Benzyna rekordowo droga

/ Skitterphoto

  

Benzyna rekordowo droga - poinformowali analitycy e-petrol. BM Reflex wskazał, że najniższy średni poziom cen benzyny bezołowiowej odnotowano w województwie dolnośląskim (5,24 zł/l), najwięcej - średnio 5,34 zł/l - płacą kierowcy z Podkarpacia.

Jak podał e-petrol w cotygodniowym komentarzu, "ceny paliw na stacjach znowu ruszyły do góry". "Szczególnie mocno odczuwają to kierowcy tankujący benzynę, bo 95-oktanowa odmiana tego paliwa jest najdroższa od blisko 5 lat. Nadzieję na poprawę sytuacji na rynku paliw daje notowany w ostatnich dniach spadek cen ropy naftowej, ale najbliższe dni przyniosą jeszcze kontynuację podwyżek na stacjach" - czytamy.

"Na spadek detalicznych cen benzyny bezołowiowej 95 czekamy już od lutego tego roku i na razie nic nie wskazuje na to, że tankowanie tego paliwa może być w najbliższym czasie tańsze"

- wskazuje e-petrol. Dodaje, że aktualne poziomy notowań tego paliwa na rynku hurtowym sugerują ceny w detalu zbliżone do poziomu 5,30 zł/l.

Jak podał w analizie BM Reflex, "w skali tygodnia odnotowaliśmy spadek cen benzyn w hurcie o ok. 4gr/l, a oleju napędowego o ok.10-12 gr/l". "Niestety szansa na spadek cen na stacjach jest niewielka, gdyż obniżki te skompensują wcześniejszy wzrost cen. W przypadku utrzymania się tendencji spadkowej będzie szansa na niższe ceny na stacjach w kolejnym tygodniu" - dodano.

BM Reflex wskazał ponadto, że najniższy poziom cen benzyny bezołowiowej zanotowano w województwie dolnośląskim (5,24 zł/l), podczas gdy kierowcy z Podkarpacia muszą płacić za to paliwo średnio o ok. 10 gr/l więcej. Ceny oleju napędowego najniższe są w województwach: dolnośląskim i zachodniopomorskim (5,18 zł/l), a najwyższe w województwach: małopolskim i warmińsko-mazurskim ( średnio: 5,22 zł/l). Autogaz najtańszy jest z kolei w województwach: dolnośląskim i łódzkim (2,21 zł/l), a najdroższy na Mazowszu (2,33 zł/l).

Zgodnie z prognozą e-petrol.pl, przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw na ostatni tydzień maja oscylują w granicach 5,24zł - 5,34 zł/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla od 5,15 do 5,26 zł/l oraz od 2,21 do 2,27 zł/l dla autogazu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Schetyna chce „walczyć o najważniejsze sprawy”. Któreż to? Szef PO ułożył już całą listę

/ Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

PO będzie walczyła o „najważniejsze sprawy” - obiecał dziś w Sosnowcu szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, który rozpoczął cykl spotkań z samorządowcami. Które z nich ma na myśli? - Demokracja, praworządność, obecność Polski w Europie, bezpieczeństwo, lepsza służba zdrowia, edukacja i wyższe płace - wymieniał lider partii opozycyjnej.

- Rozmawiamy o programie, rozmawiamy z samorządowcami (…), bo wierzymy, że (ważna jest) właśnie ta konsultacja, rozmowa o tezach, które zostały przygotowane przez samorządowców i podpisane przez wielu z nich w Gdańsku 4 czerwca, jak i o programie Platformy Obywatelskiej, Koalicji Obywatelskiej warto rozmawiać i budować jedną linię takiego demokratycznego, obywatelskiego porozumienia

– powiedział dziennikarzom Schetyna.

Jak dodał, PO chce budować koalicję, która będzie skutecznie walczyła o najważniejsze sprawy - m.in. „o demokrację, praworządność, obecność Polski w Europie, bezpieczeństwo, lepszą służbę zdrowia, edukację i wyższe płace”.

- O tym będziemy mówić i będziemy to odsłaniać w kampanii wyborczej – to oczywiste – ale także 19 i 20 lipca przedstawimy w przyjętym programie wyborczym na konwencję programową, która zorganizujemy w Warszawie

– poinformował.

Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński (PO) ocenił, że samorządowcy powinni być "jednym z głównych ogniw nowej koalicji", aby dopilnować tego, by możliwości samorządu były coraz większe. W jego ocenie reforma samorządowa należy do najbardziej udanych – lokalne władze potrafią korzystać z funduszy unijnych, miasta zmieniają się na lepsze. Zarzucił zarazem rządzącym, że odbierają samorządom część kompetencji, a wiele zadań jest niedofinansowanych z budżetu centralnego.

- Samorządy przy dobrym wsparciu rządzących, ale z mieszkańcami, są w stanie rozwijać Polskę, dobrze wykorzystywać środki, które do nas napływają i po prostu zmieniać nasz kraj w taką ojczyznę, jaką sobie wymarzyliśmy

– ocenił prezydent Sosnowca.

B. prezydent Dąbrowy Górniczej Zbigniew Podraza podkreślił, że samorządowcy „doskonale wiedzą, jak gospodarować dostępnymi środkami i mają zaufanie mieszkańców”. Ocenił, że kluczowymi kwestiami do rozwiązania są m.in. służba zdrowia i mieszkalnictwo komunalne.

Po wizycie w Sosnowcu Schetyna ma rozmawiać z samorządowcami m.in. w Wojkowicach i Gliwicach. Jak zaznaczył, to właśnie samorządowcy najlepiej wiedzą, czego dziś potrzebują mieszkańcy.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl