Na Górze św. Anny przed pomnikiem Czynu Powstańczego odbyły się uroczystości 98. rocznicy wybuchu III powstania śląskiego. Wzięli w nich udział harcerze, kombatanci, rodziny powstańców, którym asystowała kompania honorowa wojska. Organizatorem sobotnich uroczystości z udziałem harcerzy, kombatantów, rodzin powstańców w asyście kompanii honorowej wojska był samorząd województwa opolskiego, który od kilkunastu lat w porozumieniu z samorządem województwa śląskiego składa symboliczne kwiaty pod Pomnikiem Czynu Powstańczego na Górze św. Anny w rocznicę historycznej bitwy, która miała miejsce od 21 do 26 maja 1921 roku. Według organizatorów, w tegorocznych uroczystościach wzięło udział ponad dwieście osób.

Pamiętamy, że trzecie powstanie rozpoczęło się w nocy z 2 na 3 maja, jednak dla nas – mieszkańców województwa opolskiego – bitwa o Górę św. Anny ma szczególne znaczenie. To tutaj ofiarę z krwi złożyły tysiące powstańców, wśród których byli także Kadeci Lwowscy i uczestnicy wcześniejszych walk o odzyskanie i utrzymanie polskiej niepodległości. Pamiętamy, że to nie tylko miejsce historycznej bitwy, w której zginęło wielu Ślązaków walczących po obydwu stronach konfliktu, ale i miejsce ważnego dla mieszkańców Górnego Śląska kultu religijnego, związanego z chrześcijańskim zrozumieniem i potrzebą przebaczania. 

– powiedział Janusz Wójcik z opolskiego urzędu marszałkowskiego.

Podczas uroczystości zaprezentowano wystawę poświęconą Robertowi Oszkowi, oficerowi niemieckiej, a następnie polskiej marynarki wojennej, który walczył w III powstaniu śląskim pod Górą św. Anny. W czerwcu 1921 roku dowodził oddziałem, który stłumił bunt w dowództwie jednej z grup powstańczych. Jego uczestnicy chcieli aresztować Wojciecha Korfantego. Stroje i wyposażenie powstańców demonstrowali członkowie historycznej grupy rekonstrukcyjnej.