Mózg czytelnika

  

Według najnowszych cyklicznych badań Biblioteki Narodowej 38 proc. Polaków deklaruje, że przeczytało co najmniej jedną książkę w ciągu roku. A tych, którzy przeczytali więcej niż siedem, jest 9 proc.

Dla porównania – w Czechach i na Węgrzech te wskaźniki są prawie dwa razy wyższe. Można się pocieszać, że w porównaniu z poprzednimi latami czytelnictwo w Polsce nie spada. Ale trzeba podkreślić, że z takim podejściem do czytania daleko nie zajdziemy. Badania wskazują, że inaczej na mózg wpływa czytanie książek, a inaczej siedzenie przed różnymi ekranami. Ludzie czytający książki, nawet jeśli się nie zgadzają, rozmawiają, spierają się zupełnie inaczej niż ci, którzy stymulują się cyfrowymi treściami. Bez czytania książek nie skończy się żadnych poważnych studiów, chyba że oszukując, więc brakować będzie wciąż prawdziwych specjalistów. Bez czytania książek po prostu nie ma rozwoju ani gospodarczego, ani społecznego, ani moralnego. Prawdopodobnie lepszym obywatelem jest młody człowiek pochłaniający choćby tylko literaturę pop niż ten, który „czyta” tylko portale społecznościowe i jest przekonany, że wszystko wie najlepiej.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts