @KGPSP

  

Systematycznie obniża się poziom wód w rzekach woj. śląskiego - nie pada deszcz i nie ma już zagrożenia powodziowego. W niedzielę rano stan alarmowy był przekroczony jedynie w punkcie pomiarowym na Brynicy, a stany ostrzegawcze w siedmiu miejscach - informują służby kryzysowe.

Jak podało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach, na Brynicy w sołectwie pod tą samą nazwą (powiat tarnogórski) stan alarmowy przekroczony był w niedzielę rano o 14 cm, z tendencją spadkową. W innym punkcie pomiarowym na Brynicy - w Kozłowej Górze - poziom wody o 26 cm przekraczał stan ostrzegawczy; także tam sytuacja jest stabilna.

Poziom wody w Wiśle przekracza jeszcze stan ostrzegawczy w Goczałkowicach (o 88 cm) i Bieruniu Nowym (o blisko metr), jednak w obu miejscach poziom wody systematycznie obniża się, po przejściu fali wezbraniowej.

Ponadto stany ostrzegawcze w niedzielę rano były jeszcze przekroczone na Odrze w Raciborzu-Miedoni (o 14 cm), na Sole w punkcie pomiarowym Czaniec-Kobiernice (o 4 cm, z tendencją wzrostową), na rzece Biała w Bestwinie (o 33 cm) oraz na Przemszy w Przeczycach (o 3 cm).

W związku z ustaniem opadów i obniżaniem się poziomu wód w rzekach, w sobotę po południu wojewoda śląski odwołał pogotowie przeciwpowodziowe na terenie powiatów cieszyńskiego i żywieckiego oraz w Bielsku-Białej. Jak podały w niedzielę rano służby wojewody, nadal obowiązuje pogotowie w powiecie bielskim i gminie Jeleśnia na Żywiecczyźnie.

W gminie Wilkowice nadal trwa opróżnianie zbiornika retencyjnego na potoku Wilkówka; tam również sytuacja stabilizuje się.

"Zbiornik opróżnia się w sposób grawitacyjny. Stan obiektu jest pod stałym nadzorem pracowników Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie" - poinformowało w niedzielnym raporcie Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach. Wcześniej w opróżnianiu zbiornika pomagali strażacy, odpompowując wodę.

W regionie nie ma obecnie podtopionych dróg, wszystkie szlaki komunikacyjne - drogowe i kolejowe - są przejezdne. Nie ma też utrudnień w dostawach prądu.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Trwa biologiczna walka z komarami tygrysimi

/ bella67

  

W Bolonii na północy Włoch rozpoczyna się biologiczna walka z komarami tygrysimi. Władze miasta angażują do niej prawie pół miliona wysterylizowanych samców komarów, które trafią do jednej z dzielnic.

Wypuszczenie na wolność genetycznie zmodyfikowanych osobników jako sposób na powstrzymanie rozprzestrzeniania się owadów - nie tylko uciążliwych, ale także przenoszących choroby - uważane jest przez naukowców za jedną z najbardziej obiecujących metod.

Zmodyfikowane samce komara, wysterylizowane genetycznie mieszają się w środowisku naturalnym z normalnymi okazami owadów, co sprawia, że duża część jajeczek składanych przez kąsające ludzi samice nie jest zapładniana. W ten sposób udaje się znacznie zredukować populację komarów.

Boloński eksperyment w położonej nad kanałem dzielnicy Navile potrwa, jak zapowiedziały władze miejskie, 16 tygodni na obszarze o powierzchni 40 hektarów.

Co tydzień wypuszczanych będzie po 30 tysięcy wysterylizowanych komarów tygrysich.

O pomoc w tej operacji poproszeni zostali także mieszkańcy dzielnicy. Po to, aby zmniejszyć populację płodnych samców i podnieść skuteczność tej nowej formy walki urząd miejski zaapelował do właścicieli prywatnych terenów o stosowanie środków owadobójczych.

Jednocześnie zapewniono, że wypuszczenie wysterylizowanych komarów nie ma żadnego negatywnego wpływu na zdrowie ludzi i zwierząt oraz na środowisko naturalne. Jeśli rezultaty tej operacji będą zadowalające, ma ona zostać rozszerzona.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl